Неграмотни ли сме?

Поради заявения интерес за лични пререкания във форума ние сме актуални и тя е факт (+18)
Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » чет дек 13, 2007 20:10

s0Ldi3R написа:
gorski_ написа:Днес правех в даскало един примерен тест за матурите по български. Е па 2-ма души половин час решавахме 20 задачи..баси, почувствах се наистина тъп. Ама така си е. To sq e moderno da se pi6e ei tyi ...:) къде се пише на правилна кирилица сега (доброволно). Визирам по-простата част от народа :D
Остави модата настрани.Поглени в някой форум или сайт,някой който е написал:

Здр!тва е моят сайт.надявам се да го харесате.и айде оставяйте коментари.

Това не мисля,че е много модерно,а е просто грозно и показва всъщност човекът,който го е писал какъв е и долу-горе на каква възраст е(в повечето случаи).

Съмнявам се някой над 30 годишна възраст да пише като селянин - не в буквалния смисъл селянин.Аз не се срамувам да призная на колко години съм(13) и не мисля,че и ние децата не можем да покажем култура и стриктност към останалите.

никога не съм съдила толкова по възрастта, но ти ме очуди - признавам си го!Радвам се, че си на 13, а мислиш и се изразяваш по този начин. И че оценяваш този форум, а не някой, в който се обсъжда кой колко е пил и веселил.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пет дек 14, 2007 10:39

Много сме неграмотни всъщност. Ужасяващо много. Всеки ден минавам покрай магазин за детски играчки със интересното заглавие "Штъркел". Такава дума в българския ни език няма. Минавам и покрай заведние, над вратата на което пише "ПицЕрия". Ще ви ги снимам и ще ви ги изпратя. Куриози колкото искаш. Вчера политик каза интересното словосъчетание "потенциални възможности", което всички знаем, че означава "възможни възможности", или иначе казано, тафтологична безсмислица. Интересно е използването на думичката "спекулирам", с която разни управници доста често представят себе си като по-висши интелектуално. Всъщност думичката означава "предполагам". Успех, мили управляващи... Макар и да не харесвам патриарха на литературата ни - Иван Вазов, мога да му припиша безспорна заслуга - той си е служил с речник от 50 000 думи. Почти няма друг автор с тези заслуги. В редовното ни общуване често използваме мнооого по-малко от набор от 500 думи. Смятайте сами. Ако съберем хора до 18-годишна възраст и ги накараме да напишат речник, той ще е с обем от максимум 100 страници. Може да стане и като брошурка за намаление в магазини секънд-хенд. Жалко е. И последно, нещо което е огромен куриоз в България (де да беше единствен)... Във големите театри в Англия, Франция и други страни от Европа може да се чуе само най-чистата, книжовна и богата форма на езика. В Кралския театър хората слушат форма на езика, която ги обогатява душевно в максимални граници, обогатява езиковата им култура. Тук, при нас, в класически постановки дори чувам толкова чистото и книжовно "кво", "що", "верно" и какви ли още не думи, които за улицата са напълно подходящи, но за едно културно средище носят нюанса на гротеска и дори гавра...
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » чет дек 20, 2007 1:51

Tea написа:Много сме неграмотни всъщност. Ужасяващо много. Всеки ден минавам покрай магазин за детски играчки със интересното заглавие "Штъркел". Такава дума в българския ни език няма. Минавам и покрай заведние, над вратата на което пише "ПицЕрия". Ще ви ги снимам и ще ви ги изпратя. Куриози колкото искаш. Вчера политик каза интересното словосъчетание "потенциални възможности", което всички знаем, че означава "възможни възможности", или иначе казано, тафтологична безсмислица. Интересно е използването на думичката "спекулирам", с която разни управници доста често представят себе си като по-висши интелектуално. Всъщност думичката означава "предполагам". Успех, мили управляващи... Макар и да не харесвам патриарха на литературата ни - Иван Вазов, мога да му припиша безспорна заслуга - той си е служил с речник от 50 000 думи. Почти няма друг автор с тези заслуги. В редовното ни общуване често използваме мнооого по-малко от набор от 500 думи. Смятайте сами. Ако съберем хора до 18-годишна възраст и ги накараме да напишат речник, той ще е с обем от максимум 100 страници. Може да стане и като брошурка за намаление в магазини секънд-хенд. Жалко е. И последно, нещо което е огромен куриоз в България (де да беше единствен)... Във големите театри в Англия, Франция и други страни от Европа може да се чуе само най-чистата, книжовна и богата форма на езика. В Кралския театър хората слушат форма на езика, която ги обогатява душевно в максимални граници, обогатява езиковата им култура. Тук, при нас, в класически постановки дори чувам толкова чистото и книжовно "кво", "що", "верно" и какви ли още не думи, които за улицата са напълно подходящи, но за едно културно средище носят нюанса на гротеска и дори гавра...

колкото до `штъркел` това е верига от детски магазини, които съществуват от 15-20 години в България, единия е на западния парк, аз го знам, и се пише така като вид закачка, това е със сигурност
трябва да се сещаме кога е закачка, иначе и това се води неграмотност
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » чет дек 20, 2007 20:58

Ок, моя грешка. Трудно приемам правописни или правоговорни "закачки". Преди месеци беше плъзнал лафа "паразувам", заместващ "пазарувам", което ме вбесяваше. Иначе закачките са хубаво нещо...
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет дек 20, 2007 21:55

Не си само ти Теа и аз ги измислям и по-трудноречиви лафове. Дори понямога не ми хващат без обяснение какво говоря. :D

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет дек 21, 2007 2:03

Vassil написа:Не си само ти Теа и аз ги измислям и по-трудноречиви лафове. Дори понямога не ми хващат без обяснение какво говоря. :D
лошо е ако стане често
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » съб дек 22, 2007 16:00

Да има много неграмотни българи. Има и такива дето се мислят за грамотни, а всъщност не са толкова грамотни. Имам в предвид правописа. И аз имам пропуски в правописа понякога, моля да ме извините за такива грешки. Но винаги мисълта е по-бърза от пръстите ми и докато изпиша някоя дума вече следващите напират и се получава "манджа с грозде". Та бих искала да кажа че ограмотяването е процеса, които би премахнал неграмотността. Но пък има толкова програми, които ни оправят правописните грешки та затова може и неграмотността да се разшири - визирам правописа.
Грамотните хора пишат художествена литература, а аз не съм писател, така, че в случая може да се приеме, че не съм особено грамотна.

вельо
Търсещ
Регистриран: ср окт 17, 2007 0:32
Контакти:

Мнение от вельо » ср фев 13, 2008 14:24

Матурите макар и не абсолютен покозател подсказват какво е полужението .
Последните пробни матури които се състоаха не паказаха добри резултати (както се и очакваше ).Според моите учители нещата са толкова зле ,че сега експертите трябва да преправят тестовете за да бъдат по лесни .
Надявам се тези наши *експерти да си свършат работата ..
^.^

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » ср фев 13, 2008 19:15

Грешките са си факт, но дори и това, че говорим по тази тема е обнадеждаващо. Никой нищо няма да преправя, по повод матурите. Просто долната граница ще падне, както на изпита при седмокласниците. От сто възможни точки, шестнадесет бяха достатъчни за тройка. Така бяха успокоени родителите и всички заинтересовани по тази тема. Матури ще има, но очакваният апокалипсис няма да се състои. Когато се видят общите резултати, ще се даде скалата за оценяване. Така и вълкът - сит, и агнето - цяло! И какво толкова...някакви си грешки! При бол проблеми!!! :smt007

omega
Тишина
Регистриран: ср юли 23, 2008 12:44

Мнение от omega » ср юли 23, 2008 13:04

Сириус, от твоя коментар определено си личи, че не си "особено грамотна". Все пак не искам да те обиждам, защото има много по-неграмотни българи от теб. И точно това е лошото. Нали уж се наричаме българи. Не трябва ли да знаем езика си? Но не искам да задълбавам по-дълбоко в точно тази тема.

Позволих си да поправя най-фрапиращите грешки в написаното от теб. Надявам се да не те обидя много.

Да, има много неграмотни българи. Има и такива дето се мислят за грамотни, а всъщност не са толкова грамотни. Имам (в) предвид правописа. И аз имам пропуски в правописа понякога, моля да ме извините за такива грешки. Но винаги мисълта е по-бърза от пръстите ми и докато изпиша някоя дума вече следващите напират и се получава "манджа с грозде". Та бих искала да кажа, че ограмотяването е процес(а)ът, ко(и)йто би премахнал неграмотността. Но пък има толкова програми, които ни оправят правописните грешки та затова може и неграмотността да се разшири - визирам правописа.
Грамотните хора пишат художествена литература, а аз не съм писател, така(,) че в случая може да се приеме, че не съм особено грамотна.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » ср юли 23, 2008 18:31

omega, не се обиждам от очевидни истини, допускам правописни грешки и то е защото пиша докато мисля. Просто моя(т) мисловен процес е по-бърз от пръстите и докато си догоня мислите допускам грешки.
Съдържанието на думата грамотност за мен не се измерва само с правописа.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

omega
Тишина

Мнение от omega » чет юли 24, 2008 0:14

ами може би трябва да попреглеждаш това, което си написала, преди да го пратиш

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » чет юли 24, 2008 1:38

Не съм абсолютен фен на "три пъти мери един път режи".
Премислените думи скриват истината, а това често води до големи недоразумения.
:smt021

omega
Тишина

Мнение от omega » чет юли 24, 2008 12:08

сигурно

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет юли 24, 2008 21:04

omega мисля си, че е по-важно не дали пише човек грамотно или не, а доколко са стойностни мненията му. Точките и запетаите ли ще покажат колко струваш като няма какво да кажеш дори и да ги използваш?

Отговори