Вярвате ли в Господ?

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Потребителски аватар
PeNeLoPa
Новак
Регистриран: вт дек 12, 2006 9:53
Контакти:

Мнение от PeNeLoPa » вт дек 12, 2006 12:40

Вярвах , но ... вече не :(
ReMeMbeR nO oNe geTs oUt oF LiFe AloNe ....

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » чет дек 14, 2006 16:29

Gab4o написа:
Vassil написа:
test

чудесата имат доста прозаично обяснение, но това не е важно. вярата е модел за света. модел за мотивациите ни в света. вярата е стъпката на ирационална надежда, оптимистично схващане на съществуването. вярата изглежда глупава (ад/рай) едва когато е опредметена в описанието, когато е застинала във форма. но тази форма не може да изрази вътрешното движение. вярата е поглед. думите са следа в прахта след нас. тази следа, нейната форма зависи от обущарите, които майсторят сандали за мисълта, според модата на света, в който живеем. докато ние стъпваме на тези сандали, те се изтъркват, биват изобретени нови, по-трайни материали, ние стъпваме*. но как точно стъпваме не е толкова важно. не е толкова важно дали някой в бъдещето няма да ни се присмее, че сме стъпвали много непохватно. "що за глупава походка, - а пък човек да върви по водата, това е абсурдно." това е абсурдно. но какво точно е станало. дали тогава морето не е било близо до тази пътека. няколко непохватно начертани вълнообразни линии и една пресичаща. това е останало. но какво е мислел този, който е вървял тогава, какво е усетил. не можем да знаем със сигурност. известно е само, че той е вървял тогава. дали това не е по-важно? нека потърсим по-назад. а там ще видим, че други като него са вървяли. дори отначало обичаят е бил да се върви бос. изкривени отпечатъци далеч в миналото зад нас. тези отпечатъци, как можем да разберем техния смисъл. как науката изследва подобни отпечатъци - измерва ги и ги класифицира, прави отливки, снима и препечатва в мастило. не се ли пропуска нещо важно обаче. какво точно? ето, тези стъпки следват една след друга, те свидетелстват нещо, което продължава, те чертаят непрекъсната следа: от времето, което е било, към времето, което е сега. сега сме в настоящето и пред нас няма никакви следи. ние се досещаме, че следи трябва да възникнат, да възникнат там, където сега няма нищо. "как точно" - пита винаги питащият, анализиращ и остроумен разум. не можем да кажем как ще възникнат, защото още не съществува пътека за тях. нека се върнем по-назад. да погледнем пак, но този път по-внимателно. какво са следвали тези хора? ние, гости от бъдещето, ясно виждаме тази линия, която подължава и се губи някъде напред, но как са я видяли те? тогава е нямало нищо. пред тях е било само пространството, земята, небето. защо са продължили напред, а не наляво, или защо са пресекли това било, а не онази равнина. всъщност, защо са вървяли изобщо. дали нещо не е привлякло тяхното внимание. видяли са нещо или им се е сторило. някаква заблуда, наивност, детска доверчивост, вътрешно нетърпение? може би всичко това в един поглед, който се взира в хоризонта. вярата е този поглед, който търси бъдещето в далечината. тя въплъщава надеждата да се гледа там, където не можем да очакваме да видим нещо. и тя е силата, която поема към това неизвестно, плашещо, непонятно за нас, нищо.
____
* сандалите са създадените от човека обяснения за света. те медиират или опосредстяват докосването ни до древната, неуловима и движеща се, под нас, основа на съществуването; почвата от където идваме, на която правим своите крачки, и където отново се завръщаме. тези обяснения, например научни теории, от една страна улесняват нашето пътешествие, дарявайки ни с бързина и лекота, а от друга водят до загуба на чувството ни за връзка с началото на нещата. това чувство е усетено като босото, голо стъпване върху земята.

Една религия и вяра която не събира хората, а ги насъсква срещу други (като новите крайни) не е нищо повече от човешка приумица.

Напълно съм съгласна. Въпреки че никой не знае `Божественият замисъл`..е, според мен не би трябвало да стават убииства, войни заради вярата (или заради каквото и да е) Просто хората все още са твърде тъпи (няма друг начин да го кажа) за да проумеят как да се разберат дипломатично..не сме изкоренили животинското, онова гадно отвратително животинско в себе си. Онзи ден се запитах конкретно за хитлер и втората световна..защо е трябвало да става всичко това и т.н..и ако можехме да се върнем в миналото бихме ли искали да го променим. Аз казах `разбира се`, но човека с когото говорех ме попита - ами ако твоята намеса беше довела до нещо още по-трагично? Ако е трябвало да загинат всички тези хора по този начин за да не стане още по-голяма катастрофа...замислих се и все още мисля над този въпрос.
учителката ми по литература казваше че войната играе ролята на естествения подбор при хората...и мисля че има логика
далеч съм от мисълта че войнита са хубаво нещо,но с напредването на медицината и въобще на всичко скоро ще ни стане малко тесничко на земята и тогава една световна война може да ни "разреди малко" или да ни затрие на цяло но като цяло мисля че войната е нещо естествено за този етап от еволюцията на човека
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет дек 14, 2006 21:38

Willow

учителката ми по литература казваше че войната играе ролята на естествения подбор при хората...и мисля че има логика
далеч съм от мисълта че войнита са хубаво нещо,но с напредването на медицината и въобще на всичко скоро ще ни стане малко тесничко на земята и тогава една световна война може да ни "разреди малко" или да ни затрие на цяло но като цяло мисля че войната е нещо естествено за този етап от еволюцията на човека
Прочистване на раси и избиване на хора, дискриминирането им и ограничаване (кастриране, ...). Това е използвано като идеология от Хитлер - един "интересен" прочит на теорията на Дарвин.
Последна промяна от Vassil на чет яну 04, 2007 22:37, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
dream_live
Знаещ
Регистриран: пет яну 20, 2006 21:36
Контакти:

Мнение от dream_live » чет яну 04, 2007 21:21

Vassil написа:
Willow

Прочистване на раси и избиване на хора, дискриминирането им и ограничаване (кастриране, ...). Това е използвано като идеология от Хитлер - един "интересен" прочит на теорията на Дарвин.

Напълно съм съгласен с това за естествения подбор. Както и в природата така е и в живота - по-силният оцелява. Чак да е прочистване на раси е доста преувеличено но порпинцип е така.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пет яну 12, 2007 11:14

интересното е дали смисъла е в това просто да оцелееш..или в нещо друго.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » вт яну 16, 2007 20:58

Gab4o написа:интересното е дали смисъла е в това просто да оцелееш..или в нещо друго.
Ще е някак си глупаво ако няма друг смисъл... Направо си е загуба на време и пространство... Обаче като се замисля много неща са глупави и безсмислени, но съществуват...

И все пак си мисля,че дори да няма смисъл за вселената, живота има смисъл за отделния човек.Винаги ми е било интересно как ще умра и дали ще имам време да помисля малко за смисъла на всичко...
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Потребителски аватар
diaida
Новак
Регистриран: нед юли 15, 2007 14:51
Контакти:

Мнение от diaida » пет юли 20, 2007 20:49

КАКВОТО И ДА ПИШЕМ АЗ ЗНАМ ЕДНО - ИМА БОГ! Това е.
Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и ми бъди приятел.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » пет юли 20, 2007 22:02

О да има :Р ТЕ са бог хаха
No faith, only the power of will
Изображение

Потребителски аватар
Voodoo
Търсещ
Регистриран: нед юни 24, 2007 15:15
Контакти:

Мнение от Voodoo » нед юли 22, 2007 9:05

Не съм на мнение ,че има такова нещо като ГОСПОД или БОГ...
Изображение

Потребителски аватар
diaida
Новак
Регистриран: нед юли 15, 2007 14:51
Контакти:

Мнение от diaida » вт юли 24, 2007 0:01

То от тази НЕВЯРА идват много проблеми ... Извинявай, а от къде смяташ, че сме произлезли - от маймуните ли?
Не върви пред мен, може да не те последвам. Не върви зад мен, може да не те водя. Върви до мен и ми бъди приятел.

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » вт юли 24, 2007 0:11

diaida написа:То от тази НЕВЯРА идват много проблеми ... Извинявай, а от къде смяташ, че сме произлезли - от маймуните ли?
Уби рибата :D Да не си религиозен фанатик или имаш нещо съвсем друго впредвид:)
Изображение

вельо
Търсещ
Регистриран: ср окт 17, 2007 0:32
Контакти:

Мнение от вельо » пет окт 19, 2007 1:14

Вярвам че има Бог .За мене той е моят спасител Иисус Христос . Според мене Бог е наш спасител от греховете ни , злините които ни покосяват и ние избираме ежедневно .. :)
^.^

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ

Мнение от gorski_ » съб окт 20, 2007 10:08

Хах интересно. Значи според теб нещо свръх естествено е съдзало всичко това тук за 7 дни :) Ако те питам с какво ти е помогнала вярата в този господ и с какво Исус те е спасил, се надявам да не ми отговориш по офънзивен начин :D Е ?
Изображение

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » съб окт 20, 2007 11:34

Не мисля, че е добре точно по тази тема да се обвинява, опитва да се убеди и т.н Първо който вярва в Господ знае, че не е нужно да караш някой насила да вярва, защото Господ обича всички, независимо дали вярват в Него или не! А който не вярва също не е нужно да убеждава, тъй като трябва да приеме, че всеки има право на вяра!
А и моето мнение е, горски, че не можеш да оспорваш с 2 изречения нещо, което е отпреди милиони години и е останало и до днес. А Дарвин е отпреди 150 ;]
Разбрахте ме, нали? Малко уважение
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » съб окт 20, 2007 13:32

Вярвам че има някаква сила, енергия, душа, от която сме част и която ни помага и ни учи. Как ще наречеш тази сила - Господ, Аллах, Природа, Вселенска душа или просто Красота, няма значние. Важното е да вярваш, да си част от тази божествена същност. Да обичаш със и чрез нея.

Вярата е чист извор, на това място се ходи единствено бос. И тук става дума точно за вяра, а не религия... Религията ограничава, за мен. А Вярата ти дава силата, красотата, смисъла. Всеки има право да вярва в каквото пожелае, в каквото има нужда, в това което иска да е той самият.
Затова нека човек вярва, за да бъде. (:
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Отговори