Трябва ли да се кръщават децата в църква докато са малки?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук

Да, трябва
1
25%
Не, трябва по-добре е те да решават сами
2
50%
Не знам
1
25%

Общо гласове: 4

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср окт 22, 2008 20:20

Трябва ли да се кръщават децата докато са малки или те сами да правят избора дали да го направят когато порастнат? Надявам се да прилагате аргументи, а не само трябва или не трябва :)
Последна промяна от Vassil на нед окт 26, 2008 19:30, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

за духовната свобода

Мнение от anahata » пет окт 24, 2008 10:45

Кръщението като акт на приобщаване към християнството трябва да се извършва напълно съзнателно. Да бъде избор на човек, съзрял за общуване с Божественото. Иначе какво, раждаме се, семейството решава и ето малкият човек бива включен в подобно свещенодействие. Просто защото традицията е такава. Едно стадно чувство, или пък очакване, че религията ще защити човека е причината да се избързва. Пък и канонът го позволява.

Нека да си спомним Исусовото кръщение от Йоан: хората, които стоели около река Йордан, видели как от небето се спуска гълъб върху главата на Иисус. Йоан разказвал за идването на Иисус на земята и чрез кръщението с водата измивал греховете на хората.

Идеята за християнската свобода е свързана с вярата на човека. А детето в случая с кръщението не изразява своя воля, което опорочава тази идея. В това отношение един боготърсач, Симеон Нови Богослов дръзва от името на Иисус да каже:"Аз никога не принуждавам нежелаещия, а искам последователите Ми да вървят доброволно и свободно". Човек не може да бъде свободен, ако не е свободен в сърцето си. Това означава сам да вземе решение за свето кръщение.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт ное 11, 2008 19:50

Зависи от вярата на родителите най-напред.
Аз например съм християнка и ще си кръстя детето в църква, докато е малко. Разбира се, ще се съобразя с бащата ако не иска, но ще трябва да стигнем до взаимен компромис, като му дойде времето ще мисля.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср ное 12, 2008 0:30

Според мен това не бива да се случва. Причините са прости. Родителите могат да показват пътищата на детето, но не и да извървяват вместно него. Детето само трябва да прецни иска или не да се кръщава. За този акт няма ограничение във възраста. А ако давате християнството за пример да се замислим кога се е кръстил "божият син". А относно традицията. . Тя преди традицията е изисквала родителите да избират с кой да се прави сватбата да детето им... Май традициите не са това което са :)

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср ное 12, 2008 17:27

да, но ако си истински християнин, трябва да кръстиш детето докато е малко....създава се противоречие. А и всеки родител, който проповядва дадена религия или възгледи, би искал детето му да тръгне по тези стъпки, защото той е убеден, че това е правилно.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » чет ное 13, 2008 15:43

Правотата и погрешността в случая са въпрос на гледна точка. Истинските християни не са тези, които ходят на църква и с това им свършва християнството. Те не са и тези, които лицемерничат, както често се наблюдава в тези, които особено се изживяват за такива. Не са и фанатиците. Но се отклонихме от темата…
А и всеки родител, който проповядва дадена религия или възгледи, би искал детето му да тръгне по тези стъпки, защото той е убеден, че това е правилно.
Тоест ако си юрист, лекар или друг задължително и детето ти трябва да бъде. Е, от такива болни интереси понякога става много интересно. Какво мисли родителя и какво мисли детето са често две коренно различни неща, без да се мисли, че някоя от страните греши. Детето трябва да реши за нещо толкова важно.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » чет ное 13, 2008 23:44

ако ти си вегетарианец ще оставиш ли детето си да плюска свинско докато навърши 18? мога да дам още много примери

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пет ное 14, 2008 11:17

Примерът е неподходящ и извън темата. Да, ако съм вегетарианец бих давал месо на детето поради простата причина, че тези вещества са нужни за неговият организъм... Ако съдим за вегетарианството в строгата му форма то следва и мляко да не му се дава и сирене да не яде. Малко не върви.

Човек трябва да е способен да прави свободен избор: къде да учи, в какво да вярва, каво да мисли, за кого да се жени и т.н. Именно така той по-пълно би разбрал каква отговорност поема, каква е същонста на нещата и други.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет ное 14, 2008 13:12

Vassil написа:Примерът е неподходящ и извън темата. Да, ако съм вегетарианец бих давал месо на детето поради простата причина, че тези вещества са нужни за неговият организъм... Ако съдим за вегетарианството в строгата му форма то следва и мляко да не му се дава и сирене да не яде. Малко не върви.

Човек трябва да е способен да прави свободен избор: къде да учи, в какво да вярва, каво да мисли, за кого да се жени и т.н. Именно така той по-пълно би разбрал каква отговорност поема, каква е същонста на нещата и други.
чакай, ама ти ако си вегетарианец, няма да смяташ, че месото е полезно за неговия организъм :lol: :wink: :P

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пет ное 14, 2008 15:03

Смятам че е нужно. Докато не порасне е нужно. Т.е. ти казваш "хайде да държим детето на диета защото така трябва. Е какво като е кожа и кости, диетата е полезна." Ясно е, че примера не е уместен.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » съб ное 15, 2008 0:29

много си е уместен, защото ти си човек вегетарианец, за когото месото е враг - както в ранна детска възраст, така и нагоре. По този начин мисли всеки заклет вегетарианец, та даже смята, че за децата е още по-неполезно....така е.
и тогава? ако съпоставим примера с кръщенето?

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » нед ное 16, 2008 15:07

Пак кръщенето си остава по желание. Инак подходящ пример е как като сме в някоя секта решим да се самоубиваме. Е, как и децата разбира се. Да не забравяме, че инак няма да получат опрощение според каноните и. И те - иначе не е полезно.
Всеки трябва сам да избере. Щом е толкова права и убедителна някоя кауза тя не бива и да бъде натрапвана.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » нед фев 22, 2009 20:16

Какво става ако родителите имат разногласия? Или са от различни религии..?

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пет мар 13, 2009 10:35

Страхотна тема, и аз много съм мислила по въпроса. Аз съм кръстена на 2 годинки и честно казано някъде в съзнанието ми са останали спомени от това кръщене, които обаче са повече обвързани със страх. На кръщенето на племенницата му преди 3 години отново ми нахлуха някакви спомени и оттогава се чудя. Приятелят ми, който в момента е на 24, е кръстен преди 2 години. И то защото е почувствал, че трябва да го направи. Според мен няма нищо лошо в това родителите да просветят детето си в своята религия. Тя създава ценностите и морала, който трябва да се изгради от най-ранна детска възраст. На детето, дори малко, му трябва духовен водач, трябват му отговори. И те да не са от типа "като пораснеш, ще разбереш!". Друг е въпроса какво българина разбира от духовно водачество и какво възпитание дава в религията на децата си. Но може би това е обект на дръга тема и други проблеми. според мен главния проблем в кръщаването на децата идва след това. Страшни консерватори сме. На Изток човек може да смени религията си неограничен брой пъти, без да бъде порицан за това. Шаолински монах има пълното право да си тръгне от манастира, а след това да се върне, ако е готов. И няма да бъде наказан. Тук отказалия се от религията бива жестоко порицан и едва ли не няма да го пуснат в църква повече. А всъщност не би трябвало да се насява страх. Трябва ни оптимизъм и свобода точно сега, когато такива почти няма. Когато аз поех по пътя на Уика преди няколко години, бях жестоко порицана дори от хора на моята възраст. Сега все още изучавам религиите и си обяснявам нещата повече като комбинация, отколкото като канонични и непроменливи факти. Това е от мен засега:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пет мар 13, 2009 16:16

Tea написа: .... Тя създава ценностите и морала, който трябва да се изгради от най-ранна детска възраст. На детето, дори малко, му трябва духовен водач, трябват му отговори.
Радвам се, че не си застанала на крайна позиция защото нещата не са нито бели нито черни, а оттенъци на сивото....
Така.. Използвам този цитат от твоите думи защото провокира малко мисли. Ценностите и морала не са обвързани с религията. Религията ги предполага, но не тя ги държи еднолично (монополно) за да твърдим, че тя ги изгражда. Изгражда ги възпитанието, средата, но не задължително религията.

Относно другото изречение. Човек намира духовните си водачи когато търси духовни водачи. Нашата източно-православна църква, а и въобще институциите като цяло се променят много трудно и много бавно. Това има за цел да се задържат традиции, сигурност и т.н. От тази страна е добре... От друга обаче това, че нещата не са мръднали е отказало хората. Българската църква не е с лице към хората. Ако е с лице към хората то езикът и не е... Т.е. с други думи както дизайнерите се изразяват не е User Friendly. Това предполага появата на секти и различни други, но не и свързани с нея неща просто защото те са това което (привидно или не) хората са искали да намерят, но не са. Това е проблем на същата тази църква. Тук няма духовни водачи, за тези които са търсили в тази религия.

Спомням си по някой от каналите на тв-то бях засякъл преди много време на финала на Сървайвър (не български вариант) две християнки. Това което се видя е явното или прикрито огромно лицемерие. Не всички хора са такива и в случая това е просто пример в който искам по-скоро да кажа следното: Една голяма група християни или "християни" оправдават своите действия именно с тази религия представяйки се за такива каквито не са. Хубав пример за който отново беше говорено беше т.н. разкол в българската църква. Едните изгониха другите от църквите им. Сега разбира се представят вторите като хора които търсят само имотите и парите. Ами добре... Как вторите могат да правят каквато и да е дейност без да се помещават някъде. Интересни дискусии...

Моите разбирания са различни от тези които се представени в християнството, но аз отстоявам правото човек да има собствена позиция и да избира сам пътя си без да пречи на останалите да избират своя. Всеки има право да вярва или не било в Бог, било в малките зелени човечета, или гребена си :D .

Работата е в това, че едни от най-големите битки в човешката история (кръстоносни походи, гонения на вещици) са направени именно в името на налагането на това да се накара дори със сила човек да ВЯРВА в нещо. За каква свобода на избора си говорим тогава...
Последна промяна от Vassil на съб мар 14, 2009 1:59, променено общо 1 път.

Отговори