Бихте ли напуснали страната си?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Потребителски аватар
Voodoo
Търсещ
Регистриран: нед юни 24, 2007 15:15
Контакти:

Мнение от Voodoo » нед юли 22, 2007 9:05

Мисля ,че никога няма да я напусна...
Изображение

Потребителски аватар
amber
Намиращ
Регистриран: нед сеп 03, 2006 20:44
Контакти:

Мнение от amber » нед юли 22, 2007 23:18

Не само че вече съм я напуснала, а и въпросът дали бих се върнала ми се вижда абсурден :lol:
Съдбата обича смелите.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » пон юли 23, 2007 19:53

Защо пък абсурдно? Някак си усещам подигравка към родината ;Р
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
amber
Намиращ
Контакти:

Мнение от amber » пон юли 23, 2007 23:29

Не това което имам предвид е много далеч от подигравката :) А защо абсурдно- просто въпрос на лична нагласа и предпочитания :wink:
Съдбата обича смелите.

Потребителски аватар
diaida
Новак
Регистриран: нед юли 15, 2007 14:51
Контакти:

Мнение от diaida » пон юли 23, 2007 23:49

Мога ли да попитам тези които казват, че никога няма да напуснат страната си "ЗАЩО?". Защо си мислите, че ако ОТИДЕТЕ , а не силната дума НАПУСНЕТЕ за известно време страната си, то едва ли не вие го считате за някакво предателство. Какво лошо има човек да отиде НЯКЪДЕ ПО СВЕТА за 5, 15 или 50 години ... Значи ли, че той е по-малко родолюбец или БЪЛГАРИН? И изобщо защо трябва да сме крайни ... на ДА или НЕ? Може да си много по-полезен на страната си, въпреки че живееш в чужбина.
Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и ми бъди приятел.

Потребителски аватар
diaida
Новак
Регистриран: нед юли 15, 2007 14:51
Контакти:

Мнение от diaida » пон юли 23, 2007 23:54

Да не прилагам примери, като Възрожденците от Браила и мн. други българи, живели в чужбина и направили много повече от самите нас за България. Единственият принос на много "родолюбци" към Родината са обелките от вафла "Мура" по паважа. А други пък стоят само тук от принципа "По-добре пръв в село, отколкото последен в града" и крият зад някакви патриотични догми собствената си неадаптивност и недостатъчна кадърност. ...Не казвам ВСИЧКИ, но има и много такива.
Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и ми бъди приятел.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » вт юли 24, 2007 0:09

Не говоря за крайност, прости лично мнение :) Мен ако 5 дена ме няма в Бургас ме хваща носталгията, па камо ли ако съм извън България. А в интерес на истината повечето българи които живеят извън родината си до някаква степен са по-големи патриоти от по-голямата част от населението ни. Аз може да напусна страната си, но ни е за да Живея на друго място а по-скоро да обиколя някоя джунгла или да се мотая из някоя планина...такива работи. Не и да се шибна в Англия примерно и да работя там и да се занимавам с глупаци.
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
amber
Намиращ
Контакти:

Мнение от amber » вт юли 24, 2007 1:18

е виж то глупаци навсякаде има , а че някои студенти в чужбина са голями родолюбци е много вярно, аз не съм от тези но много мои приятели са, така че да не категоризираме къде са глупаците и къде са умниците, всеки да си живее където се чуства добре, според мен това е най важно, а и нека бъдем по толерантни към избора на другите, все пак патриотизма не е най големия добродетел :)
Съдбата обича смелите.

йорданка савова
Новак
Регистриран: вт юли 24, 2007 17:26

Мнение от йорданка савова » чет юли 26, 2007 10:07

Емиграциа,това е проблем,който стои при затворените народи, тези които нямат икономически и политически избор !Няма нищо лошо в това човек да отиде да работи на место ,което е по развито,да открие и научи неща,които не е могъл да намери в страната си-това не е липса на патриотозъм ! Свободният човек може винаги да се прибира в държаватв си и да я развие с наученото, това е една от формулите на развитите страни ! Да сме горди че имаме някаква свобода!
обчам да разговарям

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет юли 26, 2007 10:22

Аз се смятам също за свободен човек. Осъзнавам, че границите са паднали в голямата си степен. Ако искаш да ходиш другаде е безмислено да си измисляш причини, че заради страната си ще отидеш за 20 години. Вярно е тук голям "гърч". Трябва да имаш голяма воля за да успееш тук. Не може да се твърди, че нещата могат да бъдат пренесени от другаде така copy->paste. За да се гради тук има нужда от голямо трошене на глави. На добър път на който тръгва.
За тези които мрънкат и им е виновен целия свят, а никога те ако ще и да отидат зад Луната ефекта ще е същият - никакъв.

йорданка савова
Новак
Регистриран: вт юли 24, 2007 17:26

Мнение от йорданка савова » вт юли 31, 2007 12:30

Не знам защо свободата на избор се свързва с догмата дали си патриот или не !В природсата всичко търпи развитие,дали е в положителна или отрицателна посока,винаги имаме движение! Затова дали ще избереш да се справяш с условията в страната или извън нея, се изисква смелост, устойчивост, ревителност, все качества, които са ти необходими за да управляваш живота си!
обчам да разговарям

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » вт юли 31, 2007 13:02

Ъъъ...хич не съм съгласна, Йорданке. Почти няма хора, получили Нещо навън, за да го приложат тук, у нас. Виж, обратния случай е толкоз разпространен, че отива към константна величина направо.Колкото повече - толкова повече е казал гениалния Мечо Пух. Тъй че - колкото повече образование получаваме, толкова повече пари искаме, за да го прилагаме. Обаче тия пари ни ги дават навсякъде другаде, но не и тука. И ние решаваме да ги дирим другаде. Нищо патриотично няма в случая. Повярвай ми, един на милион се връща да развива нещо тука. Освен ако не става въпрос за частен бизнес, бетонени хотелчета, разпорващи някоя хубава българска местност. Страшния патриотизъм, да му... От такива патриоти страната няма нужда. За Възрожденците въобще не на място се споменава, говорим за крайно различни условия и абсолютна липса на алтернатива. Нищо лично, чети повечко история, ако ще се аргументираш с нея. Живеем в друго време, в което алтернатива има. Обаче хуманност, родолюбие и жертвоготовност като качества в нас не виреят, понеже сме гладни и окъсани. Братовчедка ми се завръща през октомври от 4-годишен престой в Америка. В момента е 45 кила, момиче на 22 години, което вече има побелели коси. Чичо ми почти постоянно живее в Мексико, баща ми беше на гурбет в Гърция за 3 години. Никой от тях не се завърна щастлив заради парите, които носи. Бяха щастливи за това, че са си вкъщи. баща ми и братовчедка ми няма да заминат никога повече. предпочитат едни адски трудни 600 лева месечно тук, отколкото 1600 зад граница. Стига за псевдопатриотизма, да си говорим направо - все пак сме хора. Хора, които имат собствения си дом - не като материалност, като сантимент. Това не е нещо, което може да бъде продадено и забравено.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
amber
Намиращ
Контакти:

Мнение от amber » вт юли 31, 2007 23:31

Това че едва ли не някой учи в България и след това отива в чужбина и там почва да взима големите пари си е голяма заблуда. Единствените хора в чужбина които взимат добри пари са и завършили в чужбина а не в България ( поне тези които аз познавам) Винаги има изключения. Сигурна съм че ако си в чужда страна и работиш там единствено физически труд с цел да натрупаш пари е много трудно по какъвто и да било начин да опознаеш страната в която живееш. И тогава енапълно нормално да искаш да се върнеш в родината си. Но когато човек отива да устрои напълно живота си в чужбина, а не просто само да работи с мисълта кога ще се прибере в България, той може да се чуства добре където и да било по света. Познавам хора които работят по строежи по цял ден, дори не познават града в който живеят, езика също не им е на ниво, нямат почти никакви познати тук ... е как може да се чустваш добре в случая и да не искаш да се прибереш.....
Другото което исках да спомена е свързано с това че вече на няколко пъти се засяга темата как всеки след като се образова може да се върне в България и да приложи това което е научил в полза на страната. Ами замисля ли се някой, че напримерно в страна като Германия за почти никави условия човек получава великолепно ниво на образование. Където има една дума чужденците ( имам предвид студентите) живеят на гърба на тази държава. Еми аз бих казала че в случая логиката е пък от къде на къде ние използваме ресурси на тази страна, за да може после да се върнем в България. Не е ли и това малко нечестно. Няма го вече това сляпо чуство за дълг към родината
Съдбата обича смелите.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт юли 31, 2007 23:38

амбър
нека да дискутираме последното ти изречение. защо? но нека е в отделна тема, искаш ли? ако искаш направи такава отделна.

Отговори