Кафе

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук
Отговори
Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Регистриран: съб яну 20, 2007 2:12
Контакти:

Кафе

Мнение от arlina » ср яну 24, 2007 17:27

Тънко пилеене на времето между устните

Мъжът седеше пред почти изпита чаша кафе. Оставаше му една глътка. Жената, за която знаеше, че ще я обича цял живот, не идваше. Беше му казала: След малко. Точните и думи бяха: „Ще дойда всеки момент”!

Сега му оставаше само една глътка. Той усещаше, че след тази глътка този всеки момент щеше да изчезне. Всичко, цялото очакване , целият му живот в този всеки момент свършваха с едно открехване на устните, с леко отдръпване на главата назад, с едва забележимо преглъщане, описано от адамовата му ябълка.

Затова мъжът реши да запази колкото е възможно по-дълго последната глътка кафе. Той беше чувал, че да пиеш кафе означава да вкусваш времето. Да усещаш бавното време, да разговаряш със спрялото време. Да чувстваш времето като топяща се сладост под езика. „То е като тънко пилеене на времето между устните”, веднъж му каза жената, която всеки момент трябваше да дойде.

Тя виждаше в пиенето на кaфе възпитание на вкуса. Вкусът като следване на жестове, спомени и още живи усещания. Вярваше, че с удоволствието от съзерцанието, мисленето, бленуването, кафето създава онзи изтънчен вкус към внимателно преживяното време. Тя ценеше чезненето на мигове, но и тяхното плътно усещане и събирането им в топлия музей на сърцето.

Мъжът отвори бележника си и прочете страницата, която тя преди време сама му беше написала: „Да пиеш кафе означава да се спускаш бавно в долината, където тече времето. Да изпитваш вкуса на бавното време, на спрялото време, на рукналото през един тесен миг време, на безкрайното време. Да пиеш кафе означава да имаш време. Да го имаш същностно – с цялата самотна страст на спомена, с всички извивки на настоящето, със сладко – горчивата неяснота на бъдещето”.

Мъжът поглади чашата по малкото порцеланово ухо, погледна в останалата на дъното и тъмна течност и съзнанието му възвърна един любовен следобед с цялата му неотминала съблазън – звукът от нетърпеливо токче, полетът на съблечена риза, изплъзването на женска фигура от скулптирана рокля, сънят на заспал гълъб на перваза и двете тела, които изчезват едно в друго.

После възвърна едно щастливо шляене из европейски град, който някога непременно е бил столица на империя: виенски улици ту се сплитаха в тесни сенчести вериги, ту се изпъваха широко и лениви под високото слънце. Отдаваха се на въздуха, целите се разтваряха в това унесено реене в дълбочините на света, стигаха понякога и до височините му – върха на неоготическа катедрала, откъдето човек, ако не внимава, може да изтърве сърцето си и то завинаги да остане там, в суетното всекидневно гъмжило на свещената империя.

Звукът от порцелан го стрeсна. Мъжът видя чашата си празна. В някакъв унес беше изпил последната си глътка. В този всеки момент увеличиха радиото, звучеше стар сантиментален шлагер: Да бъдеш. Да очакваш. Да си самият ти. Да имаш надежда. Никой не видя дали жената, която щеше да дойде всеки момент, накрая все пак се появи. Но онези, които умеят да вкусват от времето, знаят: жената винаги идва.
Последна промяна от arlina на нед яну 28, 2007 17:14, променено общо 3 пъти.
Довиждане, мили, довиждане сладки, довиждане малки, зелени догадки! При мене и тихо, спокойно и тъмно, откъдето дойдох пак там ще се върна.

Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Контакти:

Мнение от arlina » ср яну 24, 2007 17:28

А вие обичате ли да пиете кафе? Какво ви доставя усещането докато пиете кафе?
Довиждане, мили, довиждане сладки, довиждане малки, зелени догадки! При мене и тихо, спокойно и тъмно, откъдето дойдох пак там ще се върна.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср яну 24, 2007 20:51

Аз пия много рядко кафе. Обичам да пия кафе в един приятел като съм му на гости. Пия го и когато се налага много. Когато съм на гости при него се налага защото направо си е кражба на време за смета сън.

Потребителски аватар
hotblooded
Знаещ
Регистриран: пон яну 22, 2007 8:16

Мнение от hotblooded » чет яну 25, 2007 1:04

Ами абсолютно вярно е че винаги идва! А когато чакаме Жената (Мъжа) времето минава бавно, когато сме заедно минава бързо...... а чакането на жена (мъж) си е като чакане на градския транспорт - чакаш чакаш чакаш и като ти писне - или пеш, или се качваш на такси :twisted:
Когато си пожелаваш да живееш вечно, не забравяй да си пожелаеш и вечна младост!

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » чет яну 25, 2007 4:42

не обичам да се наливам с гадости, но понякога го правя за да се събудя. (не че действа)
като цяло не обичам кафе. имам чувството, че ме разяжда.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » чет яну 25, 2007 13:23

Доста обичам аромата на кафето....Пия всяка сутрин като съм първа смяна щото иначе съм като ударена с мокър парцал....Понякога пия повече кафета защото е забавно говоря като картечница...Пия също когато сме решили цяла вечер да хйманосваме или когато осещам че ми пада кръвното и си оплитам краката...
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Контакти:

Мнение от arlina » пет яну 26, 2007 1:34

Дойде време и аз да ви споделя за моята любов към кафето. Аз ОБОЖАВАМ да пия кафе! Обожавам аромата на току що направено еспресо, гъстия му каймак, прекрасния горчив вкус и невероятното усещане да го почувствам как се разлива по вените ми. Пия го чисто, без захар или каквито и да е подсладители или сметани. Вкъщи винаги си го правя двойно (особено сутрин), а на заведение обикновено го пия дълго. Обичам да пия кафе по всяко време на денонощието. Сутрин, обед, следобед, вечер, нощ - когато ми се иска - тогава.
Истината е, че от известно време се ограничавам в дневната доза. Гледам да не прекалявам, защото след петото-шестото кафе вече не се чувствам добре. Затова се ограничавам максимум до четири на ден. Рядко нарушавам този ритъм - само в екстремни ситуации като системно недоспиване например.
Та така - аз ОБОЖАВАМ да пия кафе! И няма да спра да се наслаждавам на този вълшебен елексир!

Потребителски аватар
dream_live
Знаещ
Регистриран: пет яну 20, 2006 21:36
Контакти:

Мнение от dream_live » пон яну 29, 2007 19:41

arlina написа:Дойде време и аз да ви споделя за моята любов към кафето. Аз ОБОЖАВАМ да пия кафе! Обожавам аромата на току що направено еспресо, гъстия му каймак, прекрасния горчив вкус и невероятното усещане да го почувствам как се разлива по вените ми. Пия го чисто, без захар или каквито и да е подсладители или сметани. Вкъщи винаги си го правя двойно (особено сутрин), а на заведение обикновено го пия дълго. Обичам да пия кафе по всяко време на денонощието. Сутрин, обед, следобед, вечер, нощ - когато ми се иска - тогава.
Истината е, че от известно време се ограничавам в дневната доза. Гледам да не прекалявам, защото след петото-шестото кафе вече не се чувствам добре. Затова се ограничавам максимум до четири на ден. Рядко нарушавам този ритъм - само в екстремни ситуации като системно недоспиване например.
Та така - аз ОБОЖАВАМ да пия кафе! И няма да спра да се наслаждавам на този вълшебен елексир!

И аз много обичам да пия кафе, не че ми действа много , просто обожавам вкусът му.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон фев 05, 2007 22:14

Това ми припомни една серия на някогашният хитов сериал `Али МакБийл`, където главната героиня Али обясняваше на колежката си как да пие кафето, за да усети вкуса му.
Кафето е само първото, което да ни замисли. Трябва да се наслаждаваме малко повече на малките неща или на всичко като цяло. Както се наслаждаваме на една целувка, на топлите устни на любимия човек.
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/" rel="nofollow
Изображение
Изображение

U&S
Новак
Регистриран: пон май 28, 2007 13:22

Мнение от U&S » пон май 28, 2007 14:19

Някой беше казал, че отношението към кафето има пряка връзка с отношението към секса. Не знам до колко това е вярно.

Аз лично много обичам кафе. За мен то не е просто начин за разбуждане. Харесвам и искрено се наслаждавам на вкуса и аромата на добре направеното еспресо, което усещаш в устата си дълго след като си го изпил.
Другата причина да обичам кафето е срещата и разговора, към който то предразполага. Подозирам, че кафето има някаква връзка и с хората, които са ми най-близки. Можеби е случайност, но едни от най-приятните мигове с приятели и близки хора за мен са били и са на чаша кафе. Дългите разговори на кафе са един от любимите ми начини за отмора.

Имам и една прозаична причина да пия кафе всеки ден - ниското ми кръвно, за което то много ми помага. :D

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » пон май 28, 2007 18:04

оо завиждам ти, че ти помага за ниското кръвно. Веднъж си направих експеримент. Изпих 3 кафета и 2 литра кола, а кръвното ми не помръдна. След изморителна тренировка пак не мърда. Е, има `действия` които го вдигат (кръвното :lol: ), но за тях друг път 8)
та явно си е до човек,
като изключим кръвното, кафето си е кафе. Преди не обичах, но си признавам, че съм лееко пристрастена към тия новите пакетчета какви ли не видове вече..които са по-блудкави от боза, но сякаш ти казват `изпии ме` :D
ще пробвам вместо кафе да пия боза и бързо бързо ще се отуча :oops: :D

Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Контакти:

Мнение от arlina » чет май 31, 2007 2:39

U&S написа:Някой беше казал, че отношението към кафето има пряка връзка с отношението към секса. Не знам до колко това е вярно.
Ако съдя по това колко много обичам кафето и колко много обичам секса - то горното твърдение е абсолютно вярно.
Напоследък съм спряла кафето, пия много рядко и само за удоволствие, но сутрин за събуждане - не. Но това не означава, че ще спра и секса :D

Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Контакти:

Мнение от arlina » чет май 31, 2007 2:41

Gab4o написа:Веднъж си направих експеримент. Изпих 3 кафета и 2 литра кола, а кръвното ми не помръдна. След изморителна тренировка пак не мърда.
Gab4o, не си прави, моля те, често такива експерименти, защото следващия път не се знае какъв ще е резултатът... Пък да не ти казвам след 10-15 години какъв ще е...

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Gab4o » съб юни 02, 2007 17:33

дам..така е..даже от вчера (не звучи много внушително като се каже вчера :lol: ), съм започнала нов експериментален начин на хранене и живот, който се води по-здравословен и не мисля да си правя такива експерименти скоро.
Изображение
Изображение

Отговори