Ценности - що е то?

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?
BPAHA
Знаещ
Регистриран: пон фев 28, 2005 15:28
Контакти:

Мнение от BPAHA » вт сеп 18, 2007 22:57

ми щото май нема такива животни
Реалността (илюзията) трябва да умре - върви тогава спокоен и тих

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср сеп 19, 2007 10:50

Ценности ли? Това една от тия остарелите и излезли от употреба думи ли е? Нищо не доказва, че има почва в наши дни май...

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » ср сеп 19, 2007 20:11

Еее, много негативно го давате. Аз пък мисля, че всеки човек си има ценности. Друг е въпросът какви са те и колко често ги сменя.
А за моите ценности?!
Ами има някои неща, в които вярвам и ми се иска да науча и децата си да вярват в тях.
Любовта е свещена. Тя е най-смисленото нещо в живота. Най-чистото.
Опитвам се да ги науча да са сплотени - ние сме семейство и те ще останат свързани, дори, когато мен ме няма.
Обичам България - възпитавам и децата си като българчета.
Никога не помисляй лошо за някого, а камо ли да кажеш лошо за някого или да направиш лошо на някого.
Доброто, което правиш всеки ден, носи усмивки, спокойствие и вътрешен мир.
Аз държа на моето аз, без да преча на другите с това - така уча и децата си.
Ако съм права, отстоявам мнението си, но никога не си позволявам да го правя, унижавайки другите. Така уча и децата си.
И много други по-силни или по-малки ценности.
Не мислете, че се изкарвам светица. Просто това са моите житейски ценности. Нещата на които държа. Забелязахте ли - в тях няма нищо материално. Защото то е преходно. И професията си обичам, но и тя е преходно нещо.

Потребителски аватар
SeaOfEmptiness
Мярвал се
Регистриран: пон окт 15, 2007 22:00

Мнение от SeaOfEmptiness » пон окт 15, 2007 22:17

През вековете ценностите са се променили, но не са изчезнали. Всеки един от нас съзнателно или не има свои ценности. За мен това са толерантността - да зачиташ правото на всеки да бъде такъв, какъвто е или иска да бъде, загрижеността - когато видиш човек на ръба, подаваш
ръката си без да се замислиш, любовта - да дадеш живот, да го съхраниш и да го изпълниш.
....

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет дек 27, 2007 10:43

Хайде не се бутайте, всички имате свои ценности. Страх ви е да ги споделите да не ви се смеят нали. Моите са такива, че понякога са прекалено строги, но радвам се са ми подредени. Сформирани са на база опит, като малък четене на детски книжки хаха. По-късно други книги, но най-вече родители, хора които са оставили ярка следа и леко или не толкова са разтърсили.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » чет дек 27, 2007 10:52

Хех, темата е пусната на рд-то ми и все още няма отговор... Аз лично нямам оправдание за това, понеже или не съм я видяла, или... не знам:) Аз в доста случаи съм доста консервативна към ценностите, най-вече семейните. За мен семейството е най-важното нещо в тоя свят, ако то не е както трябва, всичко по-нататък е трудно. И не става въпрос за нещо като материална среда или други такива, става въпрос за взаимоотношения. Оттук нататък голяма ценност са приятелите ми, макар и често да се оказва, че съм надценила някого в това отношение. А в самия човек също търся ценности, близки до моите. В крайна сметка ако сме коренно различни, не зная дали ще се получи. Пробвала съм, без успех.
Надявам се темата да потръгне, защото съм сигурна, че има доста неща, които можем да обсъдим и да се обогатим един - друг. Така че - очаквам скоро да се включвам пак:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » съб яну 19, 2008 23:18

Всеки човек има ценностна система. Мисля, че тя се изгражда на база средата в която живее. Мисля също, че ценностите на всеки се променят с времето. За мен на първо място е човечността. Не говоря за сляпа вяра в доброто във всеки човек. Мисля, че ценностите на всеки един човек са нещата с които той се съобразява живеейки живота си и непречейки на другите да си живеят техния. И тук идва мястто на ценностната система на обществото- ако тя не е в разрез с ценностната система на отделния индивид тогава нещата са в известна степен хармонични.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » чет мар 27, 2008 16:10

Ценностната система на обществото - една много разлята и неясна система от духовни правила и представи, която би трябвало да поддържа баланса на цялото, да прави живота ни по- поносим, предвидим и нормален. Да, ама не - беше казал някой! Това просто не се случва.
Та ето какво:
Семейството се разпада. Любовта е егоистична, толерантност - нулева. Приятелството - трудно издържа проверката на времето. Точно днес няма приемственост между поколенията.
Домовете ни- те са панелки, заслужава ли да се погрижим за тях.

Правим разлика между родина и държава. Второто е нещо, което липсва - разграден двор, а за родината се сещаме, когато я загубим.
Освен това, тя е майка за едни и мащеха за други.

С есемеси правим благотворителност - просто да се разплачеш. А за материалното - моля ви се, та ние не сме материалисти. Живеем на кредит.

Та каква беше ценностната ни система!?
Нещо около духовното, човечността например. Да се погрижим за родителите си или да понесем гледката на инвалидните колички. Да нахраним бездомника!

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » пет мар 28, 2008 16:05

Вместо ценности - празнота!
Защото няма в името на какво и до кого да застанеш.
Няма идеал! Всичко се е разпаднало в абсурда!
Липсва срам!

Какво става!?
Опростачаване, настищане с отврата към всичко, което се случва.
Липса на достойнство.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пон апр 14, 2008 18:56

За мен може би на едно от първите места в ценностната ми система е добронамереността.

Защото си мисля, че е безкрайно тъпо поради субективни причини да навредиш на някой човек, дори и непознат.
Винаги съм помагала, ако съм имала възможност и по всякакъв начин. Не ми е досадно да направя услуга на друг човек, щом има нужда. :D
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт май 27, 2008 0:44

може да възродим тази тема, с оглед на новата такава на камино, където стана на въпрос и за ценности.

Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Регистриран: пон юли 23, 2007 19:34
Контакти:

Мнение от Камино » вт май 27, 2008 22:22

Някак си не ми се пише за моите ценности. Едни от тях се промениха през годините, малко останаха непроменяеми, а трети изгубиха смисъла си. Иначе за ценностната система на обществото ни тя се определя от това на чия страна е България в политически смисъл. Преди ценностите се определяха от кумунистическите принципи и идеологии на съветския съюз. Сега се определят от ценностите или по-точно от липсата на такива на америка. Не винаги е било е така, но нещо някога е започнало да гние и да се разлага в следствие на което обществото ни няма своя собствена ценностна система, а взаимства от чужди. Незнам кога се е случило и защо, само знам че в миналото на България е имало и ценности и добродетели и патриотизъм, достойнство и всичко, което определя една нация като достойна. Сега си припомних думите на Левски: " Ако спечеля, печели цял народ, ако изгубя, губя само себе си."

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » ср май 28, 2008 15:02

ти си права, че ценностите не малко или много се влияят от заобикалящият свят и се менят с времето, но смятам и че има ценности, които носиш в себе си и за нищо на света не би променил и при най-суровите изпитания. Ако не беше твърде лично, бих дала и личен пример.
Ценностите за мен трябва да са константа, а не променлива и не бих позволила на модата, влиянието на който и да е, да ги промени. Трудно е понякога да ги запазиш, особено ако има `изкушения`, но за човек с истински принципи, това не е проблем. Той дори не се замисля. Знам, че звуча крайно, но аз съм сурова в това отношение. Хората, които ме познават, знаят че има неща, на които никога не изневерявам и се гордея с това.
Но смятам, че както честта, камино, така и ценностите са по-голям кът от преялите в Африка (съжалявам за грубия пример)

Потребителски аватар
Камино
Търсещ
Регистриран: пон юли 23, 2007 19:34
Контакти:

Мнение от Камино » ср май 28, 2008 19:11

Няма за какво да съжаляваш аз бих се изразила и още по-крайно, ако не бях на гости тук. Място, на което се съобразявам и уважавам. И трябва да призная грешката си, не за да се самонарека човек с чест, тъй като ти спомена в другата тема пример в тази връзка. Та грешката ми е, че дълго време не бях влизала тук и незнаех за някои от проблемите. Иначе ми се намират дребни два лева, но хайде да не ставам иронична и саркастична, че да не обидя някой.
По темата, за тези мои ценности, които споменах, че са се променили през годините, а други са изгубили смисъла си. Имах предвид, че някой детско-юношески принципи бяха заменени от по-зрели виждания, а други изгубиха смисъла си. Например това, че знаех кодекса на ДКМС (Димитровски кумунистически младешки съюз) :D наизуст, това се изискваше, за да те приемат (задължително), както и други неща според, които ми се е определял живота. Но това са в общи линии глупости, исках да дам пример с променяемите, непроменяемите и изгубилите смисъл ценности.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » чет май 29, 2008 18:13

Тук искам да вметна, че все пак принципите на даден човек са различно нещо от ценностната му система, защото принципите са онези правила които са подвластни на характер ни (индивидуални са за всеки по отделно), а ценностите са правилата, които дори и да не ни носят полза ги спазваме безрезервно.
Пример: някой има принцип да не чака повече от една минута на среща след определеното време, но това не е ценност - нали?

Отговори