"За" или "Против" изучаването на религии

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет май 14, 2009 18:43

Страхът в т.ч. и омразата идва именно от това, че не се познава едно или друго нещо. Това е най-често в общия случай. За да "мразиш" нещо първо трябва да си запознат с него. Било и от идеята да имаш по-добри аргументи. Работата е в това особено когато се касае до религия, рядко хората които се занимават с една религия въобще се докосват до писанията на другите. Дори това което имаме като зададено от самата религия е един вид грях въобще да се докосваш до подобен род четива. Един вид говорим за толерантност между отделните религии но тя е твърде интересна материя. Смея да твърдя (не говоря за между етноси толерантност, а между религии) че би трябвало да има отделна наука за това. Единствено може би будизма въобще приема останалите.
Твърде интересно ми е това което загатна Tea как се приемат тия течения в християнството. Хем в единия случай приемаме папа хем не. Леле, колко забавно. Самата идея за религията е идеята да няма обмисляне, а приемането без подлагане на съмнение или друго съотвеното учение. Разбира се, при едни това е по-силно застъпено при други по-малко. При новите се наблюдава тенденция към по-радикално налагане на нещата.
Въобще както казах и ще повторя има какво да се види от теологията като наука. Защото тук имаме деление освен което е по страни, по икономически интереси, а в случая и по религия. Събирането някак е изключение, а не правило, особено в общности като помаците нещата са съвсем сложни за който не му изнася(като не ти изнася се изнасяй).

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пет май 15, 2009 10:34

хахаха това последното някак не го връзвам като твой начин на изразяване:) Иначе да, прав си за всичко. Наскоро моя професор по История на Религията ми каза, че предишния Папа се е опитал да проправи път за ново обединяване на трите клона на Християнството. Не го знаех, но сега го признавам за наистина смел човек. От друга страна в главата ми се поражда въпроса дали тогава вдействителност е починал от естествена смърт... Както и да е, сегашния няма никакви такива намерения. А ползите от разединените хора са много.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » пет май 15, 2009 18:49

Който ме е затворил в даден стил не е чел писанията ми в книгата ми например или във форум в който ти пак имаш мнения след моите(от сайта от който в началото дойде). То там на няколко пъти се почваше с форум и все пак Merovingii ми беше никът там(разгледай..). Просто тук имаме такива привидни рамки.. Но това разбира се е офф-топик.

А сега по темата...Тия опити да се събират религии, папа влязал в синагога и т.н. са според мен са си чисто и просто PR. При такива лидери било и религиозни смърта често е нещо което е в сферата на догадки дали е в резултат от естествена или друга смърт, но който го е страх от мечки никой не го е карал да ходи в гората. Нещата не са много различни между различните лидери(а да стил на управление, име на организацията и в случая, че се превръща папата в бого-човешко същество). Да не забравяме банките във Ватикана с какъв ресурс пари разполагат. Така че тук освен религия има икономически и други интереси макар и на привидно по-заден план. Същото е и с религиозното учение в училищата - отново имаме преминаване на паричен поток от един към друг. Отделно това (по-цинично казано) имаме евентуални бъдещи клиенти в църквите. Особено в България това си се вижда(говорено е и в други теми). Така, че извън моралната страна си имаме и други...

Потребителски аватар
[ExZa]
Мярвал се
Регистриран: ср авг 12, 2009 19:04

Мнение от [ExZa] » ср авг 12, 2009 19:44

Против.
Особено в такъв ранен етап, в какъвто се опитват да
въведът "религията", като учебен предмет.
Това не е нещо, което трябва да се изучава в училище.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » ср авг 19, 2009 12:55

Религиите са се родили заради човешките интереси. Ако внимателно се проследи историята на човечеството и управлението на обществата, ще се види, че става дума за сфери на влияние върху човешките маси чрез религиозни доктрини. Ето сега започнаха спорове за концерта на Мадона. Нима ще се промени нещо съществено, ако концертът на певицата не се състои. Шумотевица или градивна позиция!

Едва ли религията ще реши кризата на ценностите, или ще направи хората по-щастливи. По-скоро си мисля за необходимостта от духовно познание, което да ни промени. И друг тип образование.

Отговори