Какво означава за вас думата смирение?

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?
Отговори
Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Какво означава за вас думата смирение?

Мнение от Vassil » пет юли 17, 2009 13:07

Каква е според вас окраската на думата? Положително или отрицателно качество е според вашите разбирания? Вие смирен човек ли сте?

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » пет юли 17, 2009 22:35

Ами значението на смирен го свързвам с покорен и кротък, това извън религията, тъй като там има и други значения, а аз съм атеист и не мога да ги коментирам.
Не се определям като смирена, освен в случаите, когато някой е побеснял и хвърчат искри от очите му и сипе жупел и дим. Просто в такава ситуация смирено изчаквам да се уталожат нещата защото не искам да наливам масло в огъня. Но след това дупе да му е яко задето ме е изнервил и стресирал, защото ставам доста иронична. :D

И си мисля, че смирението, ако е определящо за цялостното поведение на даден човек не е положително качество. Може би защото го свързвам със зависимост от другите хора или примирение с обстоятелствата, което не ми е амплоа.
И поради тази причина съм много на Вие със религията, която преди всичко препоръчва смирение.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » вт юли 28, 2009 15:47

Смирението: с мир да се приема всичко, което ни постига в живота. Приемане. С достойнство. Без афекти и недоволство, като горд човек.

Бях непримирима, емоционална, борбена. Мислех си, че нещата зависят единствено от мен. Животът обаче ми показа, че така не може. Уязви ме възможно най-болезнено. Сега се замислям много често над това "смирение", казвам си, приеми това, което идва. Всичко минава, брой до десет! И не мисля, че подобна философия е пораженческа.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » вт юли 28, 2009 18:43

anahata един вид като капитан на едно корабче в океана вместо да гребат хората да ползват силата на вятъра и морските течения за да се придвижват или?

Потребителски аватар
anahata
Намиращ

Мнение от anahata » ср юли 29, 2009 13:43

Що се отнася до необходимостта да се действа, естествено, че спасението на корабокрушенците е в техните ръце.

Смирението е вътрешно състояние, а не бездействие.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » пет юли 31, 2009 10:07

И все пак смирението включва покорност и приемане на нещата без афиширане на гордост.
Да действаш смирено в ситуации когато нещата са извън твоите възможности е може би е опит да намалиш за себе си пораженията, които ситуацията ще ти нанесе.
Но има случаи в които смирението ще ти навлече повече беди отколкото действията, дори и неразумни на пръв поглед.
Винаги ми е било по-трудно да приемем събитията със смирение вероятно защото вярвам, че има най-малко две възможни решения на един проблем. :D
Както се казва атаката е най-добрата отбрана.

Потребителски аватар
нефертити
Новак
Регистриран: ср авг 19, 2009 22:20

Мнение от нефертити » вт авг 25, 2009 11:51

Sirius написа:И все пак смирението включва покорност и приемане на нещата без афиширане на гордост.
Да, това е то.
Нещото, което най-малко ми е присъщо.
Смирението- непонятно е за мен.
Кка се смиряват хората, как се примиряват.
Толкова е обвързано с компромисите,
толкова е пораженческа тази дума за мен,
защо ли? :roll:

Потребителски аватар
нефертити
Новак
Регистриран: ср авг 19, 2009 22:20

Мнение от нефертити » вт авг 25, 2009 11:54

anahata написа:Смирението: с мир да се приема всичко, което ни постига в живота. Приемане. С достойнство. Без афекти и недоволство, като горд човек.

Бях непримирима, емоционална, борбена. Мислех си, че нещата зависят единствено от мен. Животът обаче ми показа, че така не може. Уязви ме възможно най-болезнено. Сега се замислям много често над това "смирение", казвам си, приеми това, което идва. Всичко минава, брой до десет! И не мисля, че подобна философия е пораженческа.
Всичко ми е болезнено познато и съм съгласна с теб, но до последното изречение.
За мен е пораженческа.
Хм, много съм крайна, уви.

darkoak
Новак
Регистриран: нед окт 11, 2009 1:17

Re: Какво означава за вас думата смирение?

Мнение от darkoak » ср ное 18, 2009 1:26

Vassil написа:Каква е според вас окраската на думата? Положително или отрицателно качество е според вашите разбирания? Вие смирен човек ли сте?
Да наведеш глава да привикнеш с ударите на бича "живот" , да тръгнеш по пътя на еднообразието теглейки впряга на неволите

Потребителски аватар
anahata
Намиращ

Мнение от anahata » съб яну 02, 2010 14:52

Двата аспекта на смирението:

На битово равнище - поражение.

В духовен план: мъдрост и духовна зрялост.

Смирението като качество има различни проявления в обществения и личния живот на човека. Не бих се ангажирала към това качество да поставям положителен или отрицателен знак. Смиреност не означава обезличаване, инерция, липса на позиция. Защо да не свържем това състояние с притихването, отказа от коментар, респекта пред извечни истини.

Смирена съм пред Природата, тайнството на Раждането и Смъртта, несъвършенството човешко...

reader_1
Тишина
Регистриран: съб май 22, 2010 15:28

Мнение от reader_1 » съб май 22, 2010 15:57

Според мен смирението е разбирането,че не можеш да унищожиш злото,което ти се случва,независимо откъде идва то-от живота,от другите хора или от самите нас.Смирението е разбиране,че единственият правилен начин за действие е отвръщането на злото с добро или по-точно трансформирането на злото в добро,чрез добронамерени действия."Наказването" на човекът,който ни причинява зло има смисъл само ако го превръща в по-добър човек.Смирението още означава и разбирането,че "Истината не винаги побеждава,но нейните противници рано или късно умират.".Да бъдеш смирен означава да разбираш,че нещата,които не знаеш са много повече от нещата,които си мислиш,че знаеш...така,че е глупаво да делиш нещата на правилни или неправилни,добри или лоши само въз основа на моментното си емоционално състояние и възприемане на събитията в живота си.Така мисля аз,но това не означава,че мога винаги да прилагам този начин на мислене в живота си.

Отговори