Книгите vs. интернет

Искате нещо да изкрещите пред света или просто да напишете...Може да го направите и тук

След време ще замести ли интернет напълно книгите?

Да, и то по-скоро отколкото си мислим
3
23%
Не ми се вярва
10
77%

Общо гласове: 13

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » чет яну 18, 2007 20:32

За търсене на информация си е удобно, но ако искаш да прочетеш някаква литература...Аз например всеки месец си взимам поне една книга и си я чета с голям интерес всяка вечер,това не мога да го правя в интернет,не е удобно някак си.
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Потребителски аватар
NudaVeritas
Новак
Регистриран: чет мар 30, 2006 23:21

Мнение от NudaVeritas » пон яну 22, 2007 1:17

Вярно, в интернет информацията наистина се намира лесно, но не мисля, че спадът в потреблението на книги се дължи на интернет или поне не само. Младите поколения не са възпитани да почитат и обичат книгите. Те растат в един свят на технологии и новости, в свят на "глобални комуникации". Тъжно е, но интернет не замества книгите, а ги избутва встрани. Смятам, че малко хора, да не кажа почти никой, някога през живота си са използва ли интернет да четат художествени произведения. Повечето предпочитат да разглеждат сайтове пълни с много картинки и безсмислици, да влязат в някой чат или да играят он-лайн игри. Четеното на книги(под каквато и да било форма), за съжаление, остава на заден план.
Мечтаеш ли? - Няма лошо, но няма и смисъл.

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » ср яну 24, 2007 21:45

Наистина не мога да си взема компа, да се опъна на дивана с него, да чопля семки и да си чета романче :lol: . Мисля, че и у младото поколение, нашите деца, може да се възпита любов към книгите, но май сме твърди заети в ежедневието да мислим за това. И въпреки забързаните си дни, аз все пак съм успяла да науча моите деца да обичат книгите. И което е най-интересното - когато ги наказвам със забрана на компютъра, те не протестират много, но ако кажа "Една седмица без четене", настава такъв вой, че досега такова наказание не съм успяла да наложа :lol:

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » чет яну 25, 2007 13:33

kkk написа:Наистина не мога да си взема компа, да се опъна на дивана с него, да чопля семки и да си чета романче :lol: . Мисля, че и у младото поколение, нашите деца, може да се възпита любов към книгите, но май сме твърди заети в ежедневието да мислим за това. И въпреки забързаните си дни, аз все пак съм успяла да науча моите деца да обичат книгите. И което е най-интересното - когато ги наказвам със забрана на компютъра, те не протестират много, но ако кажа "Една седмица без четене", настава такъв вой, че досега такова наказание не съм успяла да наложа :lol:

различни родители...аз съм дете и ми се карат като дам повечко пари за книга била тя и на Оскар Уайлд...
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет яну 25, 2007 21:54

Аз съм израснал в семейство в което много се чете. Баща ми много чете. Аз също го наследих като навик, макар и друг тип литература. Освен в хартиен вид аз чета много книги и в електронен вид на различни езици. Смея да твърдя че много книги са достигнали до мен точно по този начин. Често пъти това е било и единствения начин те да достигнат до мен.
Интернет предлага нова култура на четене на неща с тези хиперктекстни препратки. В някои отношения дори това е много удобно. Знаете за бележките в края на книгата които вътре са номерирани. Това е улеснение както и да го погледнем особено когато постоянно се налага да преобръщаш книгата. Лошото поне за мен (все пак зависи и от четивото) е, че понякога се преиграва с този момент и се получава ненужно усложняване на текста, но в повечето случаи е по-добре. Това е за сега, но може и още по-нататък да понапиша.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пет окт 19, 2007 14:43

Дойде и моментът по-нататък. Книгите с това ДДС са с "убийствени" цени и компютърът си е алтернатива. Поне един познавам от форума който чете от мобилен телефон книги. По този начин се избягват и други неразбории. Доброто на електронните книги е лесното взимане на цитати и търсене на определен пасаж. Вярно е очите се изморяват повече, но много си зависи от осветеноста и разстоянието от обекта както е и при книгите. Така, че ако човек иска да чете ще намери възможност.
Лошото е че библиотеките в някои от градовете са в окаяно състояние с физически и по-скоро морално остарели книги. А при наличие на средства на база хубави книги и читателите се появяват за да "вкарат" свежи средства в библиотеката.

tinkata
Търсещ
Регистриран: пет окт 19, 2007 10:45
Контакти:

Мнение от tinkata » съб окт 20, 2007 16:43

Не е нужно човек да е бакалавър по книгоиздаване, за да му е ясно, че книгите може да отстъпват в днешно време (било то на нета, тв и пр.), но само за да се завърнат с гръм и трясък. Книжният формат на писаното слово е едно от най-устойчивите ценности на човешката цивилизация (ако не е и най-голямата материална ценност). Не случайно Гутенберг е избран за личност на второто хилядолетие.
You think you are safe but you are wrong - we are falling off the edge of the world!

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт ное 06, 2007 11:48

Хартията се прави от дървета или се рециклира. Това е показателно. Е вярно и този ток който се ползва си е също посегателство (малко или голямо върху природата).

Ако продължават да са така цените на книгите в България може би интернета ще победи за новите книги. Библиотеките са добра алтернатива където ги има и са "заредени" и добре "обновяеми".

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » ср дек 26, 2007 21:21

Книгата напечатана на хартия не може да се фалшифицира. Аз от къде да знам, че е електеонния формат някой не е писателствал вместо автора.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » ср дек 26, 2007 21:33

Sirius погледни Библията . Книгата на книгите която толкова е превеждана и все с различни версии-как се получава :) . Интернет си е мана небесна за информация и дезинформация. Има много книги които няма да видим в България, а вече можем да прочетем. Или специалистите да получат най-новото без да се налага да чакат. Продават се и в електронен вид по света книгите. Е, ето още един голям +.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » ср дек 26, 2007 22:18

PBT
Да Библията е променяна, но тя е "вечна" книга, идеологията на религията и както религията се развива, така и книгата и се променя.
BTW
Не съм я чела, само предполагам.
За интернет книга (роман) мога да се прежаля да я прочета и как ще се чувствам, като прочета оригинала и примерно открия разни други неща. Понякога това което сами си причиняваме направо ме изумява.
Аз съм за хартията, а за гората мъчно ми е, много мъчно.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пет дек 28, 2007 10:46

Книгите които съм прочел до момента са били сканирани и OCR-нати(превръщане на изображение в текст) и хората са редактирали до толкова, че има грешки при разпознаване правописни и ако е имало грешки при книгата. Ако ни гони параноята, че ни променят книгите ще гледаме и издателства, че има разлика между преводите в различните издателства и редакции. Ще гледаме кой е бил преводач, редактор, каква е дебелината на листовете и много неща преди да купим.
С миналото ми мнение по-скоро исках да покажа, че "фалшификации" има и при хартиените носители.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пет дек 28, 2007 20:03

Да за параноята си прав, лошо е човек да се оглежда на всяка крачка. Обаче има малко друг аспект на четенето на книга. В интернет (електронния формат) да приемем, че си четеш, млад си не те болят очите, а и монитора ти е супер с ефекти, и с икони на разни програмки Skype, ISQ, IRC и приятелчета ти напират да си приказвате, прекъсват те и т.н. пък и ти все си ходиш да си добавяш инфото дет не го разбираш в книгата. С една дума расейваш се. Като четеш книгата на хартия имаш повече време да я разбереш. Не четем ли за да разберем какво пише в книгата или само я сканираме с поглед.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пет дек 28, 2007 20:07

Пак следвам твоята логика. Докато си с книга може някой да говори с теб докато така можеш да си сложиш подходяща музика и да си, четеш без да си в чат клиенти, а иначе трябва да мислиш за светлина, че ти е изтръпнала ръката, да ровиш из книги да търсиш, като книгите са често по-далеч от една крачка ти тотално загубваш идеята на книгата щом ще си търсиш инфо. :arrow: Днес съм заядлив хахаха.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » пет дек 28, 2007 20:15

Ми да, обаче като ходиш да си търсиш инфо от други книги поне се раздвижваш, не се схващаш на стола, не се изгърбваш. Можеш да си ходиш с книгата и да си я четеш. гимнастика, нама да дебелееш. :D :D

Отговори