Какво не бихте простили?

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Какво не бихте простили?

Мнение от Vassil » ср май 09, 2007 8:36

Като залегнал принцип във християнството е прошката. Чували сте израза от библията "Ако ударят едната ви буза подложи другата", но понякога нещата не са такива. Споделете какво не бихте простили . О, има разтърсете се. Нека ви провокирам - "убийство на близък?"

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » ср май 09, 2007 9:18

Колкото до християнските принципи - няма да коментирам, че ще трябва цензура. Глупаво е.
Колкото до това какво не бих простила, може би досега не съм се сблъсквала с такива огромни грешки, които да не мога да простя. Понякога единствения човек, който не получава под никакъв предлог прошка, съм самата аз. Защото имам кофти навик често да стъпвам накриво. Колкото до убийствата, насилието и всички останали аномалии на днешния ни ден - това не се извършва от хора, това не може да бъде и категорично НЕ Е човек. Разбира се, ако говорим за умишлен акт. Но ако погледнем човешката страна на нещата - взаимоотношенията, думите и т.н., всичко има своя причина, всичко е продиктувано от минали събития. Може би именно чрез общуване, чрез разбиране на проблема и обстоятелствата прошката би била възможна. И така, най-вече не бих простила на себе си, когато зная, че греша. Но не мога да простя и на някой, забравил, че е човек, отхвърлил всичко онова, за което се борим.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » чет май 10, 2007 8:59

Насилието и убийствата ли? Има ги още от древността. Те са нормална човешка черта. И те не винаги са продиктувани от това което си мислим. Да извършиш едно убийство е лошо и затвор, но да извършиш милион защото воюваш за страната си даже медал ще ти дадат. За това си говорим.
Прошка? Да искаш да ти простят за нещо което ти не би простил. Отново си говорим за човешка природа. Малко многозначимост в аванс :)

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » чет май 10, 2007 11:59

Далеч съм от мисълта, че трябва да се дават медали, защото си убивал за страната си. И не, немисля, че това е човешка черта. Да, ставало е и преди хиляди години, което не означава, че е нормално. Да, човешката природа...егоисти сме и искаме повече, отколкото можем да дадем. Така. Но може би би било по-добре не да искаме да ни простят, каквото ние не бихме простили, а просто да не правим онова, което не искаме другите да ни правят. Ако всеки имаше желание да следва този принцип, животът тук и сега щеше да е далеч по-прекрасен. Но не става един да е мил, грижовен и внимателен, вички останали - не. За прошката е важна обаче и съвестта, осъзнаването. Тогава всичко е различно, не мислиш ли? Ако се включи осъзнаването на грешката, съжалението за допускането й, моленето за прошка, тогава може би сме по-близо до прощаването. И отново - не говоря за антихуманни действия от всякакъв тип, род и вид.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » чет май 10, 2007 17:41

Добре да измислим пример. Твой приятел те лъже в очите и ти разбираш. Казва ти това няма да се повтори. Ти като добър самарянин прощаваш и това се повтаря многократно. Е какво правим?

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ
Регистриран: пон яну 22, 2007 8:16

Мнение от hotblooded » чет май 10, 2007 21:43

Vassil написа:Ти като добър самарянин прощаваш и това се повтаря многократно. Е какво правим?

Е това вече е груба селска проява!!! Да ти простят, да обещаеш че няма повече и пак да извъртиш същия номер - такива лъжци трябва да се дамгосват!!!
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » съб май 12, 2007 9:55

Vassil какво да ти кажа, жегна ме на болезнена тема. Проблемът е, че съм безумно наивнаи в момента живея в гореописаната ситуация - вече половин година се случва. И да видим, какво правя аз? Опитвам се да разбера причините, да опрвадаядадените действия и да се правя, че нищо не се е случило. Най-малкото защото мразя сложни взаимоотношения и искам вдействителност всичко да е по старому. Но колкото и да си затварям очите е невъзможно. От време на време си подсмърчам тихичко, но не олеква. Но не мога да кажа, че не съм простила на този човек. Той е избрал този път и го е извървял. Това, че този път рефлектира върху мен, е може би само една подробсност...колкото до дамгосването, гласувам с две ръце "за".

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » съб май 12, 2007 13:46

Теа това се поватаря по-товя вина! Виновна си че търпиш......Виновна си че си добра душа....... Светът е гаден и за това най често добрите хора охлаждат таратора.....
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » съб май 12, 2007 17:38

Съжалявам, Tea, че провокацията ми те е засегнала по болна тема.

Има една приказка: "Ако видиш добър човек убий го да не се мъчи". За съжаление обстоятелствата, често опират до неприятните моменти. Умели манипулатори изпечени лъжци и много още други "герои" спомагат евентуалното претопяване или променяне и справяне все пак със ситуацията. И аз се включвам към съветът на hotblooded

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » пон май 14, 2007 8:40

Ми щом трябва ще го охлаждам, това съм си избрала. Аз нямам намерението да се променям, да ставам по-твърда и не-наивна. Не смятам, че човек трябва да се променя заради другите, а аз просто си вадя поуката от случващото се. Мен няма нужда да ме убиват, аз не съм "добра" и т.н. Казах Ви и преди това - гледам да се пазя от сложни взаимоотношения, вреди ми на здравето. Буквално. До момента в репертоара си имам достатъчно нервни кризи и посещение при психиатър (не психолог, което ме уплаши малко), плюс известен период успокоителни и хронично безсъние. Така че при мен става въпрос повече за егоизъм, просто се пазя. hotblooded, може би да, виновна съм, че търпя, но ми коства по-малко, отколкото да се заемам да променям нещата. Особено когато имам съвсем ясното усещане, че смисъл няма. Светът... светът е различно гаден. Светът в един момент ти подарява цъфнала череша, окъпана в красота и благоухание, а в следващия момент ти подарява една хубава буря, за да не може да остане нито едно цветче. Но аз предпочитам да си мисля, че бурята е неминуема, за да мога следващата пролет повече да се радвам на цъфналата череша под прозореца ми.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пон май 14, 2007 14:24

"Някои неща не се променят, а други се променят". Така казваха в един филм. Някои са "добри" и каквото и да стане не се променят, макар, че е по-фешън да си "лош". Във сайта си съм искал да заложа и този избор (доколко успешно само вие може да кажете).
Прошката е прекрасен акт, но както всяко друго нещо трябва да има умереност. Ставането на "боксова круша" заради компания, приемане, запазване на разбизателство си имат цена както всеки компромис. Прошката само на думи и натякването и в последствие също е интересна страна на нещата.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ

Мнение от hotblooded » пон май 14, 2007 19:42

Теа, не съм искал да те съветвам какво да правиш - в никакъв случай!
Всеки си определя границата на поносимост - за какво, по колко пъти, как да го лъжат! Някои отричат до последно, други замазват положението, трети казват аз съм такъв - или ме приеми или не! След като си го знаеш какъв е и какво прави, а ти самата смяташ да преглътнеш - просто не се оплаквай..... Но от опит ще ти кажа "то" се натрупва в теб, ще започне да тежи, тежестта ще премине в болка, болката се превръща в гняв...........

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон май 14, 2007 20:34

теа
би ли простила ако например да кажем случаен пример някой ти разбие главата и после нито ти се извини, нито нищо. та дори и да ти се извини. ще простиш ли кучешката болка и унижения?

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Контакти:

Мнение от Tea » пон май 14, 2007 21:03

Абе нещо странно си говорим напоследък, имам чувството, че повечко спорим заяждайки се, отколкото просто да дискутираме разни неща. А може и да не е така, може аз да си въобразявам. Надявам се да си въобразявам. Gab4o аз се занимавам повече с това да няма какво да прощавам, тоест внимавам с хората около себе си. Почти нямам приятели, споделям по-лични неща на двама. Всички останали държа на дистанция и постоянно гледам да съм затрахована от взаимни грешки. И ако все пак нещо се обърка, тогава преценявам струва ли си да простя. Но досега, макар и за 19-те ми години, няма нещо което да не съм простила, веднага или с времето.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт май 15, 2007 16:07

tea
не съм усетила заядлив тон или нещо като караници лично от мен. и не става въпрос за това, че внимаваш с хората, защото понякога не зависи от теб. например натъкваш се на някой с характер, който колкото и да внимаваш нищо не значи за него. или някой се променя.
та да вземем примера със счупената глава. или ако не искаш да вземем просто по-горния вариант.
с прости думи представи си, че не можеш да избегнеш `удара`, колкото и да си внимателна. че живота ти се обръща на 360 градуса.

Отговори