Какво разбираме под думата Чест?

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?
Отговори
Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Регистриран: пон юли 23, 2007 19:34
Контакти:

Какво разбираме под думата Чест?

Мнение от Камино » пон май 26, 2008 20:17

Здравейте, исками се да обсъдя с някой какво е за нас значението на Честта? Какво влагаме или невлагаме в това понятие? Какъв смисъл има то в нашето общество или дали изобщо има смисъл? Исках да намеря литературно определение на думата Чест, странното е, че в уикипедия няма такова определение, не е въведено, но пък има въведени разни други определения и разяснения, например кой е азис, но това е друга тема. Търсейки си определение за Честта попаднах на сайта на Асоциация Български Командоси и там прочетох техния Кодекс на Честта, позволявам си да го публикувам, а въпросът ми е дали можем да приложим тези принципи в живота си, в работата си, в семейството си, в приятелствата си, дори ако искате към сайт или форум? Като разбира се заместим АБК със съответната дума към която ще прилагаме кодекса.

Кодекс на Честта на Асоциация Български Командоси

Доброволно посвещава своите знания, умения и опит, в името на воинската чест и слава, за постигане целите на Асоциацията;

Изпълнява задълженията си почтено, съвестно и с отговорност;

Презира лицемерието, подлостта и предателството;

Готов е да окаже помощ на невинния и беззащитния;

Проявява умереност, достойно поведение и акуратност;

Не участва в дейности, които накърняват интересите на АБК;

Възприема и уважава йерархията в Асоциацията;

Не допуска прояви на корупция във всичките й форми и неправомерно лично облагодетелствуване;

С непримирим дух и здраво тяло е пример за подражание;

Почита историята и традициите на българския народ;

Демонстрира сдържано своята национална гордост и членството си в АБК

Другото, което си намерих е едно стихотворение на Христо Смирненски, казва се Приказка за Честта

В живота си нивга не бях се надявал
на толкова мил комплимент:
покани ме Дявола — старият Дявол —
дома си на чашка абсент.
Свещта очертаваше острия профил
със ивица златни лъчи
и пускайки кръгчета дим, Мефистофел
ме гледаше с влажни очи.
В очите му есенна горест бе скрита,
но все пак бе горд и засмен,
и махна с ръка той „In vino veritas!
Ще бъда пред теб откровен!
Омръзна ми вече все тоя ярем на
притворство и помисъл зла —
да пием за твойта сърдечност неземна
и сивите земни тела!
Преди векове аз възпрях на земята
и тук устроих си шега:
венчах се за земната Истина свята,
но тя увенча ме с рога.
Възпламнах от ревност, и в черна омраза
за своята стъпкана чест —
човешката чест неуморно аз газя,
но с чест не сдобих се до днес.
Намислих чрез подвизи чудни да блесна —
умирах по сто пъти в бран,
но винаги рицар на кауза честна,
не бидох пак с чест увенчан.
Отчаян, окаян, веднъж в булеварда
аз тръгнах неземно злочест.
И вдигнах над себе си ярка плакарда:
«Човек без капчица чест!»

Но странно: презрение няма ни капка!
Посрещат ме вред с интерес,
любезно отвсякъде свалят ми шапка:
«Без чест ли си? — Прави ти чест!»
Един господин ме целуна: «Ах, братко,
и ти ли!… Ей, кой да те знай!»
Две хубави дами ми казаха сладко:
«Елате в нас утре на чай!»
Чудесно! Невиждано! С почести редки
изпратен бях чак до дома.
Министри, царе и придворни кокетки
ми писаха мили писма.
И ето ме: важен, блестящ, елегантен,
богат като истински Крез!
И знам аз: крадец съм, лъжец, спекулантин,
безчестник; но… винаги с чест!“…
И Дявола млъкна. Наля от абсента,
сърдечно се чукна със мен,
и пускайки пушек на синкави ленти,
прониза ме с поглед зелен.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон май 26, 2008 21:19

Мисля, че не е нужно да се придържаме към `Честта на Асоциация Български Командоси `, за да проявяваме достойно това качество. Дори и в много по-опростен вариант, ако човек има чест, знае как да я проявява и да я отдава, то това би било добре. Мисля, че в днешно време това липсва при по-голямата част от хората. Ако някой чуе израза `въпрос на чест`, според мен ще си помисли, че става въпрос за някоя американско-италианска продукция, продължение на `Кръстникът`.
За каква чест си говорим в днешно време..нали за да има чест, трябва да има принципи...

Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Контакти:

Мнение от Камино » пон май 26, 2008 23:13

За мен едно от проявленията на Честта е вярността и предаността. Какво имам предвид? Възможно е дадена идея или мнение или възглед или начин на живот да не го одобрявам или пък да не разбирам. Но е важно мисля да останем преданни на човека или човеците, които се грижат за идеята си. Лесно е да кажеш "това е въпрос на чест" или "аз имам чест", когато се касае за неща, които се покриват с нашите възгледи. Труднастта идва, когато трябва да проявиш Честта си и да подкрепиш, да застанеш зад нещо, което противоричи в общи линии на твоите принципи и разбирания, но е важно за човек, който уважаваме. Тук може да говорим и за саможертвата и за достойното поведение, лесно е, просто не бягаме в мишите си дупки, когато нещо не е такова каквото ни харесва. А е точно обратното, не ни харесва, мислим друго яче, но заставаме зад Идеята, защото така трябва!

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт май 27, 2008 0:41

Камино написа:За мен едно от проявленията на Честта е вярността и предаността. Какво имам предвид? Възможно е дадена идея или мнение или възглед или начин на живот да не го одобрявам или пък да не разбирам. Но е важно мисля да останем преданни на човека или човеците, които се грижат за идеята си. Лесно е да кажеш "това е въпрос на чест" или "аз имам чест", когато се касае за неща, които се покриват с нашите възгледи. Труднастта идва, когато трябва да проявиш Честта си и да подкрепиш, да застанеш зад нещо, което противоричи в общи линии на твоите принципи и разбирания, но е важно за човек, който уважаваме. Тук може да говорим и за саможертвата и за достойното поведение, лесно е, просто не бягаме в мишите си дупки, когато нещо не е такова каквото ни харесва. А е точно обратното, не ни харесва, мислим друго яче, но заставаме зад Идеята, защото така трябва!
камино, замислих се над думите ти и по-точно над фразата за противоречието на нашите принципи и саможертвата..като че ли идейно го разбирам, но не мога в главата си да създам примерна ситуация. Дали защото сега съм уморена или не съм те разбрала докрай. Би ли дала конкретен случай с иванчо и мариика, както се казва :wink: . Просто нагледно да го обясниш, ще се радвам.
до скоро

Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Контакти:

Мнение от Камино » вт май 27, 2008 14:59

Добре ще опитам да дам пример. Да кажем с приятелството. Мой приятел има идеи, начин на мислене, начин на живот, някакво вероизповедание или изобщо и ная-общо целия комплекс от фактори, които оформят живота му. Някое от тези неща може изцяло да противоречи на моите принципи да е в пълен разрез с тях, но ако искам да бъда човек с чест аз ще подкрепя приятеля си ще застана зад неговите идеи и ще се борим заедно. Тук може и да се перефразира предишния ми пост. Лесно е бъдем нечии приятели, когато мислим еднакво и сме от един футболен отбор така да се каже :), трудността идва когато трябва да останем приятели въпреки противоречията в принципи и схващане. Имаше една такава мъдрост: "Не съм съгласен с твоето мнение (идея, принцип...) но съм готов да дам живота си за правото ти да ги изразяваш и следваш свободно." Когато успеем да оформим приятелството си по този принцип мисля че бихме могли спокойно да е наречем Човек с Чест. То май и няма да има нужда ние сами да се самонаричаме, другите ще го сторят вместо нас.
Последна промяна от Камино на пет юни 13, 2008 20:57, променено общо 1 път.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » вт май 27, 2008 16:55

Честа се показва силно тогава когато човек направи нещо според принципите на честа и с това нещо губи големи възможности и въпреки това избира това да не изневери. Това за командосите съм го чел и друг път. Тук са разбили понятието чест за да не може да се избяга от отговорност по една или друга точка. Иначе няма смисъл дали е написано или не когато не се спазва. Написаното обаче особено при фирмите може да отиде при съда при неизпълнение.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » вт май 27, 2008 18:41

От българския тълковен речник едно от значенията на думата
Чест - съществително - Добросъвестност, доблест
Във всеки етап на обществото е имало неписан кодекс на честта и с всеки следващ етап от цивилизоването му по нещо е отпадало.
В днешно време ЧЕСТ е доста размито понятие.
И си мисля, че навлизането в обръщение на финикийските знаци са сложили началото на края на човешката чест.
Това, което най-много ме натъжава е, че всеки си има свой кодекс на честта и си действа според него.
За крадеца е чест да открадне, за лъжеца е чест да излъже, за побойника е чест да набие някой и т.н. Кофти тръпка :cry:

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср май 28, 2008 15:41

Смятам, че чест е капитанът да потъне с кораба си
Смятам, че чест е да правиш чест другиму
Чест е да признаваш грешките си

честно казано написах 14 примера, но ги изтрих и оставих само горните три, защото според мен не е нужно да ги давам, при положение, че познавам точно един човек, който притежава чест... :?
за какво си говорим..
в свят на всички всевъзможни качества, обратни на честта..
ако знаете таблицата с две няма да ви е трудно да сметнете колко останали хора на честта има по Земята

Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Контакти:

Мнение от Камино » ср май 28, 2008 19:33

Благодаря Sirius за превода и за труда да потърсиш. Темата трудно върви, може би да обърнем въпроса и да си говорим какво е безчестието май има повече какво да се каже.
Безчетие е да напуснеш първи кораба, както правят плъховете при потъването на корабите. Безчестие е не само да не признаеш грешките си, но дори да не ги осъзнаваш, което е още по-страшно!
Ето определенията за безчестие - непочтеност, срам, позор, низост, нечестност, подлост.
Доста повече думички от определението за чест. Но като се замисля това се повечето от принципите според които живее средностатистическия социопат днес

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср май 28, 2008 20:47

Но с едната чест докъде ще стигнеш?
Познавам двама за които фирмите им са завлекли сума народ. Сменят се сим карти на поразия... Благодарения на единия от тях също си берем негативите на това да се предлага рекалама в интернет. Покрай сухото гори и мокорто. В днешният свят честа е възможна в бизнеса само тогава когато носи пряко пари, а иначе както се свари...

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » чет май 29, 2008 18:33

Ако си тръгнал за никъде всички пътища ще те отведат там.
Определено човек притежаващ чест ще стигне на друго място, което няма да е "никъде". Тук не става въпрос за кариера или благосъстояние, а за начина на живот на хората с чест.
Те са личности, те са пример за подражание, на тях им завиждат, опитват се да им попречат, но и ги обичат. :D

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт юли 14, 2009 17:17

В днешно време думата "Чест" е чисто и просто архаизъм или в някои случай проява на това, че някой човек е балама когато го проявява. Разбира се, в някои случаи е просто проява на реклама или PR и/или просто добра игра на думи без никаква подплатеност.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » вт юли 14, 2009 20:44

Познавам хора, по-малко са от пръстите на едната ми ръка, които вършат много неща за едната "гола Чест". Те са лидери, и успяват без думи да увлекат дори и най-комерсиалните хора край себе си за постигането на дадена идея и за свършването на определена работа. Благодарна съм, че ги познавам и за това, че те дори не се замислят над това какво богатство са.
Дори като съм накефена от някаква ситуация в която отново са проявили тази си черта и им го кажа, те махват с ръка и казват "Какво толкова".
В такива моменти съм щастлива. :smt130

Отговори