Ezik moi ezik roden

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук

Трябва ли да се говори на турски и на ромски на обществените места?

Да
5
29%
Не
11
65%
Нямам мнение
1
6%

Общо гласове: 17

dimo
Търсещ
Регистриран: ср юли 14, 2004 0:24
Контакти:

Ezik moi ezik roden

Мнение от dimo » чет авг 26, 2004 1:16

:evil: Tezi dni popadnah na edin mnogo interesen sait Kavkaz chat.Chichenski chat sigorno ne sa mnogo horata koito znaqt ili sa chuvali za chichencite te voyvat s rusnacite na Kavkaz .chata im e na princpana forumite toest nqma razgovori onlain a se ostavqt temi za obsujdane no ne tova e temata koqto iksam da pothvana/vidovete chat/Imashe intresna tema za chichenskiq ezik koqto me zaintriguva tui kato dulgi godini oficqlen ezik v Avtonomnata respublika chechnq e bil ruskiq, chchenskiq kato takuv ne se razvival i pochti e izchesnal kato takuv navsqkude se govorili i uchili na ruski. shte me popitate sega kakvo obshto ima tova s nas ami slednoto az lichno mislq che navsqkude trqbva da se govori na bulgarski ezik nesmqtum che e redno malki grupichki romi i etnicheski turci/amache terminologiq/ na put i pod put da si lafqt na turski l,ciganski ili vlashki i sie ne smqtam che e redno nashi biznesmeni kato si pravqt zdelki s chujdi biznesmeni da govorqt na angliski ada polzvat prevodach i da si govorqt na rodniq bg ezik . ezika e tova koeto izgrajda naciqta kato takava tq e edin kamunite v osnvata narechena durjavnost i naciq. Navreneto prez taka narecheniq period na preimenuvaneto na bg musulmnani imashe zakon zabranqvasht im da se govori na turski na obshetsveni mesta sega razbirate zashto /o nerazumni yrode zashto se sramuvash da govorish na bulgarski:/moga da govorq oshte mnogo, za boriz mihail knqza kristitel bolgorskogo naroda i za svetite bratq kiril i metodii i za paisii i oshte mnogo izvestni bg prosvetiteli no shte mi otneme mnogo vreme e i predpolagam vie veche go znete tova nishto novo. chkam vashite mneniq s neturpenie.

P.az sam rusnak no nikoga na obshestveno mqsto nqma da me chuete da govorq s drug rusnak koito znae bg ezik na ruski i ne zashto se sramuvam che sam rusnak naprotiv gordeq se s tova az ne samo sam rusnak az sam i kazak . PRAVETE SI SAMI IZVODITE I SE GORDEItE CHE STE BULGARI I SI GOVORETE bulgarskiq ezik.
P.S2 v farnciq dulgi god e imalo zakon koito e pozvolqval da te vkarat v zatvora ako negovorish pravilno frenski v franciq:)/tova ne e maitap i nikoi ne go priema za diktatura ili narushavane ne nechii svobodi/

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет авг 26, 2004 2:10

Темата е много актуална и е на ръба на закона според мен.Скоро гледах едно повторение на предаването Сблъсък(най-горещите теми)
Там беше засегнат проекто закона за защита на българския език. Любопитното е че на много места в България се изучава турски език (някъде повече от българския) в учебната програма, има новини на турски по националната телевизия...Както е тръгнало нищо чудно скоро да го приемат и за втори език в България.
Според мен всеки може да си говори на какъвто иска език, на курсовете по английски говорят на него, аналогично и с останалите курсове и часове в училище. Това е до лична нагласа какъв език да говори човек, но определено е странно гражданин на България да не говори и разбира(понякога) български!

dimo
Търсещ
Контакти:

Мнение от dimo » чет авг 26, 2004 22:59

mislq che v tazi tema ne stva duma samo za bg ezika az bulgarskoto za samuchustvieto che sme takiva nemoje da pripnesh s bg pashaport po Evropata na gurbet a posle kato se vuresh ot gurbet i vlezesh v magazina i si vidish avercheto da mi plqmpash na turski. ne stava da izbqgash v turciq i posle da doidesh za bg pashaport shtot turskiq talemat ne ti vurshi rabota iz cqla evropa as iti vas li sme bulucite ili politicite ni sa hora s kompleksi za malocenost po temata nacionalno samochsutvie.redno li e tova

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » нед авг 29, 2004 20:54

E az kazah moeto mnenie sega pak shte go povtorq s 2 izrecheniq sistematizirano.V publichno-ne inache si govorete i na vash si izmislen ili nqkoi rqdko razporstranen dialekt na suahili (primerno) vse taq vasha si rabota v Bylgariq sme

^Loki^
Търсещ
Регистриран: чет мар 24, 2005 21:18

Мнение от ^Loki^ » чет мар 24, 2005 22:18

Az li4no mislq 4e nqma ni6to lo6o v tova da se govori na drug ezik osven balgarskiq na ob6testveni mesta. Vse pak jiveem v svobodna strana i bi trqbvalo vseki da moje da pravi sobstven izobor na kakyv ezik da govori (osobeno ako bylgarskiqt ne mu e roden ezik)
Tuk oba4a trqbva da kaja 4e sam absoliutno protiv novinite na turski i izu4avaneto na tursiki pove4e ot balgarski v u4ili6tata! Ako nqkoi e do6al da jivee v balgariq to toi trqbva da se saobrazqva s neq a ne tq s nego! A sega otnosno novinite na turski... ami to e qsno za6to gi ima - kato polovinata ni pravitelstvo e ot turci, kakvo moje da se o4akva? Ama kakvo da se pravi, nie sme si go izbirali tova pravitelstvo, nie sme si vinovni(ili po to4no VIE, za6toto az ne glasuvam, i mislq da ne se vazpolzvam ot tova si demokrati4no pravo, pone zasega)

dimo
Търсещ
Контакти:

Мнение от dimo » съб май 28, 2005 13:06

^Loki^ написа:Az li4no mislq 4e nqma ni6to lo6o v tova da se govori na drug ezik osven balgarskiq na ob6testveni mesta. Vse pak jiveem v svobodna strana i bi trqbvalo vseki da moje da pravi sobstven izobor na kakyv ezik da govori (osobeno ako bylgarskiqt ne mu e roden ezik)
Tuk oba4a trqbva da kaja 4e sam absoliutno protiv novinite na turski i izu4avaneto na tursiki pove4e ot balgarski v u4ili6tata! Ako nqkoi e do6al da jivee v balgariq to toi trqbva da se saobrazqva s neq a ne tq s nego! A sega otnosno novinite na turski... ami to e qsno za6to gi ima - kato polovinata ni pravitelstvo e ot turci, kakvo moje da se o4akva? Ama kakvo da se pravi, nie sme si go izbirali tova pravitelstvo, nie sme si vinovni(ili po to4no VIE, za6toto az ne glasuvam, i mislq da ne se vazpolzvam ot tova si demokrati4no pravo, pone zasega)
Tova che ne si glasuval ne te osvobojdava ot vinata a naprotiv imash pravoto na glas na menie iskaji go taka inache si kato rob i v usluga na tezi koito iskat da te manipulirat. Zneash li kakvo e skot tova sa za men horata kioto ne glasuvat po sobstveno jelanie skot i zalujavat da gi zavedesh v klanicata.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пон май 30, 2005 22:40

Dimo и това е начин на действие, не обиждай дори косвено хората във форума ОК?

dimo
Търсещ
Контакти:

Мнение от dimo » чет юни 02, 2005 1:06

Vassil написа:Dimo и това е начин на действие, не обиждай дори косвено хората във форума ОК?
В случая и аз исказвам мнение тоест казвам какво мисля за хората които не гласуват. Но за в бъдеще ще се въздържам от такива "крайни" оценки от уважени към теб. може да измисля притча за амебта или басня за чехалчето :lol: шегувам се

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » съб юни 04, 2005 23:22

Само и без реклами на чехли :P ,а между другото кой номер са?

dimo
Търсещ
Контакти:

Мнение от dimo » съб юни 11, 2005 13:03

Vassil написа:Само и без реклами на чехли :P ,а между другото кой номер са?
ами аз лично нося 42 номер но предпочитам 7,62 или 5,45 с изменен център на тежеста в подметката :lol: хаххаха

Vassil
Администратор

Как да се подходи по въпроса според вас?

Мнение от Vassil » нед юни 12, 2005 13:55

Както и да е ...По същество има гласували и за и против. Какво според вас трябва да се направи по въпроса (или напротив нищо да не се прави) относно езика които фаворитизирате. :?:

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

така стоят нещата за съжаление..

Мнение от Gab4o » чет юни 16, 2005 21:01

Допреди нямах нищо против новините на турски език, но откакто почина Емил Димитров (Бог да го прости) и по новините на турски език не го споменаха дори бегло много ме хвана яд, нещо се пречупи и сега не мога да ги понасям..
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » вт авг 23, 2005 9:23

С цялата си наглост ще вмъкна и едно мнение от мен. Живеем в България, езикът ни е български. Говорим на български, пишем, обичаме и мразим на български. Наскоро се върнах от Италия, където те гледат много много лошо, когато говориш със събесеника ти на родния ти език. Който иска да живее или работи в България, нека учи български. Иначе аз лично гледам лошо. Това е.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

test
Намиращ
Регистриран: ср ное 02, 2005 16:49
Контакти:

Мнение от test » чет ное 24, 2005 3:46

принципно погледнато българският няма особени предимства и не е особено богат език. примерът на шовинистически настроени италианци малко ме интересува. всеки може да си говори както си иска. и мисля, че английският е едно добро начало.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » чет ное 24, 2005 12:54

Може би след време всички ще говорим на един език..е, всъщност не знам..зависи от доста интереси, политически, икономически и какви ли още не..но не би било лошо..или пък така културата градена векове ще се погуби...и аз не съм сигурна в предположението си, дали е най-смисленото и правилното..а и се отклоних от темата..трябва да помисля още малко по този въпрос, макар да съм си изказвала част от мнението два поста по-нагоре.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Отговори