Неграмотни ли сме?

Поради заявения интерес за лични пререкания във форума ние сме актуални и тя е факт (+18)
Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Неграмотни ли сме?

Мнение от Gab4o » пет окт 12, 2007 15:26

Здравейте ФоРуМцИ,
абе искам да ви питам...
според вас неграмотни ли са българите...
ще бъда честна с вас и ще ви кажа какво ме подтикна да напиша темата. Подтикна ме факта, че системно забелязвам груби правописни (за другите - стилистически и т.н не говоря) грешки, които наистина проверих в кой клас се изучават и се оказа, че половината, които допускат някои от вас (няма да цитирам имена, не питайте) са от първи клас...например правилото за ьо и йо...което брат ми го учи в първи клас и го затвърдиха във втори..според мен може да се допускат подобни грешки максимум до 8-9 клас, ама максимум. А човека, който прави точно тази грешка е по-голям.. също забелязах и че солидна част от форума не знаят кога се пише `с`, `з` и комбинирано `сз``зс` например разстрел (не знам защо се сетих за тази дума :lol: ) приемливо е човек да пропусне някоя запетая, защото това си е сложна част от българския език, но груби неща като ьовко вместо йовко и асансйор вместо асансьор и т.н..
НИКОЙ НЕ ИСКАМ ДА ОБИДЯ!!!! НИ НАЙ-МАЛКО
просто искам да го подискутираме - неграмотни ли сме бе, хора? В първи клас ли не сме присъствали? Е, аз смятам, че владея правописа на нормално ниво и в 95 процента от случаите не допускам такива грешки, но дори да се случи знам, че съм била разсеяна или друго. Говоря за хора, на които изобщо не им е ясно дори като сгрешат. (това последното не се отнася за форума, а попринцип)

УФСЪ
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » пет окт 12, 2007 15:42

Усещам че аз съм един от неграмотниците :D почти няма форум в който някой да не спомене за правописните ми грешки, защото ги допускам доста. А понякога ги допускам нарочно, че да стане по-весело, например често слагам буквата "Ъ" на места, където не и е мястото хаха:) Селянин съм си :р

В интерес на истината аз правописа си го обработвам повече в интернет (чатове, форуми, алабала..) от колкото в даскало са ме учили. Не само българския правопис. Примерно в училище уча английски език от 5-ти клас, сега съм 12-ти, а знам да говоря инглиш езика от 9 годишен. :D В даскало не научих много, всичко е от кино, телевизия, интернет.

Немския няма го коментирам, там съм пълна скръб.

Ich bin ein Zug :D
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » съб окт 20, 2007 11:10

хора, пише се СЪЖАЛЯВАМ, а не СЪЖЕЛЯВАМ!
Това се учи пак в първи клас при изразите за учтивост...не искам да ви убиждам, просто такива ужасно груби грешки ми бъркат в душата направо.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » ср окт 24, 2007 11:23

Ами всички грешим: ето и моята грешка на думата "преимущество" в един от коментарите / написана "приемущество/. Видях я със закъснение. Освен че трябва да сме научили правилата в училище, би било добре по-често да отваряме правописния речник. :oops:

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » ср окт 24, 2007 14:30

Да се надяваме, че повечето грешки са просто от бързане по клавиатурата, :smt141 Понякога се случва, `о` и `у` са почти едно до друго, Gab4o, без да се Обиждаш - това не е заяждане, а просто пример за това че смятам писането с лист и химикал, макар остаряло, за по-сигурно. :smt136

Иначе и аз съм срещала такива хора, които владеят правописа на едно стабилно ниво, и въпреки това си пишат както им падне... Да им се чудиш защо... О.о
Дали сме неграмотни - мисля че отговор няма. Нека всеки отговори за себе си. :smt141

А това че днес има много неграмотни, има. Неграмотни не само за правописни грешки, правописът е най-лесен (има си буквичка `ч`, тези четворки които се слагат хич не ги разбирам), ами и такива които и изреченията си не могат да свържат в нормална последователна мисъл. Хора, които не знаят какво да напишат, та камо ли как да го напишат.

П.П. Не визирам никого. Нека всеки пише както може, едно от решенията е, като напишете някой пост, да си го препрочетете, да обмислите тази или онази мисъл/дума. Не е толкова трудно. (:
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср окт 24, 2007 18:47

в едно скорошно мнение видях и още една груба грешка - пише се бездна, не безна

ще поствам грешки тук не за да се чувствате тъпи или друго, ами за да си припомним някои елементарни неща!
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
anahata
Намиращ

Мнение от anahata » ср ное 14, 2007 18:47

Ще ми се да обърна внимание върху правописа на думата расна: порасна, но пораствам. Буквата "т" се появява във формите, съдържащи "в". Например израсна, но израствам; раста, расна, растеж.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср ное 14, 2007 22:56

ок, ама хората правят егати грубите и тъпи детски грешки, представям си за такова по-сложно правило, каквото казваш ти.
Изображение
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет ное 15, 2007 11:48

И аз съм неграмотен. Затова и в началото не пишех много моите Блъгове. После се отпуснах и ги почнах. Особено критични са ми запетаите, пълен и кратък член - вече тук там ги нацелвам. Отделно си пиша и много грозно, което колкото и да звучи странно освен недостатъци ми е носило и предимства(дори повече).
gorski_
Немския няма го коментирам, там съм пълна скръб.

Имал съм само една "печена" учителка по немски. Последната ми беше като СС-овка. Не бях се "кефил" толкова като завършвах, колкото когато свършихме немският. Камък ми падна от сърцето тогава. Толкова години съм учил немски, а май въпреки това английски повече назнайвам покрай тия компютри.
Една от най-допусканите грешки е "незнам". Хора, пише се отделно, а именно "не знам".

Потребителски аватар
anahata
Намиращ

Мнение от anahata » чет ное 15, 2007 13:28

Отрицателната частица "не" се пише отделно при глаголите: не зная. При причастните форми - слято: незнаещ, незнаен, но не знаейки /деепричастна форма/; при същ. имена -слято /нещастие/. Въобще - правила.

А при запетайките е още по- сложно, така че без притеснения. Форумът е супер.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ

Мнение от anahata » чет ное 15, 2007 13:58

За да се "спася" от празнословието обикновено показвам, че бързам.

Пример за пропусната запетая в мой коментар.
Правилният синтаксис е: "За да се "спася" от празнословието, обикновено показвам, че бързам. Три изречения: средното е главното, а първото и третото са подчинени. "За да се спася от празнословието" е подч. обстоятелствено за причина, а "че бързам" е подчинено допълнително.

Пример, който нагледно показва защо никой не иска задължителна матура по български език и литература.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет ное 15, 2007 21:39

Матурите не се искат и от университетите защото те искат да си проведат техните изпити(пари, контрол и т.н.). Е правописа се формера до 3-ти клас. От там преминаваме на синтаксис, времена и прочие. Основите се "леят" до 3-ти клас.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » чет ное 15, 2007 21:50

Днес правех в даскало един примерен тест за матурите по български. Е па 2-ма души половин час решавахме 20 задачи..баси, почувствах се наистина тъп. Ама така си е. To sq e moderno da se pi6e ei tyi ...:) къде се пише на правилна кирилица сега (доброволно). Визирам по-простата част от народа :D
No faith, only the power of will
Изображение

s0Ldi3R
Мярвал се
Регистриран: нед дек 02, 2007 14:59

Мнение от s0Ldi3R » нед дек 02, 2007 17:13

Gab4o написа:хора, пише се СЪЖАЛЯВАМ, а не СЪЖЕЛЯВАМ!
Това се учи пак в първи клас при изразите за учтивост...не искам да ви убиждам, просто такива ужасно груби грешки ми бъркат в душата направо.
И аз не бих искал да те обидя,но се пише обиждам,а не убиждам:
Обида не убида ;)

Не твърдя,че пиша както трябва,но все пак като тръгнем да критикуваме,трябва да внимаваме да не допускаме и ние грешки.

s0Ldi3R
Мярвал се
Регистриран: нед дек 02, 2007 14:59

Мнение от s0Ldi3R » нед дек 02, 2007 17:17

gorski_ написа:Днес правех в даскало един примерен тест за матурите по български. Е па 2-ма души половин час решавахме 20 задачи..баси, почувствах се наистина тъп. Ама така си е. To sq e moderno da se pi6e ei tyi ...:) къде се пише на правилна кирилица сега (доброволно). Визирам по-простата част от народа :D
Остави модата настрани.Поглени в някой форум или сайт,някой който е написал:

Здр!тва е моят сайт.надявам се да го харесате.и айде оставяйте коментари.

Това не мисля,че е много модерно,а е просто грозно и показва всъщност човекът,който го е писал какъв е и долу-горе на каква възраст е(в повечето случаи).

Съмнявам се някой над 30 годишна възраст да пише като селянин - не в буквалния смисъл селянин.Аз не се срамувам да призная на колко години съм(13) и не мисля,че и ние децата не можем да покажем култура и стриктност към останалите.

Отговори