Разкази

Стихотворения,разкази,лирика,поезия,проза и други можете да "драснете" и тук
Отговори
Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » пет юни 02, 2006 20:59

Страхотно е :smt023
Някакси оптимистично на пук на целия заобикалящ ни песимизъм...
С нетърпение очаквам и още.... :D
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

^Loki^
Търсещ
Регистриран: чет мар 24, 2005 21:18

Песимизъм си е отвсякъде...

Мнение от ^Loki^ » ср юни 28, 2006 17:34

Абе на мен не ми звучи много оптимистично, защото гледайте каква е последователността от събития:
беда / късмет / по-голяма беда ....
и се повтаря.
За пример -
конят изчезва (беда)
конят се връща с цяло стадо (късмет )
синът си чупи крака (по-голяма беда)
.
.
.
Ако следваме този ред на мисли, кое ли е най-лошото което може да се случи?
Аз ще ви кажа:
Понеже има война, евентуално селото ще бъде нападнато. Обаче, синът на селянина е със счупен крак и не може да ходи, следователно не може да защити баща си...
Идва врагът, и ги убива и двамата (защото бащата пък е прекалено стар за да се бие...)
И така, двамата са мъртви.
Беда или късмет? Кой знае?

Поуката е:
Ако царят иска да купи конят (приятелят) ти - ПРОДАВАЙ. И конят (приятелят) би направил същото за теб. Всеки си има цена...

Е това отде го измислих не знам :roll:

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

А де?

Мнение от Vassil » ср юни 28, 2006 21:43

А така малко нестандартна мисъл ^Loki^
Ами ако стадото коне е било болно и заразило и стопанин и син от някое рядко смъртоносно заболяване. На техен гръб селската медицина ще мисли нови "забъркочи". :smt138

^Loki^
Търсещ

Мнение от ^Loki^ » вт юли 04, 2006 13:34

Естествено - на всеки един аспект от живота трябва да се гледа и от към лошата му страна, а не само откъм добрата.
Всяка монета си има две страни (а според някои, има и трета страна, но това е една друга тема...).

Willow
Знаещ

Мнение от Willow » съб авг 05, 2006 10:36

А вярвате ли, че в действителния живот се случват такива работи, сиреч вярна ли е поговорката всяко зло за добро?
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » съб авг 05, 2006 16:32

Willow

А вярвате ли, че в действителния живот се случват такива работи, сиреч вярна ли е поговорката всяко зло за добро?

Теорията на Хаоса "мисли" малко по-различно. На "добрите" хора се случват и "лоши" неща, а на "лошите" и "добри" и това се провокира от много много фактори които ние дори и не забелязваме в голяма степен.
Както и по-горепосоченият пример показва това "добро" и това "лошо" са просто една гледна точка която е строго субективна

^Loki^

Естествено - на всеки един аспект от живота трябва да се гледа и от към лошата му страна, а не само откъм добрата.
Всяка монета си има две страни (а според някои, има и трета страна, но това е една друга тема...).

Опираме до комбинаторика и теория на вероятностите. Според мен дори не е монета, а даже зар с 64 страни дори и повече. Едно "лошо" нещо в един аспект от живота ни може да е "мана небесна" в друга сфера от него. Чувствата които изпитваме спрямо нещо не винаги са строго "негативни" или "позитивни" ами често са с примеси от много повече вариации. Точно алтернативите, различните пътища които могат да се поемат в резултат на нещо правят понякога дори и "най-тъмната нощ" не толкова тъмна.

^Loki^
Търсещ

Мнение от ^Loki^ » пон авг 07, 2006 17:59

Добре казано...
И имам да допълня нещо към това за монетата с две страни...
Примерът с монетата е добър понеже показва че нито едно събитие не е еднозначно определено като добро или лошо. Да речем че двама човека са избрали ези или тура (единият ези, другият - тура). Някой хвърля монетата, и тя пада...
Ето го събитието - падането на монетата. И то има две страни (засега). Добра страна - за човекът който е познал, и лоша - за дргугият.
А сега нека си представим че има и трети човек, примерно, той е хвърлил монетата...
И нека си представим, че монетата пада на земята, изтъркулва се в близката канавака и изчезва... Двамата се недоволни (трета страна на събитието). Само третият човек си мълчи и се кефи, че е успял да уцели канавката от първия опит........

Willow
Знаещ

Мнение от Willow » чет авг 31, 2006 14:02

Мисля че в много случаи ние съзнаваме че има и по-лесен "път" но въпреки това минаваме по трудния,дали защото по-трудно извоюваното е по-сладко или просто за да докажем на себе си пък и на другите че можем да се справим....Дори понякога се наказваме да минем по трудния път въпреки че спокойно можем да го заобиколим дали защото смята ме че ще научим нещо от това си преживяване или просто ей така от желанието да се справим с нещо по трудния начин...

Но пък понякога се случва както във разказа просто да не видим вратата...

Потребителски аватар
SnOoPy
Търсещ
Регистриран: ср окт 10, 2007 13:38

Мнение от SnOoPy » ср юни 11, 2008 21:25

Момичето

Нощта бе изпълнена с тишина. Дори песента на щурците бе замряла. Спокойно можеше да чуеш мислите си... Беше тихо, сякаш всяка твар, всяко растение бе в покой...
Само въдухът създаваше леко притеснение. Той бе остър от предчувствие...Предчувствие за нещо, което би развалило спокойната нощ.
Тишината продължи дълго, докато в един момент не се чу крясък. Крясък на младо момиче, последван от няколко непринудени заплахи, отправени от мъж, с леко грубоват глас.
-Защо? - промърмори през сълзи девойката.
-Защото не мога да понеса поредната твоя глупост! - с ярост заяви мъжът - Не искам повече да виждам това лице на блудница! Тръгвам си и не ме търси!!! - каза той и се запъти към вратата.
-Почакай! - извика тя, протягаща ръка към него.
-Късно е! Уморих се да чакам.
...Вратата силно се затръшна. Едрият мъж, чийто вид бе внушителен, тръгна към колата, паркирана на тротоара отпред. Понечи да я отключи, но в този миг изпусна ключовете си, стреснат от извъняването на мобилния си. Вбесен, още повече, той вдигна телефона...
-Ало! - изръмжа громко.....-Да, аз съм! Казвай, каквото имаш да казваш!...............-Какво?!?!?!....-Не може да е истина! Сигурен ли си в думите си?!...........-По дяволите! - извика притеснен мъжът и затвори.
В този миг той се втурна назад, към вратата...Влезе в къщата. Но очевидно във всекидневната нямаше никой. Чуха се бързи крачки, явно се изкачваше по стълбище. След което последва повторно звънене на телефона, което по никакъв начин не успя да отклони вниманието. Няколко секунди по-късно се чу вик на разплакан мъж.
-Не! Не! Как можах да го допусна?! - крещеше той самообвинително.
...Излезе от къщата обвзет от паника и извади мобилния си телефон. Понечих да го попитам за случилото, но той вече разговаряше с диспечъра от "Бърза помощ". Затвори и седна на пейката до мен. Сведе поглед и промълви:
-Защо това се случи? Защо точно на мен? Знаех си, че не трябва да им вярвам. А сега...сега нея просто я няма...Няма я, по моя вина! Загубих я завинаги!
...Не посмях да кажа нещо. Просто седях безмълвна до него и размишлявах.
А той...той не беше на себе си. Силната болка, която изпитваше, бе изписана на свенливото му лице. Умът му бе изпълнен с един единствен въпрос - "Защо?". А в душата му се таеше вина и омраза към самия себе си...Той не успяваше да съумее, че нея вече я няма! Може би няма никога да си прости, но и никога няма да я забрави! ...Няма да забрави красивото и прелестно момиче, което бе тъй нежно и невинно. Момичето, което го даряваше с това, от което той най-много се нуждаеше. Момиче, което даваше всичко за него... Момичето.......което даде живота си за него!

Отговори