И...ритуалите, свързани със раждането на новия живот

Паранормални явления, свръхестественото и други странни и необяснени от науката неща.
Отговори
Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

И...ритуалите, свързани със раждането на новия живот

Мнение от Tea » ср яну 09, 2008 10:18

След успеха на темата за ритуалите, свързани със смъртта, е напълно необходимо според мен да поговорим и за противоположното. Може би и паралелът ще е необходим, накъдето тръгна ккк. Е, мила, тук ще се развихрим. Разказвай какво е забранено на родилката първите 4о дни, нека разнищим и ритуала "погача", и моят любим - "Прощапулник"... И всичко останало, за което се сетите. Аз ще се включа съвсем скоро, защото за последните години се родиха 4 мъничета в близкото ми обкръжение.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » вт яну 22, 2008 10:08

брей...повече ви интересува смъртта ли:) Хайде де! ако пък не искате, аз сама на себе си ще си разкажа историята за моя прощапулник. Знаете, това е оня хубав обичай, в който пред детето се нареждат различни предмети, наричани да символизират определени професии. Търкулва се питка и се оставя детето да си избере нещо от предметите. Аз дълго съм разглеждала, без да пипам нещо. След дълга пауза съм взела най-сивото и скучно нещо в най-задния край на предметите - химикалка. От втори клас пиша като луда. Миналата година влязох Българска Филология и Драматургия. общо взето и при двете писането е на най-преден план... Та аз разбрах за това с химикалката само преди година. Тогава си казах - я гледай! Ами ако това е онова, на което му викат Съдба???
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » вт яну 22, 2008 10:29

Раждането и "създаването" на плода са магически актове с голяма сила макар и избледняла като идея в "научните" времена. Чувал съм че се слагат талисмани или не се допускат чужди (непознати или опасни хора) заради "лошите" очи урочасването (поне според народни поверия). Другото което съм чувал от скромен опит (практикуваното по приказките) правено от кръщелниците е "наричането"-какви качества да притежава "маника".
Интересно е че според старобългарски обичаи хората при раждане се е плачели защото човек навлиза в неприятния свят, а при смърта е било веселие защото си отива от него. Това последното го разбрах преди години в музея.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт яну 22, 2008 12:41

Здравейте,
понеже отдавна се чудя как да поднеса въпроса си и все не намирам подходящата тема...реших, че макар и тук да не й е мястото, все пак е най-подходящо.

С две думи..
струва ли ви се ненормално, зловещо и каквото и да е там..
когато кръщават човек -детенце например, го събличат голо и го посипват с вода и съответно тя капе по пода на църквата. Дотук нормално. Но как ви се струва ако след кръщенето детето се подхлъзне в собствената си кръщелна вода и си счупи крак?
изкажете мнение, после ще получите още по-интересни подробности.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » вт яну 22, 2008 16:35

Същото може да се пита и при изпращането на дете на изпит, или някъде където ми трябва късмет - полива му се вода по пътя..нали приказката "да ти върви по вода". Пак е рисковано.

А Габчо, то до колкото знам църковния ритуал не се ли прави на бебета, смисъл деца които още не могат да ходят. Плюс това едва ли ще го оставят да се разхожда след като е голо :) Веднага във вързопа и на топло.
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
Sarpuhi
Търсещ
Регистриран: ср яну 16, 2008 18:58

Мнение от Sarpuhi » пет яну 25, 2008 16:30

Но как ви се струва ако след кръщенето детето се подхлъзне в собствената си кръщелна вода и си счупи крак?
изкажете мнение, после ще получите още по-интересни подробности.
Според мен това може да означава, че детето трябва изповядва друга религия и изглежда като един доста явен 'знак' на съдбата...
Обаче пък си мисля, че ако някой(например свещеника) държи през цялто време детето, то няма да се подхлъзне, което пък в преносен смисъл би означавало, че в началто на пътя имаш нужда от подкрепа, някой който да те направлява и да те предпазва от 'подхлъзвания'.[/quote]
Happiness is the skill to use your imagination properly!

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » пет яну 25, 2008 18:01

Пф, това са само догатки. Подобен смисъл може да се намери в много други неща.

"Според мен това може да означава, че детето трябва изповядва друга религия"

Това не знам как да го коментирам, но е много неточно изказване според мен.

До колкото ми е известно, това кръщение се копира от библията...забравих вече за какво идеше реч там. Идеята е че е взето от библията, от свещената христианска книга. Къде пише, че вярващите трябва да се подбират или дали са достойни или не за някоя религия. Човекът избира религията си, не тя него. Това е от теоритична гледна точка. За мен това кръщение е безмислица. Яд ма е че съм кръстен, имам приятели които не са. Единия даже през живота си не е стъпвал в църква хаха :) По този начин все едно те жигосват.

Най-добрата христианска религия е православието по-простата причина, че е най-промита с езически ритуали и стари митове. В нея се говори повече за свръх естественото, колкото до вяра в нечии сили или "личности". Поне да бях кръстен в православна църква ей...ц ц ц :>
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
Sarpuhi
Търсещ
Регистриран: ср яну 16, 2008 18:58

Мнение от Sarpuhi » пет яну 25, 2008 20:50

ДА!Човек би трябвало сам да си избира религията, обаче както не си избираш родителите , така и първоначално не си избираш религията, а приемаш тази на родителите ти!
Относно "Според мен това може да означава, че детето трябва изповядва друга религия" го имах в предвид за един друг доста частен случай.Примерно ако детето е избрано от даден бог да бъде негов пророк или нещо такова...и тогава това да е знака че той е избран за друга религия:за да я създаде или нещо такова...
...същност много си фантазирам...съжалявам
Happiness is the skill to use your imagination properly!

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » съб яну 26, 2008 9:24

не вярвах, че ще стигнем до деца, предопределени да създават нови религии... Но както и да е... Не е вярно, че щом се родиш да кажем в християнско семейство, не можеш да промениш религията си. Аз съм типичен случай. В началото нашите доста се противяха, в крайна сметка се примириха, сега дори празнуваме и християнските и езическите празници, които в началото аз сама отбелязвах. да, кръстена съм, обаче обратен еквавилент няма, което пък е малко странно... Но не това е важното. Човекът е забравил основата на смисъла на религията. Той не е да вярваш просто така в нещо, за да жиееш по-добре. Смисъла на религията е да живееш добре и както трябва, за да можеш да продължиш след живота си по по-добрия път. В едни религии това е единството с Бога след смъртта, в други - в прераждането и узряването на духовния свят до свързването с Божественото. А колкото до подхлъзването, не знам... вярвам в знаци, но според мен е малко вероятно да се получи. На мен на моето кръщене зверски ми бодяха чорапите, които ми обуха след това...

Потребителски аватар
Idea
Търсещ
Регистриран: ср сеп 10, 2008 18:33
Контакти:

Мнение от Idea » чет ное 06, 2008 2:54

Сещам се само за червения конец, който връзват на бебетата, което пак има езически корени..
Кажи какво е красотата? Покажи ми знанията от извора на твоята душа. Обясни значението на безкрая. Ако можеш събери всичко това в една дума, наречи го любов и нека Тя грее винаги пред теб!

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » ср дек 24, 2008 14:09

Под възглавницата на новороденото бебе се поставя монета за да е здраво, връзва се синьо мънисто на ръката да го пази от уроки, във водата за къпане се слага морска сол и т.н. все бабини препоръки, но може и да помагат.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет мар 13, 2009 20:35

А какво ще кажете за това, че който пръв видиш, след като разбереш, че си бременна - на него ще прилича бебето :PPPPPPPPPP :smt046
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср сеп 22, 2010 9:05

Както и при смъртта и тук са застъпени религиозните ритуали (макар, че при смъртта те са много по-скоро). Имаше разни изказвания от някой папа, че вече решил или както се казва, че децата които не са кръщавани няма да отиват в ада, а ще бъдат в за предверието на ада . :shock:
Като сме на кръщовна тематика... Кръщенето се прави само веднъж в живота и по изключение може да се направи и от вярващ християнин, ако нещата са на умиране (тъй де пак допряхме темата за смъртта по нашите земи).
Как се избира името? Освен това на коя дата (ако се празнува някой имен ден) как се избира?
Друг въпрос е как се определя пола? Някои казват, че е в резултат на някакви суеверия, ритуали и т.н. Да се задълбаем и в тях.

Отговори