Вярваш ли че имаш избор?

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?
Потребителски аватар
dream_live
Знаещ
Регистриран: пет яну 20, 2006 21:36
Контакти:

....................

Мнение от dream_live » ср май 31, 2006 22:09

Когато нещата започнат да зависят и от други хора тогава става по-трудно.

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Re: ....................

Мнение от Gab4o » ср май 31, 2006 23:22

dream_live написа:Когато нещата започнат да зависят и от други хора тогава става по-трудно.

само ние си мислим така, всичко е съдба. тези хора са пионки на съдбата
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
dream_live
Знаещ
Контакти:

......................

Мнение от dream_live » чет юни 01, 2006 15:28

Щом всичко е съдба, за какъв избор си говорим.

Willow
Знаещ
Регистриран: пон окт 31, 2005 14:43

Мнение от Willow » пет юни 02, 2006 21:39

Black^Dead^Empty^soul написа:Аз вярвам, че имам избор. Например още сега мога да сложа край на живота си, а мога и да продължа да живея. как мислите
Май не си ме разбрала...Т.е. аз не съм обяснила...Както и да е :D
Имах предвид,че независимо от избора ни,той(изборът) може да не е наш,всмисъл някой друг сякаш да е написал като в книга съдбата ни и ние да си мислим че правим избор,но всъщност всичко да е решено...
Someone to face the day with, someone I'll always laugh with... Even at my worst I'm best with you...

Потребителски аватар
dream_live
Знаещ
Контакти:

...............

Мнение от dream_live » вт юни 06, 2006 17:24

Съгласен съм с това, много често ние си мислим че сме направили някакъв избор а то просто е нямало какво друго да направим.

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » чет юли 06, 2006 11:41

Deam_live

Съгласен съм с това, много често ние си мислим че сме направили някакъв избор а то просто е нямало какво друго да направим.
Винаги има какво друго да се направи. Инак ти не си виновен и си си намерил оправдание. Супер, а?

^Loki^
Търсещ
Регистриран: чет мар 24, 2005 21:18

Мнение от ^Loki^ » чет юли 13, 2006 16:15

Въпросът има ли съдба или не, няма да получи отговор никога.
Нека поразсъждаваме над това:
Аз вярвам, че имам избор. Например още сега мога да сложа край на живота си, а мога и да продължа да живея. как мислите
(просто е пример, може да се вземе и друг)

Да речем че като тя (хипотетично) сложи край на мъките си, ще покаже че има избор.
Но ако го направи, винаги може да се каже, че в крайна сметка и е било писано да го направи. Просто няма как да се докаже че не е било. Както няма как да се докаже и че е било.

А според мен, вярата в съдбата е утешение за слабите. Също както и религията, и другите форми на такива вярвания (имам предвид, да вярваш в нещо което няма как да видиш, докоснеш, вкусиш или помиришеш)
Там те търсят утешение за собствените си несполуки. Винаги е по-лесно да кажеш, че някой друг е виновен за несполуките ти - "така ми било писано", отколкото да си кажеш "ебаси колко съм загубен, аз съм си виновен!".
Както и преди съм казвал, животът ни е поредица от хаотични събития , и всяко следващо зависи от предходните. Тези събития не са зависими от нищо друго, освен от събитията преди тях.
Или казано с други думи -
къде ще бъдем утре, зависи от това къде сме днес.
И още нещо - въпреки че ни се иска, изборът не винаги е в наши ръце.

Потребителски аватар
simona
Яко в играта
Регистриран: чет сеп 21, 2006 15:45

Мнение от simona » вт сеп 26, 2006 0:23

"На кръстопътя на живота ти жертва или хищник си?" В интерес на истината понякога жертва, понякога хищник. В човека е заложено неговото съществуване. А то зависи от самия него. Преодоляването е трудно, но колкото по-трудно,толкова по-добре. Тогава започваш да опознаваш самия себе си. Човекът и неговото Аз определят личността му. Доколко и как ще бъде признат е въпрос на виждане. В повечето случаи "жертвата" слага маската на "хищник" като си мисли, че така ще преодолее високия връх, но падането е болка. А е възможно и да се осакатиш и да станеш още по-безразличен отколкото си бил. В крайна сметка добродетелта се състои не в това да се въздържаш от порока, а в това да не се стремиш към него.
=====
Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. - Сократ

Потребителски аватар
Gab4o
Разбиращ
Регистриран: пет юни 10, 2005 18:46
Контакти:

Мнение от Gab4o » вт сеп 26, 2006 2:08

интересното е дали указателните табели ни упътват в правилните посоки и как да сме сигурни, че някое вандалче не ги е разменило..
Един проект от създателите на Your Crossroad of Hopes - http://Book.CrossroadBg.com/
Изображение
Изображение

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » вт окт 03, 2006 17:06

Дори хората да се приемат за пешки в играта на шах знаем, че те също са опасни - могат да вземат фигури, могат да пазят, могат да бъдат жертвани, могат да дават шах и мат и не на последно място достигайки до определена цел могат да се превърнат в по-силни фигури. :smt112

Потребителски аватар
arlina
Намиращ
Регистриран: съб яну 20, 2007 2:12
Контакти:

Мнение от arlina » пет яну 26, 2007 2:33

Разбира се, че винаги имаш избор. Старая се да не бъда жертва, както и хищник. Но ако се наложи мога и да бъда. И пак имам правото на избор.
Довиждане, мили, довиждане сладки, довиждане малки, зелени догадки! При мене и тихо, спокойно и тъмно, откъдето дойдох пак там ще се върна.

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » съб яну 27, 2007 0:47

Аз също до скоро вярвах, че човек винаги има избор. Но преди десет месеца, съдбата ме постави в ситуация, в която нямах избор. Трябваше да понеса удара на съдбата, а след това вече отново имах избор - да потъна в отчаяние или да продължа да живея. Вече не вярвам в изцяло моя избор, но вярвам, че когато го имам, трябва да се възползвам и да избера това, което мисля за по-добро.

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » чет окт 04, 2007 8:54

Не мисля че е толкова просто - жертва или хищник. И двете, и никое. Дали човек има избор? - Да. Според мен няма нито съдба, нито случайност - има живот. Живот, наситен с нашите емоции, красоти и сълзи, които ние сме избрали да изживеем, дори чувството да боли. Хората често правят избори, които дори не осъзнават. Написано може да е само миналото, а бъдещето не е за писане, а за превъзмогване - да се гмурнем в него и да изберем своя път. Това, че нерядко нещата не зависят от нас, не значи че няма избор, а че не сме сами... Което е прекрасно! (:
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » ср дек 05, 2007 16:44

Човекът е винаги в ситуация на избор, така гради живота си. Трябваше да изминат години, за да разбера тази проста истина и да спра да търся виновници за последствията в моя живот. Има и "изненади", разбира се, но те пак са уроци, от които се уча. Неочаквано някой се разболява и умира и това "преобръща" живата ни, но кой е казал, че сме безсмъртни...
Колкото до жертвата и хищникът и двете житейски роли са ми чужди.
Нямам илюзии по отношение на живота, нямам и кой знае какви очаквания от диалектичната природа.

Съдено ни е да бъдем прекалено личностно ориентирани, което ни носи много болка и страдание. Симпатиите и антипатиите само ни пречат да видим истинската същност на нещата. В природата на смъртта сме зависими от много фактори и това ни прави много уязвими... А твърдата скала, на която трябва да стъпим, както е писано в Библията, няма нищо общо с нормалния живот. Стабилността, сигурността и неизмеримата благост са присъщи само за малцина.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » нед дек 16, 2007 20:12

Изборът е същността на личността.
Не е важно дали си жертва или хищник, по-важно е да приемаш себе си и другите около теб такива каквито сте.
И никога да не позволяваш хищника в теб да направи хората които обичаш - жертви или жервата която си да позволи на хищниците около теб да те разкъсат.
Лично аз не съм нито едното нито другото, но все пак и хищника и жертвата са реалност.

Отговори