Стачката на учителите

Поради заявения интерес за лични пререкания във форума ние сме актуални и тя е факт (+18)

Има ли смисъл от стачката?

Да, и те са хора
2
40%
Да, ама и ние сме хора, а детето кой ще го гледа
3
60%
Не, другите професии да не са богати?ако всички се вдигнем на стачка?
0
Няма гласове
Това е напълно безсмислен акт
0
Няма гласове

Общо гласове: 5

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Стачката на учителите

Мнение от Gab4o » ср окт 03, 2007 1:24

Здравейте ФоРуМцИ,
според вас има ли смисъл разярилата се с пълна мощност стачка на учителите? Кой печели и кой губи?
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » ср окт 03, 2007 19:48

Честно казано незнам. Наистина, изключително ниски заплати, не го заслужават. Майка ми е учителка. Но, нарушава се учебната година. Специално за мен...сега съм 12-ти клас и принципно не съм много силен ученик, но цяло лято се подготвях психически че тая година ще я мина с отличен и че ще науча предмета с който ще кандидатствам, а сега какво? Провалят ми учебната година. Кофти. Исканията са им доста абсурдни, но все пак са в правото си да ги искат. Па и голяма част от днешните учители са събрани от улиците, не са квалифицирани и не всички заслужават такива Огромни увеличения на заплатите. 100% е много според мен. 30-40 би трябвало да стигнат...не съм човека който трябва да изчислява и мисли тия работи.

Добре и да не се провали учебната година, малоумието на правителството ще продължи с прословутите ни матури. Това е една много мощна простотия, безмислена и губеща времето на учиниците. А сега даже не можем да се подготвим както трябва.

Незнам дали да подкрепям или не стачката. Принципно дадох подпис че я подкрепям...но не го направих с цяла съвест. Нямам отговор, но поне изразявам мнение.
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ
Регистриран: пон яну 22, 2007 8:16

Мнение от hotblooded » ср окт 03, 2007 20:09

Aми честно казано, не одобрявам стачката..... Защото:
1) От години насам качеството на образованието у нас спада и е достигнало критично ниско ниво
2) Ако някои се усъмни в думите ми нека не съди по елитните училища които са по 1-2 в областен град........
3) Ако работата е само за пари - има достъчно свободни работни места за пари повече от учителските
И въобще учителите си сърбат това което са си надробили....... Финансирането на образованието зависи от политиците и от данъкоплатците - И едните и другите са техни възпитаници! Така че дами и господа учители това (политиците и данъкоплатците) са плодове на вашия труд - моля консумираите ги!
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » ср окт 03, 2007 20:51

Отначало се колебаех дали да подкрепя, защото цялата тази работа е само във вреда на учениците. Но сега, след 2 седмици стачка, мисля така - вече са започнали, нека продължат до край. Сега откажат ли се, значи нямат волята за промяна, та камо ли да преподават.
Майка ми е детска учителка и знам за какво става дума и че заплатите наистина са... смешни. И това трябва да се промени. Желая им успех! (:
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср окт 03, 2007 22:37

Като бяха таксиджиите видяхме какво стана. Блокираха и им мина тяхното. Няма да се впусна да го обсъждам политически, а виждам, че е изказан аргумента. "Сега откажат ли се, значи нямат волята за промяна, та камо ли да преподават." от Eternal Dreamer Просто няма да стане с леката Мара.
Образованието си заминава заради липсата на мотивация и в двете страни (осреднявам разбира се). Съгласете си че 10% само ще залъжат. Айде без политика за да не коментирам поведение на управниците...а и идат избори. Това е от мен за момента.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » ср окт 03, 2007 22:46

Eternal Dreamer написа:.
Майка ми е детска учителка и знам за какво става дума и че заплатите наистина са... смешни. (:
И образованието което получават децата е смешно.... Жалкото че всичко това е тъжно
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » ср окт 03, 2007 23:02

Да ,наистина учителите са с много ниски заплати. Заслужават повече.
НО... Ефективна стачка по време на учебната година нарушава КОНСТИТУЦИОННИТЕ ПРАВА на учениците. И се чудя агенцията за защита правата на детето къде дреме.
Подкрепям учителите.
НЕ подкрепям стачката.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср окт 03, 2007 23:05

kkk, а не опитаха ли по други начини. Имаше ли ефект? Сега им упряха ножа до кокала. Но с е кофти за учениците определено.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » ср окт 03, 2007 23:06

Ако бяхме по-организирана паплач и ние можехме по някакъв начин да вземем действия в тази стачка, ама на :) Мен не ме бърка толкоз че губим учебен материал (може да се навакса), яд ме е че не се борим срещу матурите!
No faith, only the power of will
Изображение

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср окт 03, 2007 23:11

Матурите ли? Това е опит за кръпка в система която отива по дяволите и заради липса на средства, мотивация и актуализиране спрямо нови технологии... Еми няма как да стане - в момента отиваме към "Теория на Хаоса" :?

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » ср окт 03, 2007 23:30

Е васко, именно за това казах че на този етап няма смисъл от вдигане на заплатите на учителите, първо че броиката им е ужасно раздута, списъците с учениците са пълни с мъртви души и това се прави за да могат да не се съкращават щатове и закриват училища! Матури, не матури все тая! Тези учители са се образовали да преподават по друга система и по друго време за днешните реалности повечето от тях не стават

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср окт 03, 2007 23:37

hotblooded но покрай сухото да гори и мокрото. Да си отсеят некадърните ама не по принципа "тоя ме кефи.. тоя ми е брат" и да се направи нещо. Не може на едни щото са натиснали да се покачва, а другите практикуващи умствен труд при вредни за човек условия да ги гледаме безучастно. Да си спомним за попа, кмета и даскала.

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » чет окт 04, 2007 7:45

hotblooded написа:Е васко, именно за това казах че на този етап няма смисъл от вдигане на заплатите на учителите, първо че броиката им е ужасно раздута, списъците с учениците са пълни с мъртви души и това се прави за да могат да не се съкращават щатове и закриват училища! Матури, не матури все тая! Тези учители са се образовали да преподават по друга система и по друго време за днешните реалности повечето от тях не стават
Точно така, щатовете са неимоверно раздути. И моята дъщеря беше "жертва" на това изкуствено поддържане на щатове. До 4 клас е нормално децата да си имат една класна, която им преподава по повечето предмети. Така тя има възможност да оформи колектив, да се грижи за все-още малките ученици. ОБАЧЕ! От втори клас моята дъщеря беше шокирана от различен преподавател по всеки един предмет! Обясниха ни, че трябвало да дадат тези часове на тязи учителка, другите на друга..., за да им напълнят необходимия минимум часове, за да задържат щата. Е, като раздуват щата с излишни учители, от къде да им дойдат парите за тези 100%. Нека първо се съгласят на оценяване, да се отсеят некадърните и излишните, часовете да се дадат на кадърните... па тогава вече да се види заплащането. Не всички възможности са изчерпани.
А защо не поставиха исканията си лятото? Да имат време за преговори, за обмисляне?
За мене моментът на стачката е избран манипулативно и е престъпление спрямо подрастващото поколение.

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » чет окт 04, 2007 9:38

О, да, престъпление е. Но винаги има някой дискриминиран, нечут, пренебрегнат - винаги е било така; в случая това са учениците. Но и да спират, след като вече две седмици изминаха и бяха загубени от учениците... Не виждам смисъл тогава.
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » чет окт 04, 2007 18:45

истината е, че учителите са точно обратното на това, което трябва да бъдат спрямо раздаването на житейски уроци и добър пример спрямо децата и учениците. В крайна сметка в България има много малко `законни` доходни професии, така че айде всички да се вдигнем на стачка без да ни интересува грам да околните - и то децата! Лекарите,инжинерите, почасовите работници и въобще всички останали професии. Защо учителския труд да струва повече от който и да е труд? Лекарите са сто пъти по-отговорни и заслужават сто пъти повече пари, но видяха, че със стачката нищо не се постига и я спряха преди да са `убили` хора. А учителите в момента точно това правят - убиват хора. По-скоро техните животи. Ако тази учебна година пропадне - какво? Това може да разбие на някои плановете и усилията до такава степен, че да разбие живота им. Да не говорим за родителите, които няма на кой да оставят децата си и дори напускат работа, за да ги гледат. Справедливо ли е? Аз знам, че заплатата им е мизерна, но на кой не е в България? Нямам против стачката им, стига да не пречи на другите, а това все пак е училище и засяга абсолютно всички по някакъв начин, за някои хора пагубно! Не ме разбирайте погрешно, съгласна съм да мина по другата улица ако на тази, по която пътувам обикновено има стачка, съгласна съм да слушам за това 24/7 по телевизията, радиото и интернет, съгласна съм с това да си търсят правата, но не съм съгласна с това други хора да трябва да напускат за да гледат децата. Сега например учителката на брат ми е дала домашни, които не са ми давали и в 12 клас да си учи вкъщи докато тече стачката. Абе, чакай малко - ние вкъщи учители ли сме? Как детето само ще усвои 5 урока, докато милата учителка си чете вкъщи вестник и чака да свърши стачката?
Много от вас мислят, че е крайно време за такава крайна стачка, че е крайно време за това, за онова. ОК, съгласна съм, че мизерията е на критична точка, обаче ние, които не сме учители още повече ли да мизерстваме, докато някой си търси правата? Ако наистина народа се обедини някой ден, това ще е съвсем различно. Понеже не може да ми кажете, че баш тва е обединението, за което говорим, за да `разкажем играта` на правителството, тъй като ако беше така, на даскалите щеше да им пука поне малко за останалите ХОРА.
А какво става с учениците, които кандидатстват тази година? То е ясно, че има типове, за които положението в момента е супер и да пропуснат се тая, но има все още същества, за които ученето е важно! Или поне да завършат ако не друго!
Един учител не трябва да постъпва така ако не с друг, то с учениците си.
Мразя това положение, в което всички са като някакви кучета, озлобени за пари и нищо друго. Интелигентни УЖ хора с кървав поглед и ръце, приличащи на сатъри, целенасочени като зомбита по софииските улици с едничката цел да имат пари за още една буца сирене. И аз искам още една буца сирене примерно, и ти също искаш, и останалите искат, ама заради мойта буца сирене няма да направя така, че да затворят магазина за останалите!

Изображение
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Отговори