Случайността съдба ли е?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Отговори
Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » вт дек 18, 2007 10:13

Има моменти, в които страшно много вярвам в съдбата и предпопределението. Имало е случаи, в които страшно важни неща за мен се опират на неуловима причинно-следствена връзка. И въпреки че я има навсякъде тази връзка, все някъде има някоя брънка от тази верига, която не мога да разгадая от къде е дошла. така че да - случайности май има, въпреки че рядко егото ми ми позволява да го признавам, предпочитам да вярвам, че дадени действия водят до даден резултат. А за съдбата... все по-често се убеждавам, че да - има я, макар че често имаме някаква възможност да я обърнем. Тия моменти обаче са плашещи и даже страшни, защото често се случва да го осъзнаем - че с един такъв момент може би правим избор, опт който зависи целия ни живот занапред. От друга страна пък си мисля - дали съдбата предварително е направила за нас този избор (отивам малко към Матрицата, ама много хубаво са си го казали хората). Така че - не знам. Предпочитам обаче човек сам да кове съдбата си, иначе всяко наше усилие лекинко се обезсмисля. и добре че ги има случайностите, за да ни връщат към нормалното, защото иначе не знам накъде сме:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » пет дек 21, 2007 0:27

Няма случайни неща. Предполагам, че това което наричаме съдба е някаква сила, която не сме дозряли психически да разберем и осъзнаем. Когато се случи нещо (случайност) то е повлияно малко или много от самия човек. Просто има части от съзнанието ни, които непредполагаме, че съществуват. Провокирването на събития в бъдещето (по-прости и лични) според мен не могат да се нарекът случайност, просто по някакъв начин ние ги караме да се случат. Все едно научкваме силата на скритата ни психика и с нея повлияваме на пространството в определено измерение или в бъдещето. Това си е моя теория и както виждате прилича на глупава приказка хаха, но толкоз мога да обясня. Осопорете я ако искате, но поне искам мотиви. Факт е че само някакви мижави проценти от мозъка ни са активни. Това че не можеш да повярваш в необяснимото, не значи че то не може да Бъде. Да речем, че сме на едно едно от първите стъпала в духовната ни еволюция.
No faith, only the power of will
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » пет дек 21, 2007 14:34

Темата е разисквана или по-скоро сходно. Дали има съдба или не според мен е без значение има значение това, че и в двата случая ние имаме много голямо вмешателство. Можете да ме цитирате 8) :P

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » съб дек 22, 2007 12:57

Тъй като за съдба се приемат онези случки и събития в живота ни които са неподвластни на волята ни или казано по иначе не сме в състояние да разберем от къде накъде пък точно на нас се е случило това. Аз си мисля, че те са плод на случайността. С една дума случайните неща, който стават около нас се превръщат в съдба.
Друг е въпросът дали наистана случайните неща не са планирани от други предварителни действия който са били или случайни или целенасочени. Така, че темата за това дали случайността е съдба е доста интересна и аз мисля, че съм склонна да приема за 70% вярно такова твърдение.
Останалите 30% са за това че нищо на този свят не е случайно.
Защото ако приемем, че нищо не е случайно тогава ни остава само да наблюдаваме как някакъв отреден за нас план се изпълнява и просто да следваме съдбата си, без да можем да се изненадаме от случайността.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » съб дек 22, 2007 13:07

Sirius написа:Тъй като за съдба се приемат онези случки и събития в живота ни които са неподвластни на волята ни или казано по иначе не сме в състояние да разберем от къде накъде пък точно на нас се е случило това.
Някакво примитивно 6-ти чувство?
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб дек 22, 2007 13:37

Не е лошо понякога да се осланяме дори на 6-то чувство.
То може и да бъде и стопер и съзидател.
Дори може да ни изиграе много лоша шега. Защото аз си мисля, че 6-то чувство е вътрешния ни глас с който се съветваме при дадени обстоятелства. Ако приема това за вярно излиза, че няма случайни неща. Това ли се опитваш да ме убедиш горски?

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » съб дек 22, 2007 14:05

Чак да те убеждавам не:) Но според мен е така. Има няква психическа сила, която отчасти движи работите според мен. Не изцяло!
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб дек 22, 2007 15:35

Щом има някаква психична сила, кояти ни ръководи то бих искала да попитам дали тя може да бъде обяснена научно, има ли в нея логика или се осланя на "хазарния" метод "да бъде или да не бъде".

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » съб дек 22, 2007 15:44

gorski_ написа:Това си е моя теория и както виждате прилича на глупава приказка хаха, но толкоз мога да обясня. Осопорете я ако искате, но поне искам мотиви. Факт е че само някакви мижави проценти от мозъка ни са активни. Това че не можеш да повярваш в необяснимото, не значи че то не може да Бъде. Да речем, че сме на едно едно от първите стъпала в духовната ни еволюция.
:)
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб дек 22, 2007 16:27

Тъй като в мозъкът на човека се извършват мисловни процеси, поне така твърди науката, мисля, че е приемливо да го отъждествим с Ум. Накой е казал "Умът притегля само такива мисли, каквито хармонизират с неговите собствени". Мисля си, че от общата психическа сила (според твоята теория) ние притегляме само онези мисли за които сме готови. И тук при мен идва мисълта, че е възможно да няма случайни неща. Но ако тази психична сила не съществува всичко по което разсъждавах до тук е пълна глупост. В смисъл, че при твоята теория психичната сила е факт, а аз не съм сигурна има ли я или не.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » съб дек 22, 2007 18:59

Еми тогава обясни телекенетичните способности на някои хора, пророчеството, проникването в съзнанието. Тези, па и още много други способности ги има записани в генетичния код, но само при отделни хора се проявяват. Има някаква сила, за която не сме дорасли да разберем. Случайността е нещо като сляпа надежда или там шесто чувство. Не живеем в кутия. Светът е огромен, вселената е огромна. Ное сме една плюнка в нищото. Има неща на които и не предполагаме, че сме способни. То за това доста хора избират изолацията, манастирите, медитациите. Да могат да се прочистят от всичко негативно и да вникнат в ума си, да намерят мирът вътре и силата скрита в него.

Както казах, само 3 процента от мозъкът ни бачка. А 3% е нищо:> То тъй както разсъждавам мога да обърна темата в съвсем различна посока, затова ще спра до тук. Че вече взех и да се обърквам хаха:)
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » съб дек 22, 2007 20:34

Религиите по света, квантовата механика.... са опитвали да дадат решение на въпроса. Айнщайн в последните си дни е опитал да даде формулата на всичко, но не е открил отговора ни. Много книги и филми са опитвали да ни дадат отговора, какво би се случило ако го научим и т.н. Дали ние има още да дерзаем преди да достигнем точката в която повече неща ще ни бъдат ясни? Дали ще открием какво се крие зад завесата? Дано, и дано сме още живи за да видим.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб дек 22, 2007 21:37

Може би в историята за Нютон и ябълката всичко е закономерно, има и други открития, които са станали вследствие на случайни събития. Обаче за мен си остава загадка все пак защо ябълката и Нютон са били там в точно определения момент. Ако човек се задълбае в подобно разсъждение няма ли да отидем някъде насред нищото.
Или пък ето - имаше едно стихче от пиеса:
"В един делничен ден
по случайна прична
на един мототед
се качиха двамина.
Всъщност той беше сам.
Тя си вдигна ръката
и под тях и над тях
завъртя се земята"
Елементарна случка, но дали е била закономерна?

Отговори