До каква степен е хубаво да сме егоисти?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
reslickade
Търсещ
Регистриран: ср ное 23, 2005 1:19
Контакти:

До каква степен е хубаво да сме егоисти?

Мнение от reslickade » пет ное 25, 2005 19:20

Успявате ли да се задържите в разумната граница на това понятие - да се грижите за околните, но и за себе си. Защото за да си способен да бъдеш полезен на друг, първо трябва да помогнеш на себе си.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет ное 25, 2005 19:24

да ти кажа, прознавам си, че това и да го искам не го мога...наистина, винаги съм била толкова всеотдайна, готова да помогна..никога не съм била егоист за нищо..винаги мисля за другите, и накрая евентуално ако остане време и възможност - за себе си..но рядко..толкова пъти съм се заканвала - ето сега ще стана егоист и няма да позволявам на хората да се възползват от добронамереността ми..но не..не мога..за добро или зло, съм точно обратното.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

reslickade
Търсещ
Контакти:

Мнение от reslickade » пет ное 25, 2005 19:43

и аз съм се уверил че ако правиш всичко по силите си за другите, то не можеш да разчиташ да получиш същото внимание и отношение. И то не е защото не ти мислят доброто. Научил съм се да пне очаквам отговор на това което правя зя другите от добрина. Защото иначе получавам само разочарования.
мога дори да кажа за сбе си че имам фобия от това да стана егоист

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет ное 25, 2005 19:53

reslickade написа:и аз съм се уверил че ако правиш всичко по силите си за другите, то не можеш да разчиташ да получиш същото внимание и отношение. И то не е защото не ти мислят доброто. Научил съм се да пне очаквам отговор на това което правя зя другите от добрина. Защото иначе получавам само разочарования.
мога дори да кажа за сбе си че имам фобия от това да стана егоист
малко са хората, които оценяват добрините...затова народът е казал `направи добро и го хвърли в морето`...
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

reslickade
Търсещ
Контакти:

Мнение от reslickade » пет ное 25, 2005 19:57

you can never have too much water in the sea ...

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет ное 25, 2005 20:37

reslickade написа:you can never have too much water in the sea ...
I don't think so..
Изображение
Изображение

test
Намиращ
Регистриран: ср ное 02, 2005 16:49
Контакти:

Мнение от test » пет ное 25, 2005 21:17

проблемът има някои методологически измерения. например трудно ни е да определим 1. степента си на егоизъм към даден момент 2. влиянието на този егоизъм върху други аспекти на живота ни. 3. в ретроспекция можем да си помислим нещо като: "о, да, държал съм се много егоистично и сега страдам" но логиката на подобна равносметка е безкрайно погрешна. например ако всичко беше наред нямаше изобщо да правим равносметка. (пък и причините, с които да обясняваме нещата са ни намекнати предварително, защоти някой ни е казал преди това, че има такова нещо като егоизъм, не сме го открили ние самите) така подобно на законите на мърфи всички хора които се заемат да преразглеждат живота си поради ВЕЧЕ налична негативна ситуация установяват колко лошо нещо е егоизмът и те разпространяват тези си убеждения, повлиявайки обществената нагласа.

обикновено забелязваме егоизма на другите и в резултат на последствията върху нас може би решаваме да променим собственото си поведение. но тук е възможно (почти винаги е сигурно) да изтълкуваме мотивите на другия погрешно, приравнявайки ги до готови стереотипи за описание на света и хората, които сме си изградили. например ако другият не е изпълнил някакво обещание, можем да си помислим, че той мисли само за себе си. но могат да съществуват безброй други причини, поради които той да действа по този начин и те да нямат нищо общо с егоизма. дори когато поведението на другия човек е консистенто егоистично изглеждащо, това може да се дължи на консистентно налична друга черта на този човек, която пак да няма нищо общо с егоизма.

общо взето основният проблем според мен е: съществува ли нещо като егоизъм, или дали по-скоро под това понятие на са включени безбройно много иначе несвързани особености на човека, които ние забелязваме в неговото поведение, без да си даваме сметка за причината за тяхното възникване.

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » съб ное 26, 2005 17:02

Аз не мога да твърдя за себе си,че не съм егоист,защото понякога всеки е егоист ,зависи от обстоятелствата.А и мисля,че егоизма е доста абстрактно понятие и всеки го тълкува по различен начин.
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » нед ное 27, 2005 19:55

Willow написа:Аз не мога да твърдя за себе си,че не съм егоист,защото понякога всеки е егоист ,зависи от обстоятелствата.А и мисля,че егоизма е доста абстрактно понятие и всеки го тълкува по различен начин.
еми всеки го тълкува по различен начин, но нали едната от причините да сме тук е за да споделим как го тълкува всеки от нас :wink:

аз наистина като човек, който никога не гледа съм себе си, а е обърнат към другите, не мога да си представя понятието егоизъм.
Изображение
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » нед ное 27, 2005 22:34

Пълните крайности, не са хубаво нещо. В това броя и егоизмът. Често пъти той е прикрит под други пластове. Хората са го сложили като антипод на егоизмът. Както всички други крайности бяло и черно. Но сам по себе си не винаги е отрицателно качесто.

^Loki^
Търсещ
Регистриран: чет мар 24, 2005 21:18

Мнение от ^Loki^ » пон ное 28, 2005 5:05

Някои смятат че емпатията е това което ни прави хора. Аз смятам че емпатията е това което ни прави слаби.
Ако незнаете какво е емпатия - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0% ... 0%B8%D1%8F

Човек първо трябва да мисли за собственото си оцеляване.
Ако трябва да избирам дали между живота на всички в една детска градина и моят живот, то избирам АЗ да живея.
Никога и ЗА НИКОГО не бих се жертвал. (очаквам и вие да направите същото за мен)
:P :P :P :P

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон ное 28, 2005 13:11

^Loki^ написа:Някои смятат че емпатията е това което ни прави хора. Аз смятам че емпатията е това което ни прави слаби.
Ако незнаете какво е емпатия - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0% ... 0%B8%D1%8F

Човек първо трябва да мисли за собственото си оцеляване.
Ако трябва да избирам дали между живота на всички в една детска градина и моят живот, то избирам АЗ да живея.
Никога и ЗА НИКОГО не бих се жертвал. (очаквам и вие да направите същото за мен)
:P :P :P :P
първо благодаря за линка, въпреки че не влезе в употреба :]
това с детската градина беше най-просто казано - гадно!
но хората са различни..въпреки това не е късно да премислиш защо въобще живееш на този свят, щом гледаш само себе си, за никого не си готов да се жертваш..значи дори за жена си и детето си, за майка си и баща си..звучи гадно. За тези хора поне не би ли се жертвал?
аз лично имам много хора, за които бих се жертвала, а дори и за непознат.
Изображение
Изображение

^Loki^
Търсещ
Регистриран: чет мар 24, 2005 21:18

Мнение от ^Loki^ » пон ное 28, 2005 17:09

Хм... много хора твърдят това. Всъщност - почти всички. Това естествено е положителен и препоръчителен начин на мислене. Но истината е че много малко хора са готови да жертват живота си, а повечето се страхуват да изкажат мнение като моето, защото веднага "стадото" се обръща срещу тях и започват да ги сочат с пръст. (дори и в момента се случва точно това)
Е, аз не се страхувам да изказвам мнението си.
Мислиш ли че ако наистина се стигне до такава жертва, мислиш ли че наистина ще го направиш? (ще кажеш "да", естествено)
Повечето хора спазват един определен тип поведение, което е така устроено че да не прави впечатление, и да не се откроява от стадото (както знаем, човека е силно СОЦИАЛНО животно). Спазват някакви мъглаяви идеали, за които твърдят че биха се борили, но рядко го правят, мислят се за човечни, жертвоготовни...
Истината е че когато "ножа опре в кокал" всеки си спасява кожата.
Аз съм сигурен че в ситуацията която описвам, ще постъпя точно така. А ти?
И това за детската градина наистина е гадно,признавам, но не мисля че съм готов да умирам(независимо за кого). Можеби единствено за брат ми.

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » вт ное 29, 2005 1:37

Е тука няма да спорим защото най-силния инстинкт на човека е инстинкта за самосъхранение(това не си го измислям,ако замахна към теб с бухалка дали ще миришеш бухалката или ще си мислиш за от6сеченото дърво докато не те цапна.Аз мисля че просто ще се отместиш такаче да не те ударя)Към тая посока идват и въпросите за саможертвата,наистина малцина са готови наистина за нея.
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

test
Намиращ
Регистриран: ср ное 02, 2005 16:49
Контакти:

Мнение от test » вт ное 29, 2005 15:24

човeкът не е само инстинкти - има много надградено. за ^Loki^ наистина твоите изцепки (лично мнение) са дразнещи, но предимно със своята безсмисленост, и липса на виждане за миналото и бъдещето на нещата. веднага пояснявам - безсмисленост - какво можеш да постигнеш за себе си/чрез себе си, по-скоро нищо, ти дори не знаеш мястото си в света, не си наясно как си поставен в този свят, как си възникнал в него. човекът като цяло е достигнал до този етап на съществуването - ти си достигнал до нищо и макар всичко в момента да ти е дадено на готово (дори фактът, че можеш да мислиш), то напълно ще ти се отнеме, след като го изживееш за себе си, без да оставиш нищо, без дори да си разбрал какво е станало. но няма значение, нещата в природата са безпристрастни. а начинът да се случват е елегантен - всеки може да прави каквото си иска.

едит:

някой ще попита - защо персонално се обръщаш към ^Loki^. причината е елементарна, той тръгна да тривиализира социалното в директно обръщение към него. и макар, когато говориш сочейки с пръст в неопределената общност, обикновено да не очакваш отговор (което е лесно). аз реших, че напротив, една от моите същности е засегната, поради което давам също така директен отговор от позицията на социалното. няма никаква неправомерност.
Последна промяна от test на вт ное 29, 2005 15:47, променено общо 2 пъти.

Отговори