Любов Vs. Обич

Отговори
Потребителски аватар
simona
Яко в играта
Регистриран: чет сеп 21, 2006 15:45

Мнение от simona » пон окт 23, 2006 0:06

Разлика има. Колкото и тънка да е нишката съществува. Обичта обикновено е към роднини, близки хора от семейно обкръжение - деца,майка, баща, дядо, баба и други. Любовта е чувство пак към човек, но с особено виждане които те кара да затрепти онзи мускул в сърдечната област, който пък от своя страна изпраща импулси към мозъка. Любовта е трепет с особено вълнение. Възможно е този трепет към определен човек да бъде споделен между двамата и нещата да се развият в степен на взаимно опознаване и естествено по-нататъшни съвместни действия. Ако ми хрумне още нещо ще пиша. Засега толкова.
=====
Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. - Сократ

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » нед дек 10, 2006 15:50

а дали едното е по-силно от другото като чувство, и после едното се трансформира в другото?
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » нед дек 10, 2006 20:39

Според мен не е задължително да се трансформират - меже да прераснат и в обратното или в безразличие. Както всяка дума и тези двете са еталон на нещо. Да вземем за пример думата "дърво". Всеки си представя различни неща - за един е по-високо, за друг по-ниско за един то е бор за друг е липа например. Тук положението е още по-деликатно защото чувствата по своята природа са алогични, приплетени.
Извън определенията, по личната ми логика в момента "любовта" като дума я оприличавам като по-буен огън (понякога и по-кратък) докато "обичта" e по-нормален по-балансиран и често за цял живот. Разбира се това описание е в най-постни и груби щтрихи.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » ср ное 28, 2007 13:02

Кое е чувсто по-дълко като дълготрайност във времето?

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » пет дек 28, 2007 1:35

Обич, мисля си аз.
Защото има неща, които винаги обичаме. От люлка до гроб. Обичта е винаги по-силна от любовта. Тя не угасва, винаги има едно ъгълче в сърцето, което е запазено за обичта ни, скътана надълбоко. Там от където никой не може да ни я вземе.
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пет дек 28, 2007 9:59

Хубава тема.Gab4o загатна моето мнение по въпроса - според мен обичта е по-дълготрайна, а любовта след някакво време прераства в обич. Обичта според мен е и по-силното. Преди време излезе книга със заглавие "Любовта трае 3 години". След това някои списания (няма да вмъквам рекламен блок) анализираха това, поставиха под съмнение и в крайна сметка почти успяха да го докажат. Друго също ми е правило впечетление. Преди обичта и любовта пък е първия етап - влюбването, за което един филм, признат от мен за класика, твърдеше, че трае 9 седмици и половина. Така че ако трябва да сложим една рамка - 9 седмици и половина влюбване, което би молгло да прерастне в любов. Тя пък от своят страна трае три години, след които би могла да прерастне в обич. А обичта...за цял живот, така я смятам аз. От друга страна супер много мразя човешките чувства и емоции да се вписват в някакви рамки, така че бих могла да кажа, че това може и да са пълни глупости. Абе важното е да се обичаме:)
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » съб яну 19, 2008 20:49

Аз си мисля, че ако обичаш било то децата си или учителя си или родителите си или приятелите си или родния си град и т.н. можеш да бъдеш по-рационален в смисъл да направиш нещо хубаво за обекта/обектите на своята обич. Мисля, че с обич можеш да направиш много добрини. Докато с любов можеш и да погубиш някой. Тъй като по правило с любовта вървят ръка за ръка и страстите. А те понякога са опасни. 8)

Потребителски аватар
Kalisto
Яко в играта
Регистриран: ср яну 02, 2008 18:22

Мнение от Kalisto » вт яну 22, 2008 13:37

Разликата е толкова голяма че чак не я виждаме!!!!!!!!!!!!
Лщбовта не трае цял живот..
Тя е тръпка коя то ни сполетява за миг и след това идва обичта....
А обич има видове колкото щеш,
но нямам време да ги напиша

Потребителски аватар
Casper2
Тишина
Регистриран: ср яну 23, 2008 18:22

Мнение от Casper2 » ср яну 23, 2008 19:18

Любовта е течението, което събира и разделя хората, от тях самите зависи ще се обикнат или не. Така мисля аз :roll:

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Контакти:

Мнение от Sirius » ср яну 23, 2008 20:23

Casper2 написа:Любовта е течението, което събира и разделя хората, от тях самите зависи ще се обикнат или не. Така мисля аз :roll:
И най интересното е, че всички я предпочитаме - любовта. Когато си влюбен всичко е страхотно и синьо и добро и т.н. :D Всеки иска да е влюбен.
Обичта е като че ли по-малко емоционална, тя е факт и е стигнала до предела си. :D

Потребителски аватар
Kalisto
Яко в играта
Регистриран: ср яну 02, 2008 18:22

Мнение от Kalisto » пет яну 25, 2008 18:22

Sirius написа:
Casper2 написа:Любовта е течението, което събира и разделя хората, от тях самите зависи ще се обикнат или не. Така мисля аз :roll:
И най интересното е, че всички я предпочитаме - любовта. Когато си влюбен всичко е страхотно и синьо и добро и т.н. :D Всеки иска да е влюбен.
Обичта е като че ли по-малко емоционална, тя е факт и е стигнала до предела си. :D
Или по-то4но когато си влюбен ти сляп и глух за недостатъците на човека срещу теб!!!!
заради това е синьо и прекрасно

Потребителски аватар
chamelion
Новак
Регистриран: пон яну 28, 2008 21:43

Мнение от chamelion » пон фев 11, 2008 21:40

Любовта е блясъкът в очите на всеки един от нас. Ако приемем, че любовта и обичта са пламъкът на една свещ, то обичта е топлината, която човек усеща, когато приближи ръката си, а любовта е светлината - тя е много по-дръзка, по-ярка и забележима. Освен това виждаме светлината отдалеч, докато за да усетим топлината трябва да се приближаваме все повече и повече до източника и.
Да БЪДЕШ, а не да ИЗГЛЕЖДАШ...

Отговори