Какво кара хората да говорят повърхностни неща?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Отговори
Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Какво кара хората да говорят повърхностни неща?

Мнение от Vassil » съб окт 13, 2007 18:05

Хората си говорят за времето и други сходно важни неща... Какво ги кара да приемат този начин на поведение? Това, че нямат акъл за повече, че не им е интересен разговора, че се прикриват и още толкова възможности, но кое е според вас?

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » съб окт 13, 2007 18:34

Да се поддържа някакъв изкуствен разговор според мен. Да си напомнят познати че още се познават :> Па и понякога всеки попада в ситуации дето да не знае какво да каже и вместо да мълчи до свой познат почва да го занимава с подобни глупости. Обикновено аз веднага започвам да говоря за какво ли не, но обикновено събеседника ми се отегчава още повече и трябва да мина на неговото незаинтересовано и пасивно ниво.
No faith, only the power of will
Изображение

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » съб окт 13, 2007 18:47

Понякога говоря повърхностни неща, когато в мислите ми бушува буря и не искам да я изсипя върху събеседника си.
Понякога говоря за незначителни неща просто защото не познавам добре събеседника си и все още нямаме общи теми за разговор.
Понякога, за да прикрия смущението си от нещо, което съм чула от събеседника, понякога просто защото не искам да участвам в клюкарски разговор и по този начен го прекъсвам...
Но ако не се налага да говоря, предпочитам да мълча, ако няма какво да кажа. Брътвежите за времето са краен спасителен вариант в дадена ситуация.

Потребителски аватар
Marsianche
Новак
Регистриран: ср окт 10, 2007 20:52

Мнение от Marsianche » нед окт 14, 2007 15:29

Понякога пък един повърхностен разговор е прелюдия към нещо наистина сериозно...някои разговори се започват трудничко защото събеседниците са трудни...да кажем :roll:

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пон окт 15, 2007 10:33

Човешката комуникация има множество функции между които е обмяна на информация в чист сух вид, обмяна на чувства, засвидетелстване на статус, уважение и негативни действия. Не опитвам да класифицирам, а по-скоро да нахвърля бегло. Комуникацията си в начален етап служи за първоначално впечатление. Истината е че тогава 70-80% от преценката се дължи на невербалната(жестовете, мимиките, движения, пози...) комуникация, а не на изговореното.
Та за бърборенето... Първо се разменят общи приказки за да се прецени нормален ли е събеседника :P има ли теми общи и на база това да се захване. После някои граници евентуално падат и разговора става личен или продължава да се движи по плоскоста на повърхностните разсъждения констатации и т.н.
В днешното забързано време в който комуникациите са с много хора се получава количество за сметка на качество на събеседване, а и отделно хората се затварят за да избегнат нараняване, издънка и прочие последици.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » пон окт 15, 2007 10:44

Маловажните неща стават тема на разговор, когато нямаме какво да си кажем, а не сме свикнали да мълчим...Винаги ми е било странно как и в телефонните разговори се говори за времето и др. подобни.
Ако човек започне за наблюдава как комуникира, ще си направи горе-долу следните изводи: споделяме много малко важна информация; свикнали сме да говорим, без да казваме нещо съществено; имаме две очи и две уши - значи трябва да гледаме и да слушаме повече и по-внимателно. Не си даваме сметка каква сила крие думата...

Потребителски аватар
SeaOfEmptiness
Мярвал се
Регистриран: пон окт 15, 2007 22:00

Мнение от SeaOfEmptiness » пон окт 15, 2007 22:34

Моето мнение е, че просто хората насилват твърде много нещата. Ако просто оставяха мислите им сами да се изливат разговора щеше да тече много по - глатко и смислено.
....

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт ное 06, 2007 11:24

А какво ги кара да говорят по сериозни теми? :P Включено е във въпроса защото е обратното. :D

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » вт ное 13, 2007 0:01

Сериозни теми? Фактически се явяват дебати -> спор -> адреналин -> fun :D Зависи какво разбираш под сериозни неща. Аз мога да говоря на някой гъзарче за замърсяването или за конспирациите, но на него да му е през половия орган. За него сериозна тема ще да е "познай с кой са надрусах снощия и коя *урва ***уках." Зависи от Ентелектуалното :р ниво на събеседниците. Опознай врага преди да нападнеш :>
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » ср ное 14, 2007 18:15

Замислям се върху представата за сериозна тема на разговор. Всичко е толкова относително.
Знам обаче, че има ситуации, в които е задължително да се общува вербално.
Не бива да забравяме, че ако не познаваме "икономичното" и точно използване на словото, губим своето и чуждото време. За да се "спася" от празнословието обикновено показвам, че бързам. А там, където разговорът е интересен и приятен, забавям ход, слушам, усмихвам се, говоря...И ми се струва, че всичко в този момент е важно...

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср ное 14, 2007 21:00

anahata много добра практика. Аз съм понякога по-краен и си показвам, а е имало и време когато съм приемал да "изгубя" време.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » чет дек 20, 2007 22:28

Едно от нещата заради което хората говорят повърхностно е страхът. Страх от неизвестното, страх да ги недооценят, да не се изложи, да се социализира добре и прочие....

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » чет дек 20, 2007 22:56

"Нормалният човек трябва да прави глупости поне 5 миниути на ден." Това не го казвам аз, а Дейл Карнеги.
Когато говоря по повърхностни теми или дрънкам глупости аз просто забравям за важните неща, може би по такъв начин изпускам парата.
Няма нищо лошо да говоря за времето примерно с човек когото харесвам или не харесвам, защото по този начин избягвам от същинския въпрос, който ме занимава в момента.
Мисля, че говоря с околните по повърхностни теми защото не винаги искам да изглеждам сухарката дето само филосовства и съм изостанала от модата или други подобни "важни" неща в живота.
Казано най-общо - мойте 5 глупави минути на ден.

Отговори