кабала

Когато има нерегламентирани боклуци или мнения трябва да се почиства-няма как...
Потребителски аватар
pepo
Новак
Регистриран: съб мар 29, 2008 23:44

кабала

Мнение от pepo » съб мар 29, 2008 23:49

какво знаете за кабала като наука? ще ми бъде интересно обсъдя тази тема със всички ... :idea:

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт апр 01, 2008 14:32

знам колкото от обща култура и малко над това, но не ми лежи на сърце..не е нещо, от което живо да се интересувам и т.н
безинтересно ми е.
по-скоро ти кажи защо проявяваш интерес и пусна тази тема. Не изчаквай само другите да пишат :wink: и автора трябва да изкаже мнение, по-добре първи, за да даде старт на темата..макар че изобщо не й е тук мястото..
Последна промяна от Gab4o на нед апр 13, 2008 14:53, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
pepo
Новак

кабала

Мнение от pepo » вт апр 01, 2008 14:54

благодаря за мнанието. помогна ми много. не съм написал мнение защото не зная как ще реагират хората на тази тема. не зная дали би ги заинтересувала. ако пък някои прояви интерес все си мисля че ще попита първи.
аз се занимавам с кабала от 2008 година. пуснах темата с намерението все повече хора да чуят за кабала. важно за мен е да обсъждам тази тема с всички.
какво е кабала? най-общо казано това е наука , която е най-близка до човека. важно е, не какво е кабала като наука , а какво е кабала за всеки човек. сега изучавайки кабала си зададох един въпрос-какво мога да дам на света?

Потребителски аватар
pepo
Новак

кабала

Мнение от pepo » вт апр 01, 2008 16:23

Кабала е наука за мирозданието, част, от което сме и ние. Обаче с нейна помощ можем да постигнем не само тази част от нашия свят, която осезаваме чрез петте сетива, но и още този обем от мирозданието, който е недостъпен за усещанията ни. Именно тази част се явява най-главната и тъй като се явява причината за всичко произтичащо с нас.
прилагам определението за кабала от академичня курс

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » чет апр 03, 2008 23:11

Знам достатъчно малко за кабала, но по принцип мисля, че това си е един вид религия.
Тъй като според кабала съдбата на човека е предопределена, а видите ли би могла да се промени, чрез определено поведение или други методи (най-общо казано) - мисля, че това е абсурдно.
Щом нещо е предопределено то значи, че е и непроменимо.
Как така с разни ритуали примерно може да се промени нещо?
Ами като повярваш в идеята, че непроменимото може да се промени - от там и мнението ми, че кабала е религия.
8)
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 14:19

кабала не е религия . ще се опитам да приложа един много груб пример за това какво е съдбата според мен. кабала описва мирозданието. това е природата в материалния свят. както всички знаем човекът се ражда , първо е бебе , дете , юноша , мъж или жена. всеки знае това. всеки знае че мъжът се ръзвива по определен начин а жената по друг. това е нещо определено което не може да се промени по никакъв начин.

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 14:37

ти казваш как може нещо непроменимо да се промени с разни ритуали. пак казвам кабала не е религия и в нея няма никакви ритуали, мистики , индулгенции и т.н. кабала се занимава само със неща които са достигнати и могат да бъдат описани , така както са описани силите от различните науки. например биологията описва еволюцията , физиката-земното притегляне , химията-атома. това което описва кабала е онази сила която ни е създала и ни движи напред в нашя живот. тази сила според кабала се нарича творец. в материалния свят това е природата. тя се отнася към всички хора като към един човек. проблема е че ние , хората се опитваме да подчиним природата , което е невъзможно. ние правим това защото мислим за себе си . 100%" егоизъм. едно от нещата на които учи кабала е как да се реши този проблем. как ние да се научим да даваме , а не да мислим за себе си. например , задай си въпроса какво можеш да дадеш на света и какво можеш да вземеш от него?на този въпрос никой не може да ти даде отговор освен ти самият. кабала дава метод който може да помогне на всеки който иска да си отговори на този въпрос. разбирайки това всичко се променя. ти започваш да възприемаш нещата по различен начин или грубо казано твоята гледна точка се променя. бих казал че ти в известна степен променяш съдбата си или по точно-ставаш господар на съдбата си.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб апр 05, 2008 17:14

По мое мнение метода за промяна на гледната точка е убеждаване на личността в правилността на представената му идеология.
Всички идеологии имат един основен проблем - те просто няблягат на основната идея и отричат всички останали (преднамерено ги представят непълни или им дават друго тълкувание).
Та по тази причина смятам, че приемането на дадена идеология за единствена гледна точка към света е един вид религия.
И без да съм учила кабала знам, че мога да дам на света само онова което пряко зависи от мен.
В крайна сметка моята собствена съдба се определя от съзнателните ми действия, личностните ми качества и умствения ми потенциал.
И ако някое от тези изброени неща се промени естествено е в някаква степен да се промени и съдбата ми. Въпроса е какво би ги променило?

:D :D

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 17:34

любовта

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб апр 05, 2008 19:05

Първо любовта е многолика и второ в много случай преходна.
Нещо не ми се връзва със съдбата на отделния човек.
Или може би разбирането ни за съдба/орис се разминава кардинално. :?:

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 19:18

не по-скоро имах предвид че любовта е нещо което може да променя. нещо не се разбрахме. а , какво е съдбата според теб?

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 19:23

Sirius написа: В крайна сметка моята собствена съдба се определя от съзнателните ми действия, личностните ми качества и умствения ми потенциал.
И ако някое от тези изброени неща се промени естествено е в някаква степен да се промени и съдбата ми. Въпроса е какво би ги променило?

:D :D

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 19:32

лично мое мнение е че човек притежава и придобива дадени свойства за да постигне и разбере защо е на този свят. имено съдбата е онзи ред от действия , онзи път , който ни води към това достижение.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб апр 05, 2008 19:33

Ами в крайна сметка за мен е жизненият път на даден човек (минало, настояще и бъдеще).
Има много фактори, които я съставляват, случайни и закономерни.
PS И бих добавила един цитат от Смирненски "аз не заная защо съм на тоз свят роден, но ще знам за какво да умра". Пример за това как една идеология може да стане съдба на даден човек.

Потребителски аватар
pepo
Новак

Мнение от pepo » съб апр 05, 2008 21:30

От самото си раждане ние попадаме в система, която непрестанно ни задължава да се развиваме. Ето го новородения младенец, мокър, червен, надаващ първият си вик. Това е началото на неговото самостоятелно развитие в света, където той внезапно е попаднал. След това той се учи да суче, седи, ходи, говори и придобива много от необходимите му навици. После детска ясла, детска градина, училище, университет... А след това?

Завършвайки университета, много продължават тихичко да съществуват, използвайки вече създадените навици и мечтаейки да достигнат накрая до пенсия. Други пък, виждат върха на своето развитие в служебните задължения и се хвърлят в кариерните висоти, разбивайки съперниците си. А някои спят и виждат себе си президент. Обаче рано или късно дори най-активният политик започва да мечтае за почивка, отдих и спокойствие. Но, за съжаление спокойтвието само ни се присънва...

Човек не може да спре своето движение напред, тъй като това не зависи от него. Кабала казва, че дори над всяка тревичка стои ангел (духовна сила), който я заставя да расте и се развива.Следователно всеки човек, независимо дали е обикновен човек, бизнесмен или учен се намира под постоянното въздействие на сили, принуждаващи го да върви към по-приятно и превъзходно състояние.

Всичко постоянно се стреми към своето съвършенство. „ Своето" - това означава, според личната му програма за развитие, а „съвършенство" винаги се разбира като най-прекрасното състояние, разбираемо в пределите на реалността. За голяма част от хората е непонятно на къде ги води тази невидима сила.

Ние виждаме обикновените, достижими цели, например завършване на училище, университет, получаване на заплата, раждане на дете. Всички тези цели, постепенно се наслагват в една обща посока, която неизвестно къде води. Понякога инстинктивно всички ние чувстваме тази единна сила, която ни тласка към развитие, към подобряване на нашето състояние и точно поради тази причина утопичните идеи остават модерни във всички времена.

Днес ние все още не сме достигнали към окончателното разбиране на това, че развитието на Човека не е свързано с нашите постиженията в материалния живот и не зависи от това, какъв апартамент, кола и пари притежаваме. Дори количеството на получените научни степени, нямат абсолютно никакво значение. Цялата борба за благополучие в този свят служи като „трамплин" за скок към сегашното развитие - осъзнаване на своите желания и управлението им.

Когато човек се запознае с Кабала, той започва да разбира, че всички явления,всички непредсказуеми постъпки, които той е извършил през живота си, представляват сами по себе си верига, която неизбежно би го довела към днешното му състояние, изменяйки отношението му към заобикалящата действителност.

С други думи само когато в човека се появи в по-голяма или по-малка степен осъзнаване на отношението към тази цел, към която го е движило цял живот невидимата сила, той разбира, че всичко преживяно до сега не е било напразно. По този начин, причината за раждането, смисъла на живота и крайната цел се свързват в едно, водейки го до разбиране на своето призвание.

Разбира се, можем да продължим да се влачим за връвта на еволюцията, замисляйки се когато тази връв се затяга твърде силно. А може и да започнем да изработваме съзнателно отношение към своето развитие, без да дочакаме ударите на съдбата. И тогава житейския път ще стане по-приятен и разбираем.

Отговори