Как музиката влияе на творчеството ви

Стихотворения,разкази,лирика,поезия,проза и други можете да "драснете" и тук
Отговори
Потребителски аватар
Chaoscore
Търсещ
Регистриран: пон апр 06, 2009 18:15
Контакти:

Как музиката влияе на творчеството ви

Мнение от Chaoscore » съб апр 11, 2009 23:33

Не знам дали темата е за тук, или за раздела "музика", но ще я поставя тук, надявам се ако греша модераторите ще се погрижат. Та на въпроса - влияе ли музиката на творчеството, ако е така как? Лично аз когато пиша или рисувам обичам да слушам класика или нещо по-меланхолично. Трудно ми е да обясня въздействието й. Може би ми помага да си представя по-качествено самата картина, и всичките подробности. Е номера си става и без музика, но аз съм същество което слуша музика постоянно.
We all feed on tragedy, It's like blood to a vampire...

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » нед апр 12, 2009 0:11

Вярно е че застава между двете теми, но така или иначе важно е темите дори с риск да не се вместват в рамките на предварителни посочени теми но са интересни. Нека остане тук темата...

Музиката провокира определени настроения. Тя изкарва понякога съответен набор от чувства наяве в една или друга степен. Просто е вид катализатор, но не създава музата като муза според мен. Може да провокира тя да стане факт. От човека слушащ я зависи какво ще се случи насетне и неговото подсъзнание.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » нед апр 12, 2009 11:36

Не съм творец, принципно съм сътворявала потребителски програми, ако това е вид творчество, но музиката в тази ми дейност не ми е влияела и да я има и да я няма нещата са си ставали или пък са се закучвали.
Просто се "изключвам" от заобикалящото ме и си свършвам работата. Ако ми дойде нанагорно си отмарям по всякакъв начин, понякога с музика, понякога с разходки, разговори и т.н.
Предполагам, не го твърдя, че твореца не я слуша музиката а я "поглъща" и така успява да я вплете в съответната си творба, ама какво ли знам аз :wink:
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пон апр 13, 2009 19:07

Абсолютно смятам, че е страхотен катализатор. При мен е така. Ако е тихо ми е почти невъзможно да пиша, не мога да се съсредоточа. Интересното е, че имам колеги, които не могат да пишат при някакви шумове. За около две години събрах пълен набор от "жанрова музика". Иначе казано - папка за писане на комедии, папка за трилъри, драми, трагедии и т.н.... Помага страшно много! Понякога ми се случва от песен или мелодия, която чувам за първи път, в главата ми да се оформя нова история. Кофтито е, че веднага трябва да намеря песента и да я карам на repeat, докато не го приключа:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Chaoscore
Търсещ
Контакти:

Мнение от Chaoscore » пон апр 13, 2009 22:29

Тази "Жанрова музика" е доста оригинална идея :) А колкото за другото, и на мен ми се е случвало да се вдъхновя от някоя напълно непозната песен. И често това става от доста необичайна музика за мен. Всъщност вдъхновението идва от всякъде, стига да се вслушаме или вгледаме. Лично аз прекарвам доста време навън (най-вече в едно паркче близо до дунава), със подходяща музика ефекта е доста добър. Също съм въоражен със бележника (всъщност е една огромна тетрадка) и химикал. Снаражението ми е нужно понеже съм си заплес и се случва да забравям... Доста :lol:

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт апр 14, 2009 10:15

Поздравления за тетрадката. Аз преди като пишех и правех схеми на персонажи и т.н. на тетрадка, мислите ми вървяха по строго определен начин. Сега се разглезих и се превъзпитах с лаптопа и тетрадките леко ги занемарих. Страхотно е, че си имаш местенце, където да ходиш, за да си предизвикваш вдъхновението. При мен това място е пак пред компа, много рано сутрин:) Иначе тук така и не успях да си намеря хубаво място. Няколко пъти писах на покрива на блока, ама там или е страшно студено, или е адска жега:) А за тия работи трябва да ти е перфектно. За забравянето - аз съм същата. Между другото имам и още един съвет, който ми го даде учител и всъщност работи страшно добре. Слушай хората. Забрави за слушалките, докато си навън, а ги слушай постоянно. Как точно говорят, какви са разликите в говора на 11-годишно дете и възрастна учителка по литература. Направи си един тефтер, в който просто да слагаш яко реплики, всичко интересно, което чуеш. А когато някой ти разказва история, мисли за нея като произведение - винаги можеш да я украсиш и измениш и да стане страхотно. Просто записвай всичко истинско, което чуеш и видиш. Най-добрия материал е около над и е абсурдно да измисляме, след като има толкова много да описваме:) Успех!
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Chaoscore
Търсещ
Контакти:

Мнение от Chaoscore » вт апр 14, 2009 15:18

Това за слушането на хората е добър съвет, мерси :) Аз това си го правя от доста време. Примерно когато съм някъде навън или където и да било, стига да имам възможност. То това си идва от любопитството ми към отделния човек. Виж, да ги записвам не се бях сетил. А за това място за което казах без слушалки не става номера, в смисъл мястото не е много отдалечено, но рядко има хора. Тишината ми пречи докато пиша. То всъщност другите посетители на това място са едни тревоманчета които идват вечер. Но те са възпитани и не правят проблеми и така нататък. Даже от време на време сядат с мен да си поговорим. Симпатични момчета, обаче са си тревомани.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт апр 14, 2009 17:04

Еми чист материал са си те. Използвай ги, говори си с тях по-така. Обикновено се кефят на по-философска тематика и т.н. За това ти говорех - взимай от всеки. Никога не знаеш кога ще ти трябва персонаж тревоман, който, да речем, трябва да покажеш от към драматичната му страна. Полезни са:)

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » пет апр 17, 2009 23:32

ТИШИНАТА.........тя не пречи, напротив...Маниа... маниакалност..и то, точно вечер...Тревожност...защо ли?

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пон апр 20, 2009 16:24

Пак се повтарям и доразвивам. Нещото което каза и anahata макар и с няколко думи. Музиката е един от начините да изкараме от подсъзнанието си нещата, но не единствения и не водещия до това със сигурност. Понякога начинът е тишината или дадени чувства... При всеки човек е различно(строго индивидуално) и не мисля че музика или нещо друго биха накарали човек да твори ако го няма в него този подтик така да го кажем.

hawk1974
Новак
Регистриран: нед юли 05, 2009 14:58

ре

Мнение от hawk1974 » пон юли 06, 2009 15:51

Когато музиката е изпълнена със съдържание,няма по-добър катализатор на вдъхновение.Вангелис,Китаро,Майк Олдфийлд.Цели произведения като Тайната градина,направо нямат равни за тази цел.Понякога думите идват толкова бързо,че не смогвам да ги запиша и малко ме е яд затова :D

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пон юли 06, 2009 16:07

Ако няма нищо вътре колкото и да и музика да влиза нищо няма да излезе...

hawk1974
Новак
Регистриран: нед юли 05, 2009 14:58

ре

Мнение от hawk1974 » пон юли 06, 2009 16:19

Ами нали затова сме тук,защото ни влиза идеята,само трябва да я напишем

Отговори