"За" или "Против" изучаването на религии

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » вт апр 14, 2009 17:14

Прав си. И аз не мога да приема повечето такива невероятни глупости. И все пак да си кажа... когато говоря за обучение по религии, не говоря за Християнство, тоест само за него. Според мен един добре изготвен план би трябвало да започне от древна митология, езически религии, Иудаизъм и чак може би на 3-тата година да се учат Християнство и Ислям, би трябвало да се обърне внимание и на най-новите течения от типа Ню Ейдж и т.н. Повечето хора днес нямат представа за какво иде реч, да речем, в Източния свят откъм религия. А и трябва да знаеш от къде е тръгнало всичко, за да се стигне до идеята на Християнството. Опитай да кажеш на някой поп в България, че Християнството е тръгнало като ерес на Иудаизма - ще те изядат! За това говоря - по-изяснено и нормално обучение, а не от типа "Не кради, щото ше дойде Второ пришествие!!!" ако навсякъде имаше добро обучение нямаше да има конфликти с Исляма - колко от мюсюлманите знаят, че в религията им Христос се смята за един от великите пророци? И т.н., и т.н.... просто трябва да се учи. Но съм песимист дали това може да стане тук и сега.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » ср апр 15, 2009 0:02

Ок, съжалявам. Споделям лично мнение. Аз лично, подчертавам - лично - не бих могла да уча за Християнството в църква. Да, може да съм демонично изчадие, но не ми е уютно. И пак казвам - ако личното ми отношение е грешно, аз не го налагам на никого. Не съм тръгнала да променям църквите, но това съвсем не означава, че нямам право да не ги харесвам.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » пет апр 17, 2009 19:30

Аз пък си мисля, че религията си е свършила вече работата заради която е била създадена и определено вече и е време да остане в историята, както много други научни и ненаучни теории и учения.
Не съм против вярващите и проповядващите като цяло, а против остарелите схващания на религиите за света, хората, догмите и веригите с които се пречи на развитието ни.
Това, което най-много ме учудва е защо хората продължават да ходят на църква, да се кръстят, да призовават Бог да им помогне и се примиряват, когато той не го направи, защото естествено са съгрешили или защото недостатъчно вярват в него и той не им помага.
Изобщо Доброто и Злото в религиите са изключително относителни понятия, както в средните векове, така и днес.
И се питам защо трябва да съм безучастна и да се съгласявам децата ми да учат вероучение в училище, след като то освен да ги обремени с разни вини, няма да им помогне особено много в съвременния живот.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » пет апр 17, 2009 22:27

Да, нека слушаме сърцето си! НИКОЙ НЯМА ПРИВИЛЕГИЯТА ДА ОБЩУВА С БОГА. Освен ние самите.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » съб апр 18, 2009 17:51

Абе много модерни станахме, слушаме Риана и играем голф, може и религиите да махнем..те са остарели, нищо че са оцелели толкова време и има на какво да се опрат и не се изразяват само в пресилените негативни черти. А и вие казвате какво правят хората в църква, че са съгрешили и т.н, но казвате за хората...църквата е там, вярата е там - една, вече има хора и хора, които я тълкуват различно - аз деля на правилно и грешно.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пон апр 20, 2009 12:04

Аз не съм вярваща и то е защото религията само дава измамната илюзия, че количеството вяра в нещо извън мен е способна да ме води в живота ми в правилната посока за което в края на пътя си ще се чувствам удовлетворена....
Това не ми е достатъчно, защото вярата в Бог би предопределила моя път, би ме вкарала в калъп, който ми е тесен.
Така го разбирам аз, а дали е правилно или грешно всеки сам го определя.
Не отричам позитивната роля на религиите за историята, но ми е гадно, когато се флиртува с идеята за Бога в различни моменти или кръгове за обслужване на частни интереси.
Мисля, че идеята за Бог винаги е обслужвала интересите на затворен кръг хора, за да държи тези, извън кръга на каишка.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт апр 21, 2009 10:09

Sirius всъщност само последните по хронология религии искат да те вкарат в калъп. По-ранните са били много по-отворени и освободени, докато именно не дошла идеята за контрол на масата и т.н. Това с каишката не е вярно за нито една от източните религии, нито дори за Иудаизма. От него нататък - след образуването на Християнството и Исляма - са започнали каишките и контрола. за пореден път казвам, че аз не визирам вероучение. Аз визирам "История на религиите" или нещо такова. Безумно интересно е за учене, съвсем не бих посъветвала да се учи само Християнство. Трябва поне малък поглед към всичко, за да осъзнаеш ролята на едно. Религията в различните епохи доказва мисленето на хората. За мен е безумно да се учи старата история, без да се учи историята на религията - тя обуславя голям процент от мотивацията на човека. И... да, аз съм вярваща. Но не съм по каноните. Празнувах Великден, но не ми пречи и днес да празнувам пролетното равноденствие. Самия Великден се определя по лунния календар, тъй че не би трябвало да е проблем. аз сама съм решила в какво да вярвам и в какво - не, мисля, че на един такъв етап от развитието ни можем да си го позволим. Религията по принцип не е остаряла или недействаща вече. Всеки вярва в нещо, независимо как го нарича.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » вт апр 21, 2009 19:56

Вярата, като общо понятие, е преплетена във всяко действие и мисъл на човека, но обикновено има и доказателства, които я оправдават или опровергават.
При религията не може да се даде разумно обяснение например на Възкресението, то се приема само с вяра.
Така, че никой не отрича правото на човека да вярва, просто аз мисля, че е добре да се вярва в нещата, които имат разумно обяснение.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » пет май 08, 2009 17:50

Има хора които се опитват да навържат по свой си начин. Има наука която обслужва религията.
Хора отклоняваме се от темата.
Аз не мога да навържа изучаването на научни неща и религията на едно място. Представям си как единия час ти тоговрят за Дарвин и неговата теория, а в другия ти говорят за бог, след това продължаваме със философия или нещо друго. Разбира се, няма как да се случи този сценарий защото се учи много по-рано тези религиозни часове.
Странното за мен е. Защо религията трябва да се учи в толкова ранни години щом е толкова непоклатима и мозъкът на детето е още по-малко критичен. Ако говорим за морал... мисля си че има много по-различни начини това да стане по по-различен начин.
Големия въпрос е всички популярни религии ли да се изучават(щом стъпваме на научна база) или само конкретната. Стана забавно...

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб май 09, 2009 0:39

Някъде четох, че в България са регистрирани 95 вероизповедания!!!
Вероятно най-силния аргумент за въвеждане на вероучение в училище е възпитаването на децата от мънички в ценностите на християнската вяра и живот в страх от божието наказание.
Аналогично или подобно е и за останалите 94 вероизповедания.
Което само по себе си показва, че ще бъдат нарушени нечии права, ако се въведе вероучение за основните или най-масово изповядваните религии у нас.
Това ще доведе до ново "покръстване" или по-силно разделение на нацията, на база етническа принадлежност или религия, което си е безумие.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » съб май 09, 2009 13:56

Имах предвид основните световни религии, че иначе става съвсем сложно хахаха. Но беше интересно тази статистика за 94. Ще бъде интересно да докопам списъка - сигурно има много забавни попадения

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » ср май 13, 2009 18:13

Ами самия факт, че са толкова много поне на мен ми говори, че все пак е необходимо в училище децата да бъдат информирани относно световните религии и разните им течения.
Какви са техните заслуги и с какво са попречили за развитието на цивилизацията ни в този и вид. И разни други неща, които не биха представили тази или онази религия тенденциозно.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » чет май 14, 2009 9:42

Точно за това говорех - обучение в световните религии. И... Уау, 94??? Наистина, Vassil, трябва да се докопа списъка. Аз лично не мога да назова повече от 25 заедно с разклоненията. Ето този списък, да речем. Ако някой успее да даде по една характеристика на всички тези 94 вероизповедания, това ще е един добър преподавател. Аз като малка се обърквах от Адвентисти, Мормони, Евангелисти и др, плашеха ме, че това са гадни секти и аз заобикалях ох другата страна църквите им. Сега положението е друго, вече знанията ми са на малко по-високо ниво и мога да разбера всяка от тези "секти". И може би и заради това познаването на световните религии би било полезно - за да могат и младите хора да различават истинското от гадните шарлатански групи, които взимат страшни пари или подтикват към самоубийство, да речем.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » чет май 14, 2009 15:19

То така погледнато има и голяма разлика в християнските течения "източно православие" "католицизъм" "протестанство". Това е достатъчно показателно, че нещата са заплетени (не казвам сложни) и ако ще се учи да се учи.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » чет май 14, 2009 17:59

Да това също. Поне 70% от Българите Християни нямат представа какви са разликите и какво ги е наложило. Говорила съм с Български поп, който твърдеше, че протестантите хич не са християни и разни други такива тъжни неща. Знам, че е сложно, но не бива никой да се плаши от необятността на тази тема. Да, колкото повече нааучаваш, толкова повече осъзнаваш, че си съвсем в началото. Но въпреки всичко според мен колкото повече знаеш, толкова по-толерантен ставаш към всеки представител на различна от твоята религия. А именно това ни липсва - толерантност. с много от нея светът би бил различен.

Отговори