Трябва ли да се кръщават децата в църква докато са малки?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук

Трябва ли да се кръщават децата в църква докато са малки?

Да, трябва
1
25%
Не, трябва по-добре е те да решават сами
2
50%
Не знам
1
25%

Общо гласове: 4

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ
Регистриран: пон яну 22, 2007 8:16

Мнение от hotblooded » пет мар 13, 2009 19:56

Редно е сам да избереш в какво да вярваш, самите религии са създадени като средство за контрол на масите........
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет мар 13, 2009 20:07

охх като се изкажете така... лесно е да се намира конспирация във всичко, да се обвинява и т.н
Трудно е да се повярва или да се защити нещо!
Кажи ми по какъв начин религията е създадена за контрол на масите. Или ако искаш го направи в отделна тема, за да не се отклоняваме от тази.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » съб мар 14, 2009 12:17

hotblooded религиите ги има още преди някой да се сети, че масите могат да бъдат контролирани. Това, че Християнството е използвано за това, далеч не значи, че всички религии са със същото предназначение. Прочети, да речем, повече за джайнизма или шинтуизма и ми обясни какъв контрол би могъл да се осъществи с такъв начин на мислене. А колкото до това, че е редно сам да избереш в какво да вярваш... на колко години мислиш, че можеш да разбереш и да избереш? а и откъде точно ще избереш? Информация тук почти няма - за религиозни системи и т.н. Не сме толерантни към различните учения и религии и не допускаме почти никаква информация.
Vassil, вярата в гребена страшно много ми харесва като идея. Колкото за Българската църква - темата е мътна и кървава, да не кажа отблъскваща. Тук разбиранията се изкривяват, всъщност дори не само тук. Много неща са сгрешени. Аз също съм си направила свой набор от вярвания, който да оправдава нещата около мен. Но българската църква не би разбрала това. Колкото до свободата - отново насочвам вниманието към Християнството. Брахмините, да речем, не са горили никого. След Първия Вселенски събор Християнството е силно променено, оттук нататък нещата са съвсем различни. Но въпреки всичко отново идва въпроса за индивидуалния избор. Не бива да обвиняваме учението, а хората.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » пон мар 16, 2009 14:58

Tea - може би никоия религия не е възникнала със користна цел но рано ли късно масите заповат сляпо да се подчиняват на религиозната власт, което води до "изкушения" и съответно до консумиране на тази власт за лични облаги, всяка религия е била преследвана в началото - най вече от останалите религии.....
Всяки един въпрос на които религията не иска да даде отговор - е обявяван за "ерес", "табу" , а задаващите го са били преследвани......
Каква е ползата от религията? - Давала отговори на въпроси на които науката не е можела да отговори.... как е възникнал живота на земята - ами бог го е създал -леле колко лесно било....... И още и още......
Ще обичаш ли повече или по малко съпруга си ако не споделя религиозните ти възгледи? Или ако не е от твоята вяра не е достоен за теб?
Как ще реагираш ако детето ти реши да си смени религията? - Ще се откажеш от него?
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » пон мар 16, 2009 21:06

чакай, чакай, чакай:) Множко ми се събра наведнъж. Ще започна от началото на поста ти.
Първо - отново за контрола на масите. всички тези неща за властта, гоненията и ересите... Май не си прочел съвсем моето мнение. Отново ти казвам да погледнеш не само исляма и християнството. Насочи вниманието си силно на изток и разгледай какво става там, особено при по-малките учения. Неща като гонения там няма! Чела съм достатъчно, обсъждала съм достатъчно, за да мога да защитя аргументацията си. А и нека не забравяме, че християнството в началото се е родило като ерес на иудаизма.
Колкото до ползата от религията - да, обяснява. Но и дава вяра. Дава определено мислене, идеали, надежда. Няма да се спирам много на този въпрос, защото е разискван достатъчно.
Имам приятели мюсюлмани и религията им по никакъв начин не рефлектира на взаимоотношенията ни. Понякога празнуваме заедно. Един от тях прави най-жестоките шарени яйца. Но не би трябвало да питаш мен за тези неща - аз не деля хората по религиозни принципи и се имам за страшно толерантна в това отношение. Самата аз не съм изцяло Християнка и родителите ми приеха това страхотно, много сме говорили и те са съгласни с мен. Ако детето ми реши да последва, да речем, исляма - в такъв случай бих се погрижила да получи достатъчно информация и бих приела желанието му. Религията не се натяква и не се налага, поне от мен.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт мар 17, 2009 1:27

hotblooded ако си мислиш, че ако не си вярващ, не си контролиран по някакъв начин и не си част от масата...хехе
лесно е да се каже нещо такова и да не можем да се обосновем после или да се мислим за уникални.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » вт мар 17, 2009 1:29

Tea написа:чакай, чакай, чакай:) Множко ми се събра наведнъж. Ще започна от началото на поста ти.
Първо - отново за контрола на масите. всички тези неща за властта, гоненията и ересите... Май не си прочел съвсем моето мнение. Отново ти казвам да погледнеш не само исляма и християнството. Насочи вниманието си силно на изток и разгледай какво става там, особено при по-малките учения.
За изток съм съгласен, но за съжаление не можем да бягаме от собствената ни действителност......

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » вт мар 17, 2009 1:35

Gab4o написа:hotblooded ако си мислиш, че ако не си вярващ, не си контролиран по някакъв начин и не си част от масата...хехе
лесно е да се каже нещо такова и да не можем да се обосновем после или да се мислим за уникални.

Габчо, всеки по себе си е уникален в днешно време! И това е една малка победа над библиии корани евангилиета, попове, отчета, кардинали, епископи, ходжи имами и тем подобни!

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт мар 17, 2009 11:00

hotblooded мислех си... говориш за контрола на масите. И измислих, че всъщност в момента християните не са кой знае колко контролирани. В ислама този контрол е по-сериознен. Тъй че всъщност в нашата действителност също няма такова нещо. А ако толкова ти пречи все пак, винаги можеш да избереш да последваш конфуцианството например. И няма да си част от масата, няма да бъдеш контролиран. Но това би била една неадеквавтна причина за смяна на вярата. А впрочем... ти в какво вярваш? Ако си пълен атеист - в себе си, или в науката и техниката или и аз не знам.... Интересно ми е.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » вт мар 17, 2009 20:43

Tea, това че днес ефективността на християнството като средство за контрол е ниска е съвсем друг въпрос, както казах образованието и науката са мощно и ефективно средство срещу религията като средство за контрол...... Съпостави Европа и Арабския свят (какво е нивото на образованието и какво е влиянието на религията)

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт мар 17, 2009 20:52

Да де, ама темата беше съвсем различна и ти започна да говориш за контрол на масите... Накъде отидохме:) И все пак твоето мнение си остава, че религията е излишна глупост, служеща единствено за контрол? Та за децата?

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » вт мар 17, 2009 23:20

Tea написа:Да де, ама темата беше съвсем различна и ти започна да говориш за контрол на масите... Накъде отидохме:) И все пак твоето мнение си остава, че религията е излишна глупост, служеща единствено за контрол? Та за децата?
Ще правим щом трябва... Тъй де... всякакви съпоставки са интересни... Някъде бях прочел днес, че начина да си направим един хубав скандал тъй де единият от начините е да се говори за религия. Нямам нищо против всяка гледна точка, но в ролята си на администратор за да се води нещо конструктивно да поизвадим факти за едното или другото. Смятам, че ще е далеч по-интересно.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » вт мар 17, 2009 23:55

Tea написа:Да де, ама темата беше съвсем различна и ти започна да говориш за контрол на масите... Накъде отидохме:) И все пак твоето мнение си остава, че религията е излишна глупост, служеща единствено за контрол? Та за децата?
Религията не е излишна глупост и трябва да се изучава внимателно, за да не може разни сдухани фанатици да зарибяват и използват децата......

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср мар 18, 2009 0:03

hotblooded написа:
Религията не е излишна глупост и трябва да се изучава внимателно, за да не може разни сдухани фанатици да зарибяват и използват децата......
hotblooded и тъй като явно мнението ми не се взе много на присърце.. Този който е гласувал против това да се учи съм аз само за момента. Но въпреки, че споделям мнението ти това как нещата могат да ескалират защото все пак трябва да се уважаваме защото може на нас с теб да не ни харесва едно или друго но има хора които го харесват. Начина да убедим някой е не като го наричаме фанатик, заблуден или нещо сходно, а като дадеш някакви факти или дори суха статистика и малко логика или нещо с което да защитим тезите си. За някои тази тема е целият им живот. Така че с една идея по-внимателно. Нагоре даде някакви тези и ги защити в някаква степен затова не се намесих. Съгласен съм дръж си позицията си, но ако прекали някой в спора независимо от страната ще се намеся преди да се сдърпате или направим някоя глупост. Нищо лично...

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » ср мар 18, 2009 0:18

Васко не смятам да се сдърпвам, ако говрехме на живо дори нямаше да повиша глас....... Не намирам Теа за фанатичка ако това имаш предвид, имам предвид че няма религия която във свещенната си книга отрича съществуването на други религии, нито да подтиква насилие към тях..... Но факт е че има ненормалници които просто не им харесва нещо нещо или се мислят че са много над останалите и обличат омразата си в религиозна форма и резултатите са на лице! Но техните проповеди (да не кажа облъчвания) няма да вършат работа върху хора които познават малко или много същността на религията която изповядват, но когато слушащите ги са там просто защото мама и тате са му казали като малък че така трябва да бъде и че проповедника трябва да се слуша.....

Отговори