"За" или "Против" изучаването на религии

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

"За" или "Против" изучаването на религии

Мнение от Tea » съб мар 14, 2009 12:20

Темата е разисквана много къде ли не, но бих искала да зная и вашите мнения. Кога според Вас е най-добре да се изучават различните учения и религии? Дали в гимназията или по-рано? Дали въобще трябва? Какво би трябвало да се учи и по какъв начин? И дали би се променило нещо, ако имаме повече информация, повече толерантност и повече възможности за избор?
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ
Регистриран: пон яну 22, 2007 8:16

Re: "За" или "Против" изучаването на рел

Мнение от hotblooded » пон мар 16, 2009 14:29

Tea написа:Кога според Вас е най-добре да се изучават различните учения и религии?
Зависи и до колко дълбоко се изучават, има неща които и в първи клас могат да се казват има и такива които са направо за висшето образование, но според мен истината е една - религията (която и да е ) е средство за контрол на масите, и това средство е толкова по силно колкото е по слабо образованието на масите............
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » пон мар 16, 2009 18:00

Въпросът е твърде деликатен. Според мен трябва да е по-малкото зло. Да бъде избираем от родителите този предмет особено ако се учи в 1-3 клас. И пак по-малкото зло. Ако се учи да бъде по-скоро зачита се/ не се зачита отколкото с оценки и нещо по-скоро като беседи и семинари(да бе винаги са така нещата).
Мен ако питате няма особен смисъл...

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » пон мар 16, 2009 20:56

Според мен трябва да става в гимназията. От друга страна обаче тогава никой не се вясва. Да, прав си, че не бива да има оценки и скучни лекции. Но все си мисля, че човек може да научи много.Когато познаваш поне големите религиозни течения е много по-лесно да се обясни изкуството, философията, дори историята. а до колко трябва да е избираем - задължително. Но въпреки всичко според мен е полезно:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Voodoo
Търсещ
Регистриран: нед юни 24, 2007 15:15
Контакти:

Мнение от Voodoo » вт мар 17, 2009 20:44

По скоро не. По добре да учат астрономия или нещо полезно и реално...
Изображение

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт мар 17, 2009 20:47

Хм... астрономия, яко....:) Бих се изкефила и на история на магията.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт мар 17, 2009 23:08

Или пък да кажем на децата за езическите празници на каква основа се празнуват... Ако толкова сме запреритали за религия...

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт мар 17, 2009 23:21

Аз всъщност си мислех, че е нормално това да се учи задължително във въпросните часове:) Все пак не би трябвало да се учи удобния вариант на религията, а достоверния:)

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт мар 17, 2009 23:26

Достоверен...недостоверен... истински/фалшив.
Ако хванем пътя на науката и за двата трябват много доказателства. Ако хванем пътя на гледните точки и мнозинството също е ясен резултата. Варианта да има един голям микс пък не е приемлив за горната група.

Така, че отново отиваме на свободно-избираемата форма защо не и в смисъл един пакет... нещо като изучаването на чужд език. Кеф ти християнство, ислям.. всичко....нищо
Последна промяна от Vassil на ср мар 18, 2009 2:49, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср мар 18, 2009 1:46

Voodoo написа:По скоро не. По добре да учат астрономия или нещо полезно и реално...
ха! Вуду..не съм очаквала да имаш такова презрително мнение към религията...значи тя не е полезна и реална?
Ще пропусна една огромна част изказване, защото малко онемях, а и така прецених и ще ида на частта - айде по тази логика на света да няма и и изкуство, музика, нека учим само химия, физика, история и всички да сме професори или войници :D
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср мар 18, 2009 2:02

конкретно в България искат да вкарат това задължително обучение, за да може все повече турци и помаци да учат децата ни по селата и малките градове, а защо да не се настанят и в големите, , че Аллах е велик, да карат българки да се забулват и най-вече да промиват мозъци. Ето тук вече не става въпрос за религията, а за много хора, лишени от положителни качества, които са или просто лоши или най-вече и най-често тълкуват религията по лош начин или с други думи - как си е угодно и им изнася. Изучаването на религии специално в България е лесен начин за манипулиране, промиване на мозъци и др. спрямо детското неоформено и неизградено съзнание.
Твърде конкретно ми стана мнението, но това е една гледна точка.
А и в Блгария, да знаете...няма такова нещо като етническа търпимост и толерантност. Българи и турци се мразят и всеки търси начини да подклади омразата, особено от тяхна страна към нас.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » ср мар 18, 2009 10:32

Gab4o така е, наистина положението е сложно и многопластаво. Абсурдно е да бъде въведено задължително религиозно обучение и наистина пред опитите до момента винаги е стоял въпроса за по-малките градове и села, особено онези, в които не преобладава българско население. Когато се опитаха да го въведат това в началното ми училище, никой не записа детето си. И това е разбираемо. Всъщност самите преподаватели не са сигурни кое точно да кажат и кое не, а пък с малки деца е още по-трудно.. Втора година изучавам история на религиите в академията, но категорично бих похвали професора ни с отношението и методите му. Не пропускам тези лекции, защото е невероятно интересно и той ме е провокирал да изчета стотици неща, които са допринесли много за самоопределянето ми и за изграждане на светогледа ми. Но той е само един човек. Като знам какво биха направили даскалките по гимназиите с такъв предмет... И въпреки всичко понякога се опитвам да забравям какво точно става тук, да съм оптимист. Затова съм си "за".

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » пон апр 13, 2009 20:05

Аз не познавам религията от Библията или от църквата, а от други източници, книги, статии, разговори с вярващи и невярващи и т.н.
Не ми лежи на сърце, но си мисля, че ако в България искат децата да учат религия да го правят в храмовете на съответните религии, а не в училище.
Може и да съм крайна, но пък едно време е имало неделни училища и нека децата на вярващите ходят там, както ходят в читалищата да учат танци или в залите за да спортуват.
Ако има неоспорими факти, които могат да докажат, че примерно попа е по-важен от психолога в училище може и да се съглася.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт апр 14, 2009 10:31

ох, Sirius, то хубаво, ама... тия нашите попове мислят само как да измъкнат 3 бутилки домошарка за кръщене и дори не говорят, а мърморят. И на всичкото отгоре на мен от малка ми става лошо в църква. Просто всичко е адски мрачно и неясно, много тежка атмосфера и въобще не е като за учене на нещо. Аз лично не съм сигурна ако се въведе такова обучение дали бих пуснала детето си. На последната църковна сватба, на която присъствах, излизах над десет пъти да подишам навън. Ако трябва да вися час - ще откача. От друга страна наскоро ми се случи да вляза в синагогата в София и усещането е крайно различно. Там имаш пространство да мислиш, да чувстваш и да учиш, светлината е навсякъде, всичко е страхотно. Не бих приела Иудаизма само заради визията на Синагогите, но просто има неща, които не бива да се правят. Против изучаването в храмовете съм, против неделните училища и т.н.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт апр 14, 2009 12:23

Мой близък отишъл на църква сега покрай връбница за да вземе върбова клонка. Нарежда се на опашка и гледа към края и че се приготвят пари и се чуди... Оказва се, че безплатно получаваш едно клонче но ако дадеш 1 лв взимаш 3. Не отвън на църквата, а вътре! В битката за имотите говорим за обучение. На какво ще научат децата при условие, че са такива... Какъв пример ще дадат.

Отговори