София vs. `провинцията` и кой е по-по-най (айде на меле :P)

Поради заявения интерес за лични пререкания във форума ние сме актуални и тя е факт (+18)
Отговори
Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Регистриран: съб яну 20, 2007 2:12
Контакти:

Мнение от arlina » пет юни 15, 2007 15:58

Хемингуей си го е казал: "Всичко, което не е на морето е провинция!"

Аз харесвам София. Харесвам и Бургас. Харесвам и Варна. Пловдив - не бих казала, че го харесвам. Ще се спра по малко на всеки град.

София - столицата на Република България. И какво от това? С какво заслужава да бъде столица? С разбитете си пътища, с липсата на място за изхвърляне на битови отпадъци и опасностите от епидемии заради това, с глутниците кучета, от които те е страх да се движиш пеша? Да изреждам ли още? Столичани...няма как и тях да не спомена. Кои са столичани? Тези, които в петък тръгват към родните си места. 70% от софиянци са дошли от "провинцията". И само се бият в гърдите "Аз живея в столицата!" "Отивам в провинцията!". Тези реплики бяха трън в очите ми в началото, когато заживях в София преди 4 години. Познавам няколко кореняк софиянци - те са хубави хора, няма я тази високопарност при тях, каквато я има при по-голямата част от новоизлюпените "столичани". Именно заради това в София контактувам с малко хора. То няма нужда от много.
И все пак харесвам София. Харесват ми парковете (Южен парк ми е фаворит), харесват ми старите сгради, пустите нощни улици, многото клубове. Харесва ми това, че е голяма. Има пространство.
Варна - Красив град. Преди години може би заслужаваше званието си Морска столица. Вече не. Има красиви места, но Бургас определено вече не му отстъпва. Във Варна е красива морската градина. Плаж няма - има някаква тънка ивица пясък, подобие на плаж, но то това е така навсякъде на север от Бургас. Изключенията са Слънчев бряг и Албена. Варненци не ми харесват като хора. Студени са. Вечната война между Варна и Бургас винаги е започвала от варненци. Познавам няколко човека от Варна - те са изключенията от този профил, който описах.
Пловдив - Има какво да се види в този град, стига да не е в ремонт цялата главна улица, както беше в продължение на една година. Старият Пловдив е интересен, но само да го обиколиш, да видиш амфитеатъра, но не и да живееш там. И от Пловдив имам приятели. Защо не ми харесва Пловдив - въпреки, че е вторият по големина град в България - икономически е много по-назад, отколкото доста по-малки градове от него. Хората работят за смешни заплати и им се чудя изобщо как оцеляват. Красив град е Пловдив - да - но нима Търново не е красив град? Или Казанлък? Ако знаете кмета на Казанлък какво е направил и как се е погрижил за града...евала му на човека!
Бургас - Градът, в който съм родена. Градът, в който израстнах. Градът, в който живея сега.
Цитирам gorski_ "Географското положение е яко. Пристанището ни е най-голямото." В добавък - Бургаският залив е най-големият на Балканския полуостров.
Красив град, страхотен град. Морската градина не е толкова голяма, колкото варненската, но е също много красива.
Какво мога да кажа за хората...Има още много да се иска от манталитета на бургазлии. Докато не спрат да се възприемат като провинциалисти, ще си останат същите селяни, каквито са сега. Особено по отношение на това, че не си знаят цената. Не си я отстояват. gorski_, какво ни е нивото на икономическото ни положение? Знаеш ли колко е средната работна заплата в Бургас и колко е в София? Но не, не работодателите са виновни, хората не си знаят цената.
И хора, не е вярно, че няма работа. Няма хора за работа. Всички искат да получават големи заплати и да работят почти нищо. И българският народ не е беден - кръчмите са пълни, няма едно място.
Бургас разчита на сезона - през лятото е неговият триумф. През останалото време е един умрял град.

Затова харесвам София много повече от Бургас. На Бургас единственото, което му харесвам, е морето. И то ще е нещото, което винаги ще ме кара да се връщам в Бургас.

Така.... а останалите градове? Защо да не споменем и тях? В нашата малка Българийка има толкова много неверотни места, красиви, незабравими, нищо, че не са големи градове!
Призовавам да понаписваме по нещо и за тях. Който където е ходил. Аз лично съм ходила на много места и смятам да понапиша по нещо за тях, но сега нямам време, друг път.
Хайде със здраве.
Довиждане, мили, довиждане сладки, довиждане малки, зелени догадки! При мене и тихо, спокойно и тъмно, откъдето дойдох пак там ще се върна.

BPAHA
Знаещ
Регистриран: пон фев 28, 2005 15:28
Контакти:

Истинското кисело мляко!

Мнение от BPAHA » нед юни 17, 2007 12:14

Столичанина:

- Слушай, бате! Истинското кисело мляко е ВЕРЕЯ. Това е единствената марка, която прави истинско кисело мляко и гъсто и яко.

Аз:

- Ее да го ..#&*@! За това ли изкупуваха нашето тракииско мляко по-ефтино, щото било с по-малко калции от новото на ВЕРЕЯ, което е сега с повече калции

Столичанина:

- Хехехе, да е хехе шсе сетиш
Реалността (илюзията) трябва да умре - върви тогава спокоен и тих

Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Регистриран: съб яну 20, 2007 2:12
Контакти:

Re: Истинското кисело мляко!

Мнение от arlina » пон юни 18, 2007 1:10

BPAHA написа:Столичанина:

- Слушай, бате! Истинското кисело мляко е ВЕРЕЯ. Това е единствената марка, която прави истинско кисело мляко и гъсто и яко.

Аз:

- Ее да го ..#&*@! За това ли изкупуваха нашето тракииско мляко по-ефтино, щото било с по-малко калции от новото на ВЕРЕЯ, което е сега с повече калции

Столичанина:

- Хехехе, да е хехе шсе сетиш
Само за инфо - кисело мляко "Верея" го произвежда Обединена Млечна Компания (ОМК), която е със седалище София, но самото мляко се произвежда в Пловдив. :smt019
Довиждане, мили, довиждане сладки, довиждане малки, зелени догадки! При мене и тихо, спокойно и тъмно, откъдето дойдох пак там ще се върна.

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пон юни 18, 2007 8:16

arlina колкото до София, не зная защо толкова хора я мразят... улиците почти навсякъде из милата ни родина са в същото състояние, колкото до отпадъците - след въвеждането на разделното събиране май нещата се поуспокоиха. Колкото до кучетата - има го проблема, но далеч не е само тук. Иначе да - парковете (които постоянно се смаляват за съжаление), сградите, клубовете... Не знаеш колко много обичам София. Преди живеех много близо до центъра, по "икономически" причини сега живея в един от най-оплюваните квартали - Люлин. И него си го обичам. Не бих живяла никъде другаде, освен в София. Но си права за останалите кътчета в България. Тази година страшно много ме впечетли Хисаря. Прекрасно градче, добре поддържано, чистичко, спретнато. Радвам се и за Видин, че стегнаха Кулите на баба Вида и вече не са наркоманско сборище, а туристическо. Страшно много харесвам Мелник. Доста време съм прекарала и в Плевен, той също е хубав град. Може би единствените места в България, които не харесвам, са Банско и Пампорово. Там туризмът вече не се осъществява заради природата, а заради хотелите. Иначе всички морски градове обожавам - не мога да кажа лоша дума за никой от тях. Да, всичко, което не е на море, е провинция. Подкрепям идеята:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » съб мар 15, 2008 18:37

София е изключително грозна от към архитектура - все едно е кърпена. Не, че другите градове са по добре устроени. Подтиска ме. Особенно през зимата там е доста неприветливо.:(
А за софианци какво да кажа- кореняците са си шопи, а шопа - вари го печи го пак недопечен и недоварен ще си остане.
:D :D :D
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
Sarpuhi
Търсещ
Регистриран: ср яну 16, 2008 18:58

Мнение от Sarpuhi » нед мар 16, 2008 17:22

Пловдив:
1.Седем тепета, заради което градът е бил населяван от дълбока древност
2.Стария град-едно от най-романтичните места в южна България.
Пълен е с музеи и уникални археологически находки
3.Най-големият античен театър в България
4.Културен Център
5.Международният Панаир
6.Не е пренаселен като София и Варна
7.Центъра ни в момента е СТРАХОТЕН.Тъй като съм била в доста западно европейски градове мога с ръка на сърце да кажа след едногодишния ремонт на главната човек може да си помисли, че не е в България!
ТОВА БЕШЕ ЗА ВСИЧКИ, КОИТО НЕ ПОЗНАВАТ ПЛОВДИВ, ЗАРАДИ КОЕТО НЕ СА ГО ОБИКНАЛИ!
За тези, които въпреки това го плюят-Майната ви :D !
Обичам с цялото си сърце родния си град, но въпреки това няма да оплюя всички други градове в България, всеки има своите предимства.
Относно темата:аз лично по никакъв начин не съм предубедена към Шопия.Забелязала съм, че в колкото по голям по град живееш, толкова по-лесно можеш да разшириш кръгозора си, защото всичко се случва там като мероприятия!А дали софиянци мразят провинциалистите не знам, не живея там.Но предполагам, че ако има омраза по-скоро ще е към селяндурите, а не към селяните!
Happiness is the skill to use your imagination properly!

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » ср сеп 17, 2008 20:30

Честит прзник на София :smt130
А от утре по-малко боклук да правите, че да се спрат медиите да ви одумват. :D

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » чет сеп 18, 2008 21:59

Аз на 24ти или 25ти ставам гражданче на софия :) Силно се надявам да не ме завладее високото самочувствие, его и жажда за пари и да си задържа бургаския пост-селски манталитет, на социопатичен прост металист :Р Бурканчето с пясък от морето винаги ще седи на бюрото ми! Живота продължава все пак. През последните месеци бая време се застоях в милата ни столица и посвикнах. Сега ще видим студентския ми животец какви предизвикателства ще ми предложи. Радвам се, че поне ще живея и ще се събирам с бургазлии, та да се чувствам малко сигурно и удома си.

Ще има "въъъййй лицееее!!!", "лек!" из шопските улици и паркове :Р
No faith, only the power of will
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » пет юли 17, 2009 13:16

София - мястото в което се генерира голяма част от паричния поток и оборот съответно с по-голяма съсредоточеност на хора.

т.н. провинция - изхранва София себе си или опитва да оцелява, къде по-успешно къде не толкова, а друга част(от хората_ се замисля да отиде или в София или извън България.

Дано в някаква степен това се промени, но зависи от хората и зависи кое ще се промени...

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » нед юли 19, 2009 11:08

Политическият елит, паричният поток, академичният потенциал - всичко това е съсредоточено в София. И нищо лошо - нали софия значи мъдрост. Само дето в столицата има и много арогантност по улиците. В нея по странен начин съжителстват блясъкът и мизерията, простотията и изтънчеността.

Не мисля, че има значение местожителството, по-важно е обкръжението, в което живеем. Дойде време, когато можем да говорим за провинциално мислене, а не за провинциално живеене.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пон юли 20, 2009 23:47

Е то в София софиянците са кът.
А селянията си е право пропорционална на броя придошли селяни в градовете, така че в София си е най-голяма.
Мисля, че въпреки всичко в столицата и големите градове по-бързо се усвояват както добрите обноски, така и лошите в зависимост от това кой какво търси или в каква среда попада.
Но както и да го погледнеш там е и най-голямата концентрация на кариеристи и лумпени, което дава отражение на отрицателното отношението на провинциалистите към столичаните.
Едно обаче не ми е ясно, защо софиянци си мислят, че всички извън София са бавноразвиващи се и като ходят из провинцията парадират с "умните" си столични лафове, информираността си и пренебрежително отношение към хората и ни правят на балами само защото са от столицата и ни говорят поучително за да се почустваме провинциалисти.
А като си по работа в столицата са толкова лицемерно доброжелателни и се отнасят с провинциалистите като с някакви домашни любимци дето са се начишкали на изтривалката им. :twisted:

Отговори