Каква е цената да си истински?

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?
Отговори
Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Каква е цената да си истински?

Мнение от Vassil » нед май 31, 2009 14:01

Много е говорено за това. Има дори презастъпване в темите специално за тази. Писал съм и в книгата си за това какво е моето разбиране за това. Интересно ми е вашето мнение.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » нед май 31, 2009 22:38

Много по-малка от тази която би платил за да бъдеш неистински.
Когато си естествен нещата са ясни, ако правиш компромиси с важни неща плащаш много и губиш себе си на части. Така се превръщаш в нещо което не си.
Доста трудна тема лично за мен тъй като фалша и лъжите много ме огорчават, но ги има и са в пъти повече.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » нед май 31, 2009 23:48

Да си истински, според мен, означава да имаш едно лице, каквото и да ти струва това. Без пози, без двуличие. На пръв поглед като че ли е лесно и в същото време да дава израз на себе си сто процента може само силният човек.

Има едно животно: хамелеона - то приема окраската на средата, в която се намира. В света на хората това е приспособленецът, който заради изгодата приема и търпи, без да реагира.

Понякога се налага да се приспособяваме, т.е да правим компромиси, особено на работното място. Там волности не се прощават. Шефът не се интересува от чуждото мнение. Пък и хората са обидчиви, а работодателят - направо злопаметен. Случвало ми се да потискам истинските си чувства. По различни причини: да не си загубя работата, да не обидя някого, да не го нараня, да спестя...Особено когато не се налага да се изразява мнение.

Въобще да бъдем истински означава да бъдем себе си, дори когато грешим. Избягвам критиките, такава е позицията ми. Първо самокритика: в състояние ли съм да видя себе си, познавам ли се добре? Иначе всяко нещо си има цена: плаща се за истината, за лъжата,и за полуистината, и за полулъжата...

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон юни 01, 2009 9:24

според мен няма цена, това може само да ти помогне в живота и който е истински го знае :D
ще пиша после пак, че ме чакат задачи
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » ср юли 08, 2009 21:16

Днес се връщам към темата на Васил за цената да бъдеш истински. И онова, което често препрочитам на стр. 16 от книгата му "Блъг". Изкушавам се да цитирам: "Ако избереш твоя път, ще минеш образно казано през място, обрасло с тръни, които ще се врязват в тебе. Но стъпиш ли веднъж, усещането е страхотно..."

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет юли 10, 2009 21:21

anahata написа:Днес се връщам към темата на Васил за цената да бъдеш истински. И онова, което често препрочитам на стр. 16 от книгата му "Блъг". Изкушавам се да цитирам: "Ако избереш твоя път, ще минеш образно казано през място, обрасло с тръни, които ще се врязват в тебе. Но стъпиш ли веднъж, усещането е страхотно..."
Какво повече да се каже :]
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пон юли 13, 2009 18:45

От друга гледна точка погледнато пък, ако се пуснеш по течението и си внушиш, че това ти харесва и се приемеш за такъв, какъвто те приемат останалите, защото много си приличате и всичко е гладко не само на повърхността, но и по-надълбоко, какво следва?
Може би пак си в някаква степен истински, защото си го повярвал.
Изобщо живееки в общество, истинските и неистиски неща които приемаш за своя даденост се размиват и се получава нещо, което може да се определи от гледната ти точка към определения момент.
През цялостния си живот човек се развива,характера му претърпява промени, било поради помъдряване или оглупяване.
Може би истинския облик се проявява само в екстремни ситуации, когато сработват инстинктите.
И тук се питам кое приемаме за истиснко в човека инстинктите му или придобитите принципи и възгледи? :D

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон юли 13, 2009 23:28

Sirius написа:И тук се питам кое приемаме за истиснко в човека инстинктите му или придобитите принципи и възгледи? :D
Според мен придобитите принципи и възгледи не са придобити, а развити инстинкти :) Каквото носи човек в себе си то с опита си изгражда конкретните принципи и възгледи. Това че има принципи и възгледи, не значи не пременно, че си е създал такива, с които да се нагажда и не е себе си, както и играе чужда роля. Напротив - точно инстинктите му може да са довели до тези принципи и възгледи.
Между другото ако повторя още веднъж принципи и възгледи ще е мега яко. хехе
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » вт юли 14, 2009 21:04

Аз принципно мисля, че принципите си ги изграждаме и заимстваме за да подтиснем или развием някой инстинкт. Но не твърдя, че с всички хора е така.
Възможно е моята гледна точка, средата в която живея, възгледите и теориите които съм си харесала, възрастта да са оформили такова разбиране на нещата.
Това е доста сложна материя в която за да си истински има един основен принцип "Бъди такъв какъвто си", останалото е преценка на обкръжението.
Ако си егоцентричен не те интересува мнението на другите, вървиш си с рогата напред (казвам го в добрия смисъл), ако ли не тогава си плащаш. :D

Отговори