Лудост.

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?
Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Лудост.

Мнение от Eternal Dreamer » вт окт 09, 2007 10:38

Какво е за вас лудостта? Не, нямам предвид онези... хм, наричат ги `психично болни` (а за мен такова понятие няма), а Лудостта да обхванеш целия хоризонт с един поглед, да вървиш по водата, да възприемаш падането си не като падане, а възможност за полет. Лудостта не като болест, а начин на живот. Днес е много `модерно` да повтаряш колко си ненормален и различен, а всъщност забележете колко малко хора имат силата и вдъхновението да са луди...

Лудостта е изкуство. И пак повтарям, не погледнато като маниашки извращения, а като свобода, да, защото Лудостта освобождава - от онова тежащо мнение на обществото, освобождава от собствените страхове, от теб самия. Да пишеш без думи, да рисуваш без бои, да пееш без мелодия...

Иска ми да поговорим за тази Лудост. Вдъхновителната, освобождаваща, караща хората да мислят по различен начин красиво.
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта

Мнение от Eternal Dreamer » ср окт 10, 2007 10:03

Благодаря, Gab4o, на мен това също ми е една много любима идея, която реших да изразя с тази тема.
Но аз вярвам, че човек може да се запази и да мисли различно, да е луд сред ненормални...
О, напълно съм съгласна, лудите живеят заради това.
И нека обществото е ограничено и разядено, то ще си остане само с опитите да смачка такива хора, защото веднъж събудил в себе си лудост, човек вече не може без нея, един от най-хубавите наркотици! (: Важното е, че ги има такива хора. ;)

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » чет окт 11, 2007 12:28

Хм, лудостта от една страна е психично-болестно състояние, довеждащо индивид да прибягва към необичайни действия, понякога опасни за околните а и самия него. Казано е че лудия живее в собствен свят, а фактически той съществува в реалния свят. Живее в два паралелни светове? Според мен това достигане до едно по-високо ниво.

Аз самия приемам лудостта като муза и като състояние създадено от объркване и хаос в главицътъ ми :> Предполагам на всеки му се е случвало да му се натрупат много неща в главата и да не знаете как да реагирате. Опитвате се да сложите някакъв ред, но нещо в съзнанието ви кара да не го правите. В един момент изключвате и гледате в една точка и започвате да ... творите глупости в моя случай. След ден-два всичко си идва на мястото :Р не съм наред а хаха;) Но мисля че това състояние е далеч от лудост.

В обществото когато решите да правите нещо екстремно да речем и го споделите с някой, обикновено получавате за отговор "Луд ли си?". Следователно, човекът който не го е страх да поема рискове, важни решения а и обикновено действия чиито изход не е много ясен е луд? По-скоро е екстремист, човек на риска и т.н. Както по-горе споменах, лудост може да е и болестно състояние, може и да е избиване и на съчмата :) Е какво в крайна сметка е лудостта?

В историята на човечеството много учени са били луди. Факт. Това предполагам е спомогнало до достигането да някакъв научен краен резултат - откритие, което прави въпросния учен гении, а в последствие важна фигура в историята. Ама какво е тяхната лудост? Несвързано говорене, бързи и неясни действия за останалите? Не, просто в главата на учения има един строг ред от мисли, които в последствие водят до истината. Но това обикновено е неясно за обикновените хора. Е всъщност лудстта възниква за сметка на ... разсъдъка :shock:

Според мен това е достигане на едно по-различно ниво в човешкото съществуване. Образува се една съвсем различна гледна точка у човека която на него му харесва и се чувства добре в нея. Изход? Не мога да кажа...Но мога да кажа че не в депресия съм стигал до важни изводи в живота си, както би трябвало да бъде, за годините ми ;) а чрез ей такива неадекватни идеи и действия.

Романтика? Не съм романтичен тип, не съм запознат толкова с философията на романтиката, но от моята гледна точка лудостта не е много подходяща. Да, може идеята за секс на поляна в гората под звездите да е луда, но според мен това не може да се нарече лудост, а просто ... разнообразие :)

Незнам до какъв извод стигнах с тези мои разсъждения, ама да има там:)
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
tochica
Търсещ
Регистриран: съб сеп 15, 2007 15:17
Контакти:

Мнение от tochica » чет окт 11, 2007 15:02

за мен лудостта е да ходиш по купони до късно, да спиш в нечия кола, да правиш лудориики :D
CoMmOn fEaT. Lily AllEn - DRivIN’ Me wilD

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта

Мнение от Eternal Dreamer » съб окт 13, 2007 10:57

Gab4o написа: а по темата - най-гениалните хора през вековете са били малко луди :D [/b]
O, много луди са били даже... Затова и са толкова гениални! Творческата лудост, за която говорим! (:

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ
Регистриран: пон яну 22, 2007 8:16

Мнение от hotblooded » съб окт 13, 2007 11:53

нека не бъркаме психично болните с лудите, едното е медицинска диагноза, а другото.... ами ЛУД наричаме всички които не се вписват в представите ни за мормален:
а) Начин на мислене
б) Начин за постигане на целите
в) Начин на изразяване на Индивидуализма
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта

Мнение от Eternal Dreamer » съб окт 13, 2007 20:36

А какво значи "нормален", какво включва в себе си тази дума (която, между другото, така не обичам)? (:

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » съб окт 13, 2007 21:27

Сигурно такъв който живее един и същи живот всеки ден и се занимава с обикновени неща - работи през седмицата, петък купонясва, събота и неделя почива. Когато е в отпуска отива на планина. :> Всичко в рамките на един по-сигурен и морален живот, идентичен на този на по-голямата част от обществото :>
Изображение

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » пон окт 15, 2007 1:31

Пародия, ами туй дет го описа е просто дискотечно-гъзарска пародио-веолюция. И какво за теб, Габчо е лудосттъ ?

"Въъъ луд, мноо ма кефиш!!!!"
"Този е луд, виж го кви раоти прай!"
"Луд ли си ве! Не го прави!"
Изображение

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта

Мнение от Eternal Dreamer » пон окт 15, 2007 21:41

Хм, не знам дали включи и моя пост в тази `някаква ужасна детско-градинна-тийнейджърска пародия`, но явно просто нещо не сме се разбрали, Gab4o (:

Питах ви какво значи нормален, и допълних че не обичам думата, не защото аз се имам за изключително различна. А защото всъщност когато вложим себе си в това всекидневно ходене на работа, качване в автобуса, вървене по улицата, гледане на телевизия и всичко около нас, то става ненормално. Стига да осъзнаем как да вложим изкуството в тези наглед тривиални и скучни дейности. Да не ставаш от леглото с мисълта `Ау, пак ли работа?`, а да излетиш от съня си с идеята че днес ще дадеш. Да не бързаш по улицата, а да летиш. Ей такива... Не е толкова `От кой роман си го взела?` или `Ти явно нищо не разбираш от живота, наивен човеко.` Не, не това. А нагласата че няма обикновени и ненужни работи, щом ти можеш да ги направим необичайни и любими. Твои. И за мен това е една мъничка частица от онази лудост, за която говорим. (:

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » пон окт 15, 2007 22:18

Габчо, че аз съм си кретен понякога. Не съм имал за цел да те се заяждам грубо, така е прозвучало. Съжелявам :)
Изображение

Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Регистриран: пон юли 23, 2007 19:34
Контакти:

Мнение от Камино » ср май 28, 2008 20:44

tochica написа:за мен лудостта е да ходиш по купони до късно, да спиш в нечия кола, да правиш лудориики :D
Е това е яко! :D :D

Обаче, кофти се случва като си забравите бельото в колата и после жената на собственика на колата почва да прави мизерии, голяма кучка е нал тъй? И явно е параноично ревнива, демек луда, че да е и по темата.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » вт юни 03, 2008 18:46

Аз мисля, че лудостта се приема субективно в смисъл, че за лудост приемаме нещата, които са извън рамката на представите ни. И колкото по-тясна рамка имаме толкова повече неща възприемаме за лудост и обратното.
Така, че има хора за които дори най-обикновенни действия се възприемат за лудост и такива които възприемат лудостта за нормално състояние(изключвам психичните разстройства).
Всичко е относително!

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср юни 04, 2008 23:37

Лудоста се използва също и като дума за манипулация:"Ей ти луд ли си за това. Не е нормално да го правиш." и той си кляка малко или много...

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » чет юни 05, 2008 19:44

Е и това го има, но аз си мисля, че е по-кофти когато някой истински луд те прави на луда калинка. В смисъл, че има и хора за които лудостта им си е тяхна отговорност и други дето лудеят на чужд гръб казано по-образно - "Луд уморя няма".
Затова е добре когато лудостта е катализатор за постигане на нещо полезно. Визирам хората, които поемат рискове било в бизнеса или личния си живот. :D Аз им се радвам, харесват ми защото не са скучни.

Отговори