Осмо чудо на света или.....

Паранормални явления, свръхестественото и други странни и необяснени от науката неща.
Отговори
Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Осмо чудо на света или.....

Мнение от Sirius » нед апр 06, 2008 15:42

На всички ни е известно, че чудесата на света са седем: египетските пирамиди, Халикарнаският мавзолей, Родоския колос, Александрийския фар, Храмът на Артемида Ефеска, статуята на Зевс Олимпийски и градините на Семирамида.

До днешни времена е оцеляло само най-древното – пирамидите.

Седем, защото броят им се определя от магията на числото седем?

Дали защото е просто число или от ограничените възможности на човешката памет, а може би заради пределите на античния свят или заради устойчовостта на древните традиции?

Дали, защото континентите на земята са седем? И трябва да има по едно чудо на всеки континент? Древните дали са знаели колко континента има на земята?

Така или иначе това седмоцветие е еталон за чудесата на света, те са неотделимо цяло.

И тъй като кръгозора на човечеството в последващите времена се разширил се оказало, че има и други равностойни паметници на човешката цивилизация.

Така се родил израза осмо чудо на света.

В днешно време съществува списък на новите седем чудеса на света. Отново седем.

Предложенията за новите седем чудеса на света бяха обявени още в началото на 2006 година и след гласуване с SMS на официална церемония в Лисабон бяха обявени.

Това са дворецът Тадж Махал в Индия, Колизеумът в Рим, Мачу Пикчу в Перу, статуята на Христос в Рио де Жанейро, град Петра в Южна Йордания, пирамидата на маите в Чичен Ица в Мексико и Великата китайска стена.
Новите не са разрушени от времето и могат да се видят!!!!

Пак остава въпроса за осмото чудо на света.

Има ли го това чудо? Кое е то за вас? Защо е осмо чудо, а не едно от всички останали?
Изобщо защо е нужно да има седем чудеса? И дали са дело само на хората?

В изложеното по-горе за чудо приемам културен паметник.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » нед апр 06, 2008 23:01

Ако броим и Антрактида континентите са 8 и ме съмнява да има някаква връзка това нещо с чудесата. За културен паметник ... незнам, в момента се сещам за статуите на Великденските острови. Това което ги прави чудно са големите им размери, нищо друго. След някоя друга година, японците като построят един от проектите си и те ще се превърнат в чудеса на света. Визирам една тяхна идея за създаване на град върху водата във формата на пирамида.

Ами тайнствените златни градове :D ?
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пон апр 07, 2008 1:27

За онези от анимационното филмче ли става въпрос? Страшно ме кефи песничката, а и иначе е забавно. :smt035
А за мен осмото чудо на света е седем метровия железен стълб в Делхи - колоната на Чандрагупта. Въпреки дъждовете и слънцето, дори и сега след 1600 години по нея няма и следа от корозия.
Явно е, че древните индийци са познавали тайните на металургията. А и освен това тя е артефакт не на мястото си. :D

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт апр 08, 2008 23:51

Моето любимо число винаги е било 7
може би защото аз съм осмото чудо :P
според мен на света има милиони чудеса, не 7...

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » ср апр 09, 2008 1:01

Да милиони са чудесата на света, но седемте избрани са факт, а осмото е по избор. За всеки според неговата си класация.
Изобщо седем са цветовете на дъгата, музикалните тонове в гамата, дните в седмицата, джуджетата на Снежанка и т.н. списъкът е доста дълъг. :D
Осмото чудо е може би стремежът да се наруши традицията. Знам ли? Явно така сме устроени, винаги да търсим още нещо.
С една дума - да, седем са чудесата, ама ето това - осмото е най.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Отговори