Хладен ум или топло сърце?

Пътя се раздели за добро или лошо... Ти по кой пое?

Хладен ум, защото мисълта е по-важна!
8
40%
Топло сърце, защото чувствата са по-важни!
11
55%
Нямам мнение
1
5%

Общо гласове: 20

Vassil
Администратор
Регистриран: съб фев 14, 2004 0:54

Мнение от Vassil » пон май 14, 2007 14:34

Кое е вашият фаворит защо смятате, че това е по-добре да ви води? Можете да споделите дори ситуация която доказва избора ви...

Потребителски аватар
Tea
Знаещ
Регистриран: вт авг 23, 2005 9:11
Контакти:

Мнение от Tea » пон май 14, 2007 21:16

....... И след едно дълбоко и сериозно замисляне накрая заложих на чувствата. Просто не можеш си представи колко много се замислих (а не е характерно за мен напоследък...). Поздравления за темичката, страшна идея. Та за тая сериозна дилема бих споделила, че всеки път, всеки ден си казвам нещо от сорта "Ще мисля повече" или "стига съм решавала все от емоция". Наистина много искам да се науча да решавам и действам по разум,не толкова по душа. Защото душата решава на мига, не обмисля, не претегля нещата. А така съм действала винаги. Понякога - грешки, понякога щастие... но всеки път риск на макс. Не зная кое повече обичам. Бих искала малко сигурност. Но пък без риск е скучно.
Ако си гледаш в краката, вървиш с наведена глава. Ако внимаваш във всичко, нищо не става както трябва. Ако нямаш нищо, нямаш какво да губиш. Ако имаш всичко нямаш за какво да живееш. Не преживявай - живей. There is no other way.

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » ср юни 06, 2007 9:54

Чувствата! Та без чувства накъде? Чувствата дават вярата, а без вяра накъде? Чувствата дават надежда, а без надежда накъде?
Можеш ли със разум да постигнеш цел, в която не вярваш?

kkk
Знаещ
Регистриран: чет яну 11, 2007 13:50

Мнение от kkk » ср юни 06, 2007 12:56

Дори и за най-ежедневните и кариеристични ситуации, ако помислим. Дори такива цели не се постигат само с разум - трябва да вярваш, че ще успееш - а вярата е чувство.

Потребителски аватар
lollabunny
Търсещ
Регистриран: вт яну 31, 2006 1:00
Контакти:

Мнение от lollabunny » ср юни 06, 2007 15:02

Точно в момента без да се замислям бих казала - Сърцето, сърцето! Да, вероятно съм в такъв период просто, защото по принцип съм невероятно трезво мислещ човек. Твърде рядко съм се поддавала на импулси без да съм ги обмислила преди това. Но понеже мисля много и в перспектива, често изглежда, че действам на момента. А всъщност никога не е така. Но сега ми се ще да можех малко от малко да се изненадвам от себе си, да се изненадвам от околните. Намерих човек, който за час преобърна представите ми за ерудиция и това беше най-разтърсващото преживяване от много време насам. Надявам се занапред да ми се случва по-често. Ама това май няма нищо общо с моите разум и сърце, а... :roll:
'Things wone are done; joys soul lies in the doing' Shakespeare

Потребителски аватар
gorski_
Разбиращ
Регистриран: вт дек 20, 2005 1:41

Мнение от gorski_ » ср юни 06, 2007 15:07

Мисълта ръководи чувствата :Р Zieg Hail!
No faith, only the power of will
Изображение

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » вт юни 19, 2007 21:30

Въпреки че съм и човек на мисълта и чувствата бих заложил на "сърцето". Нека обоснова избора си... Като малък имах и още имам една касета с приказка на касетофон. "Студеното сърце" се казва някой път може да разкажа.
Мозъкът на човек в мащабите днешни които го познаваме е сравнително нов. Чувствата и инстинктите са били водещи. "Еквилибриум" е филм в която е застъпена темата за свят без чувства.
Вярно е че с умът може да се спестят ядове. Чува ли сте за IQ, но може би някои не знаят какво е "емоционална интелигентност" (EQ). Тя е по-важна за успехите в живота според "дебелите книги".
Интересното е, че по-скоро с умът си стигнах до избора хахаха. Каква ирония.

Потребителски аватар
drugar4e_1
Тишина
Регистриран: съб сеп 22, 2007 17:54

Замисляне!

Мнение от drugar4e_1 » съб сеп 22, 2007 18:08

Как да отговоря, като моя отговор го няма във възможните! Магията на радостния живот се крепи в равновесието между ум и сърце! Иначе то и сърцето може да е хладно, и умът може да е "прегрял". Аномалии може да има всякакви. Но истината, тя е някъде там .... във прекрасната дума РАВНОВЕСИЕ! Споделете как и къде търсите равновесие и как постигате хармония вътре в себе си и извън - по посока на външния свят? :P
Бъдете здрави и по възможност хармонични!

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » съб сеп 22, 2007 22:07

Въпроса беше кое от двете в случая, а не беседи за равновесието. Да се защити защо едното или другото, а не защо двете.

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » съб окт 20, 2007 13:52

Наистина, може да има баланс. При мен го няма това разминаване между сърце и ум... те се допълват, правят ме цяла. Получава се Душа. (:
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » пон окт 22, 2007 16:37

Пак казвам: Не говоря дали сте в баланс или не. Питам при избор между двете кое избирате и защо? Приемете ,че в случая не може и двете!

Потребителски аватар
anahata
Намиращ
Регистриран: пон май 14, 2007 15:29

Мнение от anahata » вт окт 23, 2007 16:49

Давам приемущество на сърцето, защото: То е особено място, едно сакрално пространство, което притежава много влияеща и излъчваща сила. Цялата магия на човека е съсредоточена в него. През сърцето преминават любовта, милосърдието, помощта и утехата. В него е жизнената сила и възможността за промяна - всяко докосване до сърцето е съдбовно. Сърцето е моторът на кръвта, неговата чистота хвърля отпечатък върху човека като цяло. То единствено ни помага да "видим" Бога. Душевното състояние на човека е изцяло зависимо от "чистотата" на сърцето.

Потребителски аватар
Eternal Dreamer
Яко в играта
Регистриран: ср окт 03, 2007 13:29

Мнение от Eternal Dreamer » вт окт 23, 2007 22:08

Сърцето. =)
И препълнена със лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя как топи се като синя свещ нощта.
За да видя сън от лято, през стъкло от лято гледам,
за да видя невидени досега неща.

Потребителски аватар
Sirius
Разбиращ
Регистриран: нед дек 16, 2007 18:22
Контакти:

Мнение от Sirius » нед дек 23, 2007 19:42

Хладен Ум
Защо ли? Защото съм се убедила, че с топлото сърце вървят ръка за ръка сълзите в очите (тъжни или радостни), бясното препускане на кръвта във вените, а в някой случай и крясъци(гневни или радостни).
Ако притежаваш хладен ум рядко можеш да си докараш стрес и депресия. С една дума с хладен ум можеш да разбереш щастието или нещастието. Няма да изпадаш в безтегловност, да си безпомощен, ще си сухар естествено, но пък винаги ще имаш възможност да продължиш до КРАЯ! :?
"Аз знам че нищо не знам, но има такива които и това не знаят." Аристотел

Vassil
Администратор

Мнение от Vassil » нед дек 23, 2007 22:37

Sirius до кой край ако го няма сърцето да те води. Защо ще го рабираш като реално няма да го усетиш. Гаден съм нали? Вкарвам ви в неприятна задача, но така по-разумно ще оценим двете половини, може би по-добре разполагайки с тях.

Отговори